Bosch Termoteknik’ten Enerji Tasarrufu Sağlayan Çözümler

Bosch Termoteknik’ten Enerji Tasarrufu Sağlayan Çözümler

Bosch Termoteknik, Buderus ve Bosch markalı yoğuşmalı kombileri, ısı pompası, güneş kollektörleri ve LG Inverter klimaları ile enerji tasarrufu sağlayan ısıtma ve soğutma çözümleri sunuyor. 

enerji+verimligi+basinSürdürülebilirlik çerçevesinde üretim süreçlerini yeniden yapılandıran kuruluşlar, artık itibar derecesinde ön sıralarda yer almaya başladı. Sürdürülebilirliğin önemli bir parçasını oluşturan enerji verimliliği de kuruluşların çalışmalarından etkin bir rol oynuyor.

Dünyada her geçen gün artarak önem kazanan enerji verimliliği, Bosch Termoteknik’in ajandasında da üst sıralarda yer alıyor. İş süreçlerinin temelini çevre odaklı yaklaşımlarla oluşturan Bosch, çevreyi koruma amacıyla atmosfere daha az karbondioksit salımı yapan ürünler geliştiriyor. Bu ürünlerin başında yoğuşmalı kombiler, inverter klimalar, güneş kollektörleri ve ısı pompaları geliyor.

Yoğuşmalı kombiler yüzde 40’a varan tasarruf sağlıyor

Bosch Termoteknik ürün gamında bulunan Buderus ve Bosch markalı yoğuşmalı kombiler yüksek verimin yanı sıra tasarruf da sağlıyor. Buderus ve Bosch yoğuşmalı kombiler oda kumandasıyla birlikte kullanıldığında, klasik ısıtma sistemlerine kıyasla, yüzde 40’a varan oranda tasarruf sağlıyor. Bu tasarruf oranı, iklim, işletmeve bina şartlarına bağlı olarak değişebiliyor. Bosch Termoteknik, daha fazla kapasite ihtiyacına karşı, Buderus Yer Tipi Yoğuşmalı Kazanları ve yoğuşmalı kaskad sistemleri de tüketicilere sunuyor.

LG Inverter Klimalar hızlı ısıtma ve soğutma sağlıyor

Pazara, Bosch Termoteknik tarafından sunulan LG Inverter klimalar, yazın hızlı soğutma özelliğiyle yaşam alanlarını konforlu hale getirirken, kış aylarında ise, üstün ısıtma performansıyla enerji tasarrufu sağlıyor. Isıtma işlemini diğer klimalardan 4 kat daha hızlı gerçekleştiren LG Inverter klimalar, oda ısısını 5 dakikada 5 dereceye kadar değiştirebiliyor.

Daha çevreci ısınma için; Isı Pompası

Bosch Termoteknik tarafından pazara sunulan hava kaynaklı ısı pompası, havadaki enerjiyi kullanarak kışın ısıtma, yazın soğutma ve sıcak kullanım suyu sağlayarak üç ihtiyaca çözüm üretiyor. Mevcut tesisatlara bağlanabilen ve yüksek verimle çalışan ısı pompası çektiği 1kW elektrik enerjisi ile 4 kW ısı enerjisi sağlayabiliyor.

Bosch ve Buderus Güneş Kolektörleri yüksek verimli sürdürülebilir enerji sunuyor

Küresel ısınmanın etkileri artarken yenilenebilir kaynaklara duyulan ihtiyaç doğrultusunda çalışmalar yapan Bosch Termoteknik, yeni çevreci teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar güneş enerjisi sistemlerinin önümüzdeki dönemde daha da önem kazanacağını gösteriyor. Yüksek verim ve enerji tasarrufu sağlayan yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemler alanında sistem tedarikçisi ve üretici olarak lider konuma sahip Bosch, güneş enerjisi ürün gamıyla da farklılık yaratıyor. Bosch ve Buderus güneş kolektörleri yüzde 85’e varan yüksek verim özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Bosch Termoteknik’ten ekonomik ısınma için ipuçları:

Oda sıcaklığını 10C düşürmek, yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağlar. Sıcaklığın çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına ve grip olma riskinin artmasına sebep olabilir. İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 10C azaltmak, yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına gelir. Bu oran, iklim ve işletme özelliklerine göre değişebilir.

·        Klasik ısıtma cihazları yerine yoğuşmalı kombileri ve yoğuşmalı ısıtma sistemlerini tercih edin. Yoğuşmalı kombiler ve yoğuşmalı ısıtma sistemleriyle yine iklim, işletme ve bina şartlarına bağlı olarak yüzde 40’a varan oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

·        Güneş enerjisi ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerjiler ve alternatif sistemlerle hem daha az yakıt maliyeti ödeyeceğinizi, hem de çevreyi daha fazla koruyacağınızı unutmayın. İlk yatırımları daha fazla olsa da, artan yakıt fiyatlarıyla bu sistemlerin geri ödeme sürelerinin her geçen gün daha da kısaldığını hatırlayın.

·        Isıtma sistemi satın alırken, toplam maliyete yani ilk yatırım, işletme, servis ve bakım maliyetlerinin tamamını birlikte değerlendirin.

·        Kombinin ve kazanın düşük gaz basıncı, düşük voltaj ve düşük su basıncında çalışabilmesi büyük önem taşır. Satın alma yaparken bu konulara bakmakta ciddi yarar vardır.

·        Kombinin elektronik olması ve oda sıcaklığını hassas biçimde kontrol edebilmesi gerekir. Oda sıcaklığına göre kapasitesini ayarlayan modülasyonlu kombiler daha az yakıt tüketir.

·        Tam güvenlik sistemine sahip olması ve servis hizmetlerinin kaliteli olması, kombiler açısından en önem taşıyan konular arasında yer alır. Cihazların tüm çalışma ömürleri süresince yakıt, servis ve bakım maliyetleri kullanıcıya önemli tasarruf sağlar. Isıtmada termostatik radyatör vanaları mutlaka kullanılmalıdır. Termostatik radyatör vanalarıyla ciddi miktarda yakıt tasarrufu ve konfor sağlanacağı unutulmamalıdır.

·        Tasarruf için kombi kadar uygun radyatör seçimine de dikkat etmek gerekir. Radyatör seçerken, odalardaki camların altını tam kapatacak şekilde radyatör seçmek (ince panel radyatörler) homojen ısı dağılımı sağlayacaktır.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Palo Alto’da Yeni Evlerde Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Zorunluluğu

ABD’nin California eyaletine bağlı Palo Alto şehrinde, yapılacak yeni evlere “elektrikli araba şarj şebekesi”nin kurulması zorunluluğu getirildi. California’nın Silikon Vadisi’ndeki şehirlerinden Palo Alto’da, Şehir Konseyi, yeni evlerde elekrtikli araçların şarjı

HABERLER

Düşük Karbon Ödülleri Sahiplerini Buluyor

SÜT-D’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak düzenlediği ‘Düşük Karbon Kahramanları’ yarışmasının ödülleri II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde sahiplerini bulacak. Türkiye’de karbon yönetimi ve düşük karbon ticareti çok eski alanlar değil. Dolayısıyla,

HABERLER

Çöpten Elde Edilen Elektrik İsveç’i Kalkındırıyor

 İsveç’te çöpten elde edilen enerji ile 1 milyona yakın evin ısıtılması sağlanırken, 300 bin evin ise elektrik ihtiyacı karşılanıyor. İsveç’te çöpten elde edilen enerji ile 1 milyona yakın evin ısıtılması