Borusan – EnBW ve Vestas 207 MW Kurulu Güç İçin Anlaştı

Borusan – EnBW ve Vestas 207 MW Kurulu Güç İçin Anlaştı

borusan EnbWYenilenebilir enerjide Türkiye’nin lider şirketlerinden biri olan Borusan EnBW Enerji, önemli rüzgar türbini üreticilerinden Vestas ile anlaşma imzaladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin, Baden Württemberg Eyaleti Bakanı Bilkay Öney, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl, Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Metin Pehlivan, Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, EnBW A.G. CEO’su Dr. Frank Mastiaux ve Borusan EnBW Genel Müdürü Mehmet Acarla’nın katılımıyla imza töreni gerçekleşti.

Anlaşma, Borusan EnBW Enerji’nin Mut RES (Mersin/Karaman), Fuatres RES (Kemalpaşa, İzmir), Harmanlık RES (Karacabey, Bursa), Koru RES (Lapseki, Çanakkale) kurulumu ve Bandırma RES (Bandırma, Balıkesir) kapasite artışı ile beraber 207 MW’lık kurulu gücü kapsıyor.

Borusan EnBW Enerji, bu anlaşmayla Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerji yatırımlarından birini gerçekleştirecek. Yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye için büyük bir adım atan Borusan EnBW Enerji projeler tamamlandığında kurulu rüzgar gücü açısından Türkiye’nin lider rüzgar enerjisi üreticilerinden biri olacak.

Borusan’ın sürdürülebilir kalkınmaya yatırım yaptığını ifade eden Borusan Holding CEO’su Agah Uğur şunları dile getirdi; “Sürdürülebilirlik, Borusan için sadece içinde yaşadığımız anı değil, geleceğimizi de belirleyen; duyarlılıkların ötesinde bir başarı faktörü. Bu öngörü ve hassasiyetle enerji sektörüne uzun vadeli yatırım yapıyoruz. Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar enerjisi santrallerinden birini oluşturmak anlamına gelen bu yatırım da enerji sektöründe güçlü bir oyuncu olmak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizden biri. Borusan EnBW Enerji’nin attığı bu adımı, Türkiye’nin zengin yenilenebilir enerji kaynaklarının yaşamımızda, ülke ekonomimizde hak ettiği rolü üstlenmesi açısından bir dönüm noktası olarak görüyorum”.

Almanya ve Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden EnBW A.G. CEO’su Dr. Frank Mastiaux ise Türkiye yenilenebilir enerji pazarındaki yüksek potansiyeli görerek Borusan ile ortaklık kurduklarına dikkat çekti ve sektördeki hedeflerini şöyle açıkladı; “Türkiye pazarında 2013 yıl sonu itibariyle 245 TWh olarak gerçekleşen elektrik talebinin 2023 yılına kadar yaklaşık iki katına çıkacağı öngörülüyor. Bu rakam Türkiye’yi Avrupa’da elektrik tüketimi açısından ön sıralara taşıyacaktır. Borusan ortaklığımızla bu hızla büyüyen enerji gereksinimine sürdürülebilir kaynaklar ağırlıklı olmak üzere bir yanıt vermek üzere yatırım yapıyoruz. Borusan EnBW Enerji şirketimizin ivmesi ve başarısının, Türkiye ekonomisinin güçlenmesinde değerli bir rol oynayacağına inanıyorum”.

Portföylerinin yüzde 62’sini rüzgar enerjisinin oluşturduğunu söyleyen Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla törende yaptığı konuşmada “Toplam 207 MW’lık bu atılımımız Avrupa’nın en büyük karasal, rüzgar enerjisi yatırımlarından biri olacak. 2007 yılında giriş yaptığımız enerji sektöründe bugüne kadar 460 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. 2015 yılında tamamlayacağımız ve bizi Türkiye’nin lider rüzgar enerjisi şirketi haline getirecek bu yatırımımızın toplam tutarı ise, 300 milyon doların üzerindedir. 2020 yılında ağırlığı yenilenebilir olmak üzere 2.000 MW’lık üretim potansiyeline sahip bir portföye ulaşma hedefimizle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin Başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir yatırım kaynaklarına yapılan yatırımlar önem teşkil ettiğini belirterek “Bakanlığımız da bu alana büyük önem veriyor. Borusan EnBW Enerji şimdiye dek yaptığı yatırımlar ve kullandığı ileri teknolojiyle rüştünü ispat etmiş bir kurum. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacak bu anlaşmadan büyük memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Törene katılan Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi Eberhard Pohl ise “Türkiye ve Almanya arasında ekonomik ve siyasi işbirliği her geçen gün gelişiyor. Enerji sektörü de iki ülkenin karşılıklı fayda sağladıkları bir alan. Bu kapsamda işbirliklerine yeni birinin daha katılmasından mutluluk duyuyoruz. Yapılan bu yatırımın sadece şirketlerimize değil, Türkiye’ye de büyük katma değer sağlayacağından eminim” dedi.

Haber: İHA

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Gama Enerji 13 Adet Rüzgar Türbinini Devreye Alıyor

Gama Enerji A.Ş. tarafından İlyaslar Köyü ile Tütenli köyü arasına yine 13 adet Rüzgar Enerji Santrali kurum çalışmaları başladı. Yırcalı Şirketler Grubu tarafından Ballıca Beldesi yakınlarında kurulan 13 adet rüzgar enerji santralinin ardından şimdi

HABERLER

Balıkesir’e 16 Ünitelik Yeni Rüzgar Santrali

Türkiye`nin önde gelen çelik hat boru üretici ve ihracatçılarından olan Erciyas Çelik Boru A..Ş, 16 ünite V112-3.3 MW rüzgar türbinlerinden oluşacak rüzgar enerjisi santrali için Vestas ile anlaşma imzaladı. Erciyas

HABERLER 0 Comments

Tekno Ray Solar’dan Güneş Enerjisi Santralinde Rekor 22.5 MW

Toplamda 22,5 MW’a ulaşacak olan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin ilk fazı olan 18,5 MW faaliyete geçiyor. Türkiye’de büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri yapılmaya başlandı. Bu konudaki çalışmalarda önemli