Borusan EnBW’ye “Yeşil Elektrik” Sertifikası

Borusan EnBW’ye “Yeşil Elektrik” Sertifikası

Borusan EnBW Enerji, Alman TÜV NORD GMBH şirketinin “Yeşil Elektrik” sertifikasını alan ilk Türk enerji şirketi oldu.

BorusanENBW_HomePage_1Portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Borusan EnBW Enerji “Yeşil Elektrik” sertifikası alan ilk Türk enerji şirketi oldu. TÜV NORD Teknik Kontrol ve Belgelendirme Şirketi, Borusan EnBW Enerji santrallerinde yaptığı denetimler sonucunda, “TÜV NORD CERT A75- S026-1 (Rev:1/2014) Standardına göre Gönüllü Yeşil Elektrik” sertifikasını Borusan EnBW Enerji’ye verdi.

Yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan üretim yapan Borusan EnBW Enerji bu sertifika ile müşterilerine yüzde 100 yeşil enerji tedarik ettiğini belgeleyen ilk Türk enerji şirketi oldu. “İyi enerji” adını verdiği ürün grubu ile tüketiciyi “sürdürülebilirlik” vizyonunu benimseterek yeşil elektrik tüketimine davet ediyor. Doğaya en az etki ile çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen sanayi ve ticarethane tipi tüketicilere en uygun ürünü sunuyor.

Elektrik enerjisi ürünleriyle daha fazla tüketiciye ulaşıyor

2007 yılından bu yana enerji sektöründe faaliyette olan Borusan’ın 2009 yılında Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EnBW Energie Baden Württemberg AG ile oluşturduğu stratejik ortaklıkla kurulan Borusan EnBW Enerji sektöre damgasını vuruyor.

Türkiye enerji sektörünün önemli oyuncuları arasında yer almak için yenilenebilir kaynaklardan oluşan portföyünü genişletmeye devam eden Borusan EnBW Enerji bu doğrultuda müşteri ihtiyaçlarına cevap veren elektrik enerjisi ürünleriyle daha fazla tüketiciye ulaşıyor.

Şirket, Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali (60 megawatt), Yedigöl-Aksu Hidroelektrik Santrali (50 megawatt) ve Balabanlı Rüzgâr Enerjisi Santrali (50 megawatt) ile birlikte toplam 160 megawatt kurulu güce sahip bulunuyor.

İnşaatı devam eden 4 yeni rüzgâr santrali, bir kapasite artırımı projesi ve geliştirmekte olduğu projeleri ile Borusan EnBW Enerji’nin mevcut portföyü 735 megawatt düzeyinde bulunuyor. Şirket, stratejik hedefleri doğrultusunda, tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmak üzere, toplam 2.000 megawatt’lık kurulu güce ulaşmayı planlıyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya’ya Kar Getiren Rüzgar Enerjisi

Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Dünya piyasasında ise ekonomik sıkıntılar nedeniyle rüzgar enerjisine Almanya’daki kadar yatırım yapılmadı. Ancak Alman şirketlerinin gözü bu yıl

Elektrik Üretimi 0 Comments

İngiltere’den Güneş Enerjisinden Üretilen Elektriğe Ödenen Fiyatlarda İndirim

İngiltere, 2016 itibariyle güneş enerjisinden üretilen elektriğe ödenen fiyatlarda indirime gidecek. Ülkeler güneş enerjisinden elektrik üretimiyle ilgili değişik uygulamalara gidiyor. Kimi ülkeler güneş enerjisinden elektrik üretimine teşviği artırırken, kimileri ise

HABERLER 0 Comments

Sri Lankalı Küçük İşletmeler Biyogazı Ucuz Bir Seçenek Olarak Görüyorlar

Avrupa Birliği Finans Programına göre, Sri Lanka’daki küçük işletmeler için biyogaz daha ucuz, temiz ve yenilenebilir enerji olarak, sıvı petrol ve petrol gazı gibi petrol bazlı yakıtların alternatifi olma potansiyeline sahip. EU