Bosch, Güneş Enerjisi Sektöründen Çekileceğini Açıkladı

Bosch, ağır zarar eden güneş enerjisi operasyonunu kapatma kararı aldı. Bu kararda Alman Hükümeti’nin güneş enerjisine verdiği teşviği geri çekmesi ve Çin’in rekabet edilemeyecek seviyedeki ucuz fiyatların etkisi olduğu söyleniyor.

ae_gunes_bosch_iflasGeçtiğimiz hafta Cuma günü yaptıkları açıklamada fotovoltaik solar panel üretimini önümüzdeki yılın ilk aylarında sonlandıracaklarını ve birçok bölümü ise satışa çıkaracaklarını belirttiler.

Otomobil yedek parça üretiminin en büyük aktörlerinden olan Bosch, 2008’den beri solar enerji alanında faaliyet göstermekte. Aleo Solar ve Ersol Firmaları’nı satın alarak güneş enerjisi sektörüne adım atmasının ardından geçen yıl 1 milyar Euro toplamda ise 2.4 milyar Euro kaybettiği söyleniyor.

3000 kişinin istihdam edilmekte olduğu Bosch Solar Departmanı Başkanı Franz Fehrenbach, bu acı tecrübenin kendi profesyonel  kariyerinde katlanılması gereken en zor durumlardan birisi olduğundan bahsetmekte.

Almanya güneş sektöründe son aylarda önemli değişimler ve patlamalar yaşanmakta, Bosch’un sektörden çekildiğini açıklaması da son dalgalardan biri oldu. İflasını geçen yıl yayınlayan Q-Cells’in ardından SolarWorld ve Conergy Firmaları’nda yaşanan krizler ve yeniden yapılanma süreci de duyduğumuz son haberlerdendi.

Alman Hükümeti, enerji kullanımında fosil yakıtların ve nükleer enerjinin payını azaltma hedefinden, tüketiciyi yeni temiz kaynaklara yönlendirme isteğinden ve yenilenebilir enerji teknolojilerinde lider olmak istemesinden dolayı uzun yıllar güneş enerjisi kullanımını ve güneş teknolojisi yatırımlarını teşvik etmekteydi.

Fakat son yıllardaki kapasite artışını düzenlemek için bugüne kadar vermiş olduğu alım ve üretim teşviklerini geri çekmeye karar verdi. 2011 yılında yaşanan 7,500MW’lık kapasite artışının ardından 25,000MW’a ulaşan güneşe enerjisi kapasitesini düzenlemek için böyle bir düzenlemeye gitmiş oldular.

Alman panel üreticilerinin Çinli ucuz panel üreticisi olan rakiplerini damping soruşturması başlatmak için Avrupa Komisyonu’na şikayet etmiş olmaları ise işe yaramamış gibi gözüküyor.

Kaynak: The Guardian

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Rio 2016 Olimpiyatları’nı Daha da Yeşilleştirmeye Hazırlanıyor

2016 Olimpiyatları’na hazırlanan Rio de Janerio Kenti, hazırlıklara yeşil bir bakış eklemeye devam ediyor. Yeşil ekonomiye ajandasında geniş yer veren Brezilya’da modern ve sürdürülebilir ahşap işçiliği  doğayla beraber işleniyor. Havaların güneşli

HABERLER 0 Comments

Mercedes-Benz Elektrikli Araç Üretecek

Mercedes-Benz’in otomotiv dünyasındaki değişen trendlere uyarak, 2020 yılının sonuna kadar yaratacağı yeni ürün gamıyla birlikte elektrikli dört aracı piyasaya sürmesi bekleniyor. 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve

Ulaşım

Elektrikli Araç Dönemi

2011 yılında dünyada sadece 45 bin adet olan elektrikli araç satışları 2014 yılı içinde 500 bine ulaştı. Yeni trend elektrikli araçlar mı olacak? Dünyada son 5 yılda elektrikli araçlara talep