BountoGreen’e Birincilik Ödülü

BountoGreen’e Birincilik Ödülü

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan BountoGreen takımı Türkiye’de ilk defa düzenlenen ‘’Kampüslerarası Çevre Yarışması’’ StudentsGoGreen’de birincilik ödülüne layık görüldü. BountoGreen projesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde 3 ayda 1 ton 650 kg e-atık toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

boun to greenYeşil dünya, yeşil ekonomi ve yeşil çevre nitelemeleri kavramların ötesinde, uygulanabilir oldukları sürece anlam kazanıyorlar. Yeşil bir dünya tasarımı oluşmayan insanlar topluluğu için bu kavramlar tek başlarına hiçbir şey ifade etmiyor. Dolayısıyla, özellikle gençlerin bu doğrultuda bilinçlenerek, çeşitli projeler ve çalışmalar gerçekleştirmeleri çok önemli.

e-atık sorununa çözüm bulmak için yola çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, hayata geçirdikleri BountoGreen Projesi ile Türkiye’de ilk kez düzenlenen StudentsGoGreen’de birinciliği elde etti. BounToGreen takımına ödülü, ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter tarafından verildi.

Türkiye ve ABD’den üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir yeşil kampüsler yaratmak amacıyla bir araya geldiği yarışmada, öğrenciler 4 ay boyunca yeşil kampüs fikirleri üzerine projeler geliştirdiler. Alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu birincilik ödülüne layık görülen Boğaziçi Üniversitesi BountoGreen takımı, 2015 yazında University of Chicago’da sürdürülebilirlik üzerine düzenlenen yaz programına katılma hakkı kazandı.

E-atık karşılığında sensörlü muslukla su tasarrufu sağlanacak

Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm kampüslerine 30 adet elektronik atık toplama kutusu yerleştiren BountoGreen ekibi, sponsor şirketle anlaşarak toplanan her ton atık için kampüsteki iki manuel musluğu, yüzde 60 su tasarrufu sağlayan sensörlü musluklarla değiştirdi.

“E-atıklar çevre kadar insana da zararlı’’

BountoGreen ekibi eskiyen elektronik aletlerin genellikle hurdacılara verildiğini ancak bu durumun gerek insan gerekse çevre sağlığı açısından oldukça zararlı olduğuna dikkat çekerek şu uyarıyı yapıyor: ‘’Bu tür atıklar parçaladıklarında ortaya zararlı metaller çıkıyor. Zararlı metallerin zararı konusunda daha bilinçli olmalıyız. Teknoloji çağında herkes telefonlarının modellerini yükseltirken yeni bilgisayarlar alırken sürekli tüketim oluyor fakat geri dönüşümü ile ilgili bir şey yapılmıyor. Dünyada da bu konuyla ilgili çok adım atılmıyor. Daha çok geri dönüşü kolay olan kağıt gibi malzemelere ilgileniliyor. Projemizle, e-atıkların insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından dikkate alınması konusuna dikkat çekmeyi amaçlıyoruz’’.

E-atık kutularına neler atılabilir?

E-atık kutuların üzerindeki bilgilendirme yazılarından da anlaşılacağı üzere, telefondan buzdolabına kadar her türlü elektronik atık bu kutularda biriktirilebiliyor. Hatta elektronik atıklarınız baş edemeyeceğiniz ebattaysa  atıkları toplayan şirkete telefon veya mail aracılığı ile ulaşıp yardım istenebiliyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Nevşehir’de Jeotermal Kaynakların Etkin ve Sürdürülebilir Kılınması Projesi

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliğine henüz 2 hafta  önce üye olan Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde jeotermal kaynakların etkin, rantabl ve sürdürülebilir kılınması amacı ile tek merkezden (üretim ve reenjeksiyon havuzları) kullanımını sağlayan mekanik,

HABERLER

Çıkartma Değil, Çıkart-ve-Yapıştır Güneş Paneli !

Güneş paneli uygulamaları konusunda bilim adamlarının en zorlandığı konulardan biri de hücrelerin esnek olmaması olagelmiştir. Bu durum güneş enerjisi uygulamaları açısından da hep  bir dezavantaj oluşturmuştur. Bugüne kadar kullanıcılar ve

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Ürünlerimizle Yeşil Şehirlerin Oluşmasına Öncülük Etmeyi Hedefliyoruz”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan: “Ürünlerimizle yeşil şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sokak aydınlatmasında yaşanacak dönüşümün, diğer alanlardaki LED dönüşümüne de olumlu yansıyacağına inanıyoruz.” LED aydınlatmanın yaygınlaşması