Borusan EnBW’den Yenilenebilir Enerjiye 1,3 Milyar Dolarlık Yatırım

Borusan EnBW’den Yenilenebilir Enerjiye 1,3 Milyar Dolarlık Yatırım

Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla: “Son yıllarda yatırım yoğunluğumuz rüzgar enerjisine odaklanmış durumda. Yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 1,3 milyar ABD doları düzeyinde yatırım yapıyoruz.”

2bBorusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla, Enerji Günlüğü`ne yaptığı açıklamada, rüzgar enerjisinde “lider enerji üreticisi” olmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu nedenle son yıllarda yatırım yoğunluğumuz rüzgar enerjisine odaklanmış durumda. Yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 1,3 milyar ABD doları düzeyinde yatırım yapıyoruz” dedi.

Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla, rüzgar santrallerini şebekeye bağlamak üzere kurulacak enerji nakil hatlarının TEİAŞ tarafından açılacak ihaleyle hayata geçirilmesini önerdi.

Şirket`in ilk operasyonel tesisi Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali`nin 2009 yılında devreye alındığını belirten Acarla, Tekirdağ’daki Balabanlı RES`in ise iki 2 fazının devreye alındığını hatırlattı. Acarla, “Balabanlı RES`in tam kapasite devreye girmesiyle işletmedeki rüzgar kurulu gücümüz 110 megawatt’a; toplam kapasitemiz 160 megawatt’a ulaşacak” diye konuştu.

207 Megawatt`lık yeni RES yatırımı

Mehmet Acarla, rüzgara dayalı kurulu gücü artırma hedefi doğrultusunda Bandırma RES`teki 27 MW`lik kapasite artışı ile birlikte bu yıl içinde 4 RES projems yatırımına başladıklarını bildirdi. Acarla şöyle dedi: “Bu santrallerden 3 tanesi 50 megawatt (Mut RES, Harmanlık RES ve Koru RES), bir tanesi de 30 MW (Fuatres RES) kurulu gücünde olacak. Başka bir deyişle bu sene toplam 207 megawatt`lık bir yatırım sürecini başlatmış bulunuyoruz.”

Genel Müdür Mehmet Acarla`nın verdiği bilgiye göre Borusan EnBW`nin inşa halindekiler dahil toplam portföyünün yüzde 62’sini (455 megawatt) rüzgar projeleri, yüzde 38’ini (280 megawatt) ise hidroelektrik santral projeleri oluşturuyor.

Sadeleştirilmiş mekanizmalar lazım

Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla, Türkiye`de rüzgar yatırımlarının istikrarlı bir şekilde devamını sağlayabilmek için şeffaf, etkin ve yeknesak uygulanan mevzuatla çerçevesi belirlenen bir piyasa düzeninin oluşturulması gerektiğini söyledi. “Devletin tek elden bir koordinasyon olanağı verecek sadeleştirilmiş mekanizmaları oluşturması elzem” diyen Acarla şöyle devam etti:
“RES projelerinin yatırım sürecine ilişkin izin süreçleri birbirinden bağımsız birçok kurum/kuruluş tarafından yürütülüyor. Ayrıca, yatırım süreçleri kurumlar arası ve yerel otoritelerin bölgeler arası görüş farklılıkları nedeniyle uzamaktadır. Rüzgar enerjisi yatırımcıları açısından son dönemde en büyük sıkıntıların başında, orman ağaçlandırma bedellerinin, bu konuyu düzenleyen yönetmelik uygulamasına aykırı olacak şekilde yüksek tahsil edilmesi ve bazı bölgelerin enerji tesislerine gerekçe gösterilmeden kapatılması geliyor. Orman orman ağaçlandırma bedellerinin nasıl hesaplanacağına dair kanun ve yönetmelik bulunmasına rağmen Orman Genel Müdürlüğü tarafından il müdürlüklerine bir yazı gönderilerek bu bedellerin 4-6 kat fazla tahsil etmesi mevcut düzenlemelere uygun değildir. Bu uygulamanın projelerin fizibilitesini ve finansmanını ciddi durumda olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda dahili iç yazışma ile yapılan uygulamaların iptal edilerek, mevcut projelerin ön görülen fizibilitelerinin korunması özel sektör yatırımcılarının beklentisidir.”

Nakil hatları yatırımdan caydırmasın

Mehmet Acarla, rüzgar santrali yatırımcılarının bir diğer sıkıntısının ise trafo merkezleriyle enerji nakil hatlarının kurulum maliyetlerinin hesaplanma yöntemi olduğunu belirtti. Acarla, “Yatırım sürecinde özel sektör tarafından kurulacak olan trafo merkezleri ve enerji nakil hatları için yatırımcıyı caydırmayacak, hızlı ve etkin bir geri ödeme mekanizmasının oluşturulması gerekiyor. Trafo merkezleri ve enerji nakil hatlarının TEİAŞ tarafından ihale edilip, yatırımcı tarafından karşılanacak bedelin ihale sonucuna göre belirlenmesi ve geri ödemelerin bu bedel üzerinden yapılması daha doğru olacaktır.”

Sürdürülebilir kalkınma, yenilenebilir enerji

Borusan Holding ve Almanya`nın üçüncü büyük enerji şirketi EnBW Energie Baden Württemberg AG`nin yaptıkları ortaklıkla 2009 yılında kuruldu. Mehmet Acarla, “Oluşturduğumuz bu güçlü ortaklığın hedefi ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak gerekliliklerinden biri olan yenilenebilir enerji santrallerinin ekonomimize kazandırılmasıdır. Bunun ötesinde enerji sektöründe yeni bir ortaklık planımız bulunmuyor” dedi.

Kaynak: Mehmet Kara/Enerji Günlüğü

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“İnverter Klima Pazarı Hızla Büyüyecek”

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, “Bu yılın Ocak ayında yürürlüğe giren yeni enerji düzenlemeleriyle, enerji tasarrufu sağlayan inverter klima pazarı hızla büyüyecek” dedi. Enerji tasarruflu ve çevreye duyarlı teknolojik ürünleriyle

HABERLER

Yaz Saati Uygulaması ile 1 Milyar kWh Tasarruf Sağlanacak

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, önümüzdeki hafta Pazar günü (31 Mart) 03.00’den itibaren bir saat ileri alınacak.

HABERLER

Eşek Sırtında Güneş Enerji Santrali

Eşek sırtında güneş enerjisi santrali dünya basınında gündemde yer aldı. İlçe’ye uzak tarım alanlarında çalışan ve sabit elektrik noktası bulmakta zorluk çeken çiftçiler, internete bağlanma konusunda yeni çözüm aramaya başladılar.Eşek