Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, geçen Nisan ayında seçildiği Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nın 2013-2015 dönemi ilk toplantısına katılmak üzere Brüksel’e gitti.

ae_bornova_enerjiBu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi Töreni’ne de Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nu temsilen katılacak olan Başkan Sındır, Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası kapsamındaki seminer ve çalıştaylarda Bornova Belediyesi’nin yürüttüğü ulusal ve uluslararası ölçekteki enerji verimliliği projelerini anlatacak. Başkan Sındır, Avrupa’nın enerji geleceğine yön veren politikaların oluşmasında etkin rol alacak

Avrupa Enerji Kentleri Ağı’na 2011 yılında üye olan Bornova Belediyesi bu konuda önemli yatırımlar yaptı. Öte yandan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, dünyadaki politikaların belirlenmesinde etkin bir rol de üstleniyor. Dünyanın enerji politikalarına yön veren Avrupa Enerji Kentleri Ağı’nın, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın da içinde yeraldığı yeni yönetim kurulunun 2013-2015 dönemi ilk toplantısı 24-27 Haziran tarihleri arasında Belçika’nın Brüksel kentinde yapılacak. Bu toplantıya katılmak üzere Brüksel’e giden Başkan Sındır, yeni yönetim kurulu ile birlikte uluslararası üst düzey temaslarda bulunacak.

24 Haziran 2013’te Avrupa Birliği Enerji Komisyoneri Günther Oettinger ile Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nu temsilen görüşmelerde bulunacak dört Avrupalı belediye başkanı arasında Başkan Sındır da yer alacak. Görüşmede Sındır, İsveç’in Vaxjö, Letonya’nın Riga, Almanya’nın Heidelberg kentelerinin belediye başkanları ile birlikte enerji politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Oettinger ile Enerji Kentleri, İklim İttifakı, EuroCities, CEMR gibi dünyadaki enerji politikalarına ilişkin uygulamaların değerlendirilmesi bekleniyor. Bu görüşmenin ana ekseni yerel yönetimlerin enerji politikalarının belirlendiği siyasi, finansal ve yasama süreçlerinde daha aktif rol alması ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için yapılabilecekler üzerine olacak.
Yönetim kurulu görev dağılımı yapacak

25 Haziran’da, yönetim kurulunun tam gün sürecek toplantısına katılacak olan Başkan Sındır, yönetim kurulunun görev dağılımında da yer alacak. Enerji Kentleri Ağı’nın yeni yönetimle birlikte gelecekte yöneteceği proje ve etkinlikler ele alınacak. Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri olan, Bornova Belediyesi’nin de taraf olduğu Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi birçok yönüyle ele alınacak. Avrupa Enerji Kentleri Ağı altında yürütülen ve dünyada 5 bine yakın belediyenin imza atıp, sürdürülebilir enerji eylem planı hazırlayamayı tahhüt ederek taraf olduğu Sözleşme’nin geleceği şekillendirilecek.

BORNOVA’DA KARBON BALINIMI YÜZDE 25 AZALIYOR
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, 2011 yılından itibaren Avrupa Enerji Kentleri Ağı’na katıldıklarını, ağ içerisinde yürütülen Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne taraf olduklarını ve ENGAGE kampanyasına dahil olduklarını belirtti. Sındır, “Katıldığımız bu uluslararası girişimler ile birlikte, öncelikle 2020 yılına kadar ilçemizdeki hava kirliği ve çevre tahribatına yol açan karbon salımını en az yüzde 25 azaltmayı taahhüt ettik. Bu amaç doğrultusunda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sağlamak ve teşvik etmek için önemli projeler başlattık. Bu kapsamda, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Bornova Belediyesi Fotovoltaik Güç Tesisi Projesi’ni başlattık. Tamamlandığında hizmet binalarımızın elektrik tüketiminin yüzde 25’ini güneş enerjisinden karşılayacağız. Avrupa Enerji Kentleri Ağı’nın yönetim kurulu üyeliği göreviyle birlikte, daha temiz ve yaşanabilir bir Bornova yaratmak ve bununla herkese örnek olmak ve gelecekte daha büyük projeleri de hayata geçirmek için uluslararası işbirliklerini artıracağız” dedi.

Kaynak: Star Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Apple Avrupa’da Temiz Enerji İle Veri Toplayacak

  Geçtiğimiz günlerde elektrikli araba üretim yatırımı yapacağı haberini gündeme taşıdığımız  Apple’dan bir hamle daha. İnşası devam eden Apple Kampüs projesiyle yenilenebilir teknolojiler ve çevreye duyarlılığı konusunda dikkat çeken Apple, Avrupa’da bugüne kadar

HABERLER

Kadıköy’de Çöp Kamyonları da Elektrikleniyor

İstanbul’da elektrikli araç kullanan ilk Belediye ünvanına kavuşmuş olan Kadıköy Belediyesi şimdi de İstanbul’da diğer belediyelere örnek olacak bir adım daha atıyor. Kadıköy Belediyesi 2012 tarihinde ilk adımı atarak, karbondioksit

HABERLER

Balıkesir’in 40 Yıllık Çöp Sorunu Bu Proje İle Çözülecek

Belediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir ve çevresindeki 6 ilçeyle bir belde belediyesinin 40 yıllık çöp sorununu çözecek olan 27 milyon Euro bütçeli Katı Atık Yönetim Projesi’nin yüzde 80 oranında tamamlandığını