Borsa İstanbul VİOP’ta Elektrik Sözleşmelerinde Yeni Dönem

Borsa İstanbul VİOP’ta Elektrik Sözleşmelerinde Yeni Dönem

Finansinvest ve FİNA Enerji’nin Finansinvest çatısı altında piyasa yapıcılığı görevini üstlendiği dönem başladı.

Enerji ticaretinde yeni işbirlikleri gündeme geliyor.

Finansinvest ve FİNA Enerji Holding A.Ş. güçlerini birleştirerek Borsa İstanbul VİOP Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde Finansinvest çatısı altında piyasa yapıcılığına başladılar.

Enerji ticaretinde güvenli bir fiyat riski yönetimi enstrümanı sunmayı amaçlayan bu işbirliği, İstanbul Finans Merkezi projesine ciddi katkı sağlayacak olan bölgesel enerji borsası oluşumunda da önemli bir adımı oluşturdu.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem Opsiyon Piyasasında (VİOP) işlem gören Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde, piyasa derinliğinin artması için Finansinvest ve FİNA Enerji’nin Finansinvest çatısı altında piyasa yapıcılığı görevini üstlendiği dönem başladı.

Bu kapsamda olmak üzere 14 Ekim 2015’te Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri Piyasa Yapıcılığı gong törenine Finansinvest Genel Müdürü Özgür Güneri, FİNA Enerji Holding İcra Kurulu Üyesi Dr. Onur Yazgan, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ve VİOP Grup Müdürü Muammer Çakır katıldı.

Elektrik sözleşmelerinde piyasa yapıcılık yeni dönem

Törende, kurumsal müşterilerine profesyonel hizmet sunan Finansinvest’in enerji sektörüne yönelik çalışmalarını büyütmek üzere bir ilke imza atarak “Enerji Piyasaları Birimini” kurduğunu belirten Finansinvest Genel Müdürü Özgür Güneri, “VİOP’ta Enerji sözleşmelerinde piyasa yapıcı olarak sektörün bu alanda gelişmesine önderlik ediyoruz. FİNA Enerji Holding A.Ş. ile birlikte Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde piyasa yapıcılığını üstlendik” dedi.
Piyasa yapıcılığı ile elektrik ticareti yapan şirketlere operasyonel kolaylık sunduklarını belirten Güneri, “Şirketler için karşı taraf riskini ortadan kaldırarak güvenli bir fiyat riski yönetimi, düşük maliyet ile nakit akış yönetimi ve işlemlerin kaldıraçlı olması sayesinde daha düşük bir teminat ile yüksek işlem hacmi gerçekleştirme olanağı sunuyoruz. Ayrıca, yakın gelecekte enerji sektörüne yatırım yapılmasına imkan sağlayan yeni ürünlerin gelişmesi ile kurumsal ve bireysel yatırımcıların portföyünde ürün çeşitliliği olacak” dedi.
Enerji sektöründe son iki yıldır tezgahüstü piyasalarda önemli işlem hacmi artışları yaşandığına dikkat çeken FİNA Enerji Holding İcra Kurulu Üyesi Dr. Onur Yazgan ise, “Türkiye’nin yakın coğrafyasında bir enerji merkezi olma vizyonu çerçevesinde ve artan yatırımcı ilgisine paralel olarak ülkemizin enerji sektöründe piyasa ve ürün çeşitliliği ihtiyacı da giderek artıyor. 36 milyon müşteri sayısı ve 30 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük sektörlerinden biri olan elektrik sektörü son yıllarda 15 milyar doların üzerinde özelleştirme geliri ve 20 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım çekmiş durumda. Bu aydan itibaren Borsa İstanbul VİOP’ta Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmelerinde Finansinvest üzerinden başlayacağımız piyasa yapıcılığı ile birlikte ülkemizin hem piyasa likiditesine hem de ürün ve piyasa çeşitliliğine olumlu katkılarda bulunacağımıza, sektörünün temel ihtiyacı olan güvenilir piyasa ortamına, enerji sektörü içinden ve dışından yoğun ilgi olacağına inanıyoruz. Bu önemli adım ile şirketimizin halihazırda tezgahüstü piyasalarda üstlendiği piyasa yapma sorumluluğuna bir yenisini katmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Güvenli fiyat riski yönetimi başlıyor

Borsa İstanbul VİOP Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmesi ile yılda ortalama yüzde 4 büyüyen enerji sektörüne güvenli bir fiyat riski yönetim aracı sunuluyor. Kamu ağırlığı giderek azalan sektörde, serbest piyasada gerçekleşen ticaret hacmi de ciddi oranda artıyor. Söz konusu gelişme ile bu hacmin bir organize piyasa olarak Borsa İstanbul VİOP üzerinden gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Piyasadaki tüm katılımcıları tek bir çatı altında standart bir sözleşme ile birleştirerek operasyonel kolaylık sağlayan VİOP sözleşmeleri, tezgah üstü piyasalarında mevcut sistemsel karşı taraf riskini ortadan kaldırarak şirketlere güvenli ve şeffaf bir ortamda fiyat riski yönetim aracı sunuyor.

Elektrik üreticileri, elektrik dağıtım şirketleri, toptan ve perakende elektrik ticareti şirketleri, sanayi şirketleri ve elektrik maliyeti riskini koruma altına almak isteyen kullanıcıların faydalanabileceği sözleşmenin avantajları şu şekilde sıralanabilir:
• Organize olmayan piyasalarda yapılan işlemlerin organize piyasaya taşınarak karşı taraf riskinin minimize edilmesi
• Maliyetlerin azaltılması
• Yükselen rekabet ortamında nakit akışı yönetimine katkıda bulunması
• Vergi avantajından yararlanılması
• Standart kontratların tek ekrandan kolayca alınıp satılabilmesi
• İşlemlerin kaldıraçlı yapılabilmesi sayesinde daha düşük bir teminat ile daha yüksek bir işlem hacmi gerçekleştirilebilmesi

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

BMW ve Nissan İş Birliği

BMW ve Nissan araç şarj istasyonları için iş birliği yapıyor. Elektrikli otomobillerini bir süredir satışa sunan BMW ve Nissan hala şarj istasyonları konusunda yaygın bir çözüm sunabilmiş değil. İki şirket

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi’nin Yeni Süspansiyonu eROT Elekrik Kazanımı Sağlıyor

Enerji verimliliğinin giderek önem kazanmaya başladığı son dönemde otomobil firmaları da bu yönde pek çok çalışmalar yapıyor. Audi’nin yeni süspansiyonu eROT elekrik kazanımı sağlıyor. Elektrikli araçların gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte,

HABERLER 0 Comments

Tesla’dan Hisse Satışı

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak. Elektrikli araç üretimi günümüz için lüks gibi görünse de uzun vadede elektrikli araç