Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, geçen Nisan ayında seçildiği Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nın 2013-2015 dönemi ilk toplantısına katılmak üzere Brüksel’e gitti.

ae_bornova_enerjiBu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi Töreni’ne de Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nu temsilen katılacak olan Başkan Sındır, Avrupa Sürdürülebilir Enerji Haftası kapsamındaki seminer ve çalıştaylarda Bornova Belediyesi’nin yürüttüğü ulusal ve uluslararası ölçekteki enerji verimliliği projelerini anlatacak. Başkan Sındır, Avrupa’nın enerji geleceğine yön veren politikaların oluşmasında etkin rol alacak

Avrupa Enerji Kentleri Ağı’na 2011 yılında üye olan Bornova Belediyesi bu konuda önemli yatırımlar yaptı. Öte yandan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, dünyadaki politikaların belirlenmesinde etkin bir rol de üstleniyor. Dünyanın enerji politikalarına yön veren Avrupa Enerji Kentleri Ağı’nın, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın da içinde yeraldığı yeni yönetim kurulunun 2013-2015 dönemi ilk toplantısı 24-27 Haziran tarihleri arasında Belçika’nın Brüksel kentinde yapılacak. Bu toplantıya katılmak üzere Brüksel’e giden Başkan Sındır, yeni yönetim kurulu ile birlikte uluslararası üst düzey temaslarda bulunacak.

24 Haziran 2013’te Avrupa Birliği Enerji Komisyoneri Günther Oettinger ile Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nu temsilen görüşmelerde bulunacak dört Avrupalı belediye başkanı arasında Başkan Sındır da yer alacak. Görüşmede Sındır, İsveç’in Vaxjö, Letonya’nın Riga, Almanya’nın Heidelberg kentelerinin belediye başkanları ile birlikte enerji politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Oettinger ile Enerji Kentleri, İklim İttifakı, EuroCities, CEMR gibi dünyadaki enerji politikalarına ilişkin uygulamaların değerlendirilmesi bekleniyor. Bu görüşmenin ana ekseni yerel yönetimlerin enerji politikalarının belirlendiği siyasi, finansal ve yasama süreçlerinde daha aktif rol alması ve kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için yapılabilecekler üzerine olacak.
Yönetim kurulu görev dağılımı yapacak

25 Haziran’da, yönetim kurulunun tam gün sürecek toplantısına katılacak olan Başkan Sındır, yönetim kurulunun görev dağılımında da yer alacak. Enerji Kentleri Ağı’nın yeni yönetimle birlikte gelecekte yöneteceği proje ve etkinlikler ele alınacak. Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri olan, Bornova Belediyesi’nin de taraf olduğu Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi birçok yönüyle ele alınacak. Avrupa Enerji Kentleri Ağı altında yürütülen ve dünyada 5 bine yakın belediyenin imza atıp, sürdürülebilir enerji eylem planı hazırlayamayı tahhüt ederek taraf olduğu Sözleşme’nin geleceği şekillendirilecek.

BORNOVA’DA KARBON BALINIMI YÜZDE 25 AZALIYOR
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, 2011 yılından itibaren Avrupa Enerji Kentleri Ağı’na katıldıklarını, ağ içerisinde yürütülen Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne taraf olduklarını ve ENGAGE kampanyasına dahil olduklarını belirtti. Sındır, “Katıldığımız bu uluslararası girişimler ile birlikte, öncelikle 2020 yılına kadar ilçemizdeki hava kirliği ve çevre tahribatına yol açan karbon salımını en az yüzde 25 azaltmayı taahhüt ettik. Bu amaç doğrultusunda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sağlamak ve teşvik etmek için önemli projeler başlattık. Bu kapsamda, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Bornova Belediyesi Fotovoltaik Güç Tesisi Projesi’ni başlattık. Tamamlandığında hizmet binalarımızın elektrik tüketiminin yüzde 25’ini güneş enerjisinden karşılayacağız. Avrupa Enerji Kentleri Ağı’nın yönetim kurulu üyeliği göreviyle birlikte, daha temiz ve yaşanabilir bir Bornova yaratmak ve bununla herkese örnek olmak ve gelecekte daha büyük projeleri de hayata geçirmek için uluslararası işbirliklerini artıracağız” dedi.

Kaynak: Star Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Belediyeler Enerji Verimliliğini Artırıyor

AB Üyesi Belediye Başkanları’nın oluşturduğu Covenant of Mayors’un (Belediye Başkanları Sözleşmesi) Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’na katılan belediye yetkilileri ülkelerinde ve belediyelerinde yaptıkları projelerle enerji

HABERLER 0 Comments

Kırşehir’de Jeotermal Kaynağı Değerlendirilmek Amacıyla Hastane Kurulacak

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir’in jeotermal kaynağının değerlendirilmesi amacıyla 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yapılacağını söyledi. Türkiye’de jeotermal kaynaklarının araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla

HABERLER

Elektrik Faturalarındaki TRT Katkı Payı Etkisi

Enerji Bakanı Yıldız, “Elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırabiliriz” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazda kış aylarında kesinti olabileceği konusundaki haberlere ilişkin, “Rusya Federasyonu’yla böyle bir