Bor ve Hidrojenden Yakıt Üretildi

Bor ve Hidrojenden Yakıt Üretildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde hidrojen ve bor bulundurabilen, benzin ya da dizel motorlarda yakıta katkı olarak kullanılan sıvı yakıt geliştirildi.

Yenilenebilir enerji teknolojilerinde hız kesilmiyor. Bu alanda Türkiye’de de önemli çalışmalara imza atılıyor.

www.webtekno.com’un haberine göre, özellikle teknoloji devlerinin arasındaki yeni trend olan yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımı azalıyor.

Her ne kadar bir süre daha yaygınlığından dolayı petrol ve türevleri olan fosil yakıtları kullanacak ve doğayı bir süre daha kirletecek de olsak bu yakıtların da alternatifleri ve daha temizleri de geliştiriliyor ve içten yanmalı, fosil yakıtlarla çalışan motorlarımız için daha temiz enerji kaynakları geliştiriliyor.

Bunlardan bir tanesi de son olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Yardımcı Doçent Doktor Mükerrem Şahin önderliğindeki bir ekipten geldi.

Ekip hidrojen ve bor bulundurabilen, benzin ya da dizel motorlarda yakıta katkı olarak kullanılan bu sıvı yakıtı üniversite ve özel sektör iş birliği ile geliştirmiş.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yatırım Yarışmasını Güneş mi Kazanacak, Rüzgar mı?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Rüzgar ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği Taslağı hazırladı. Taslağın yönetmeliğe dönüşmesiyle, Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde, rüzgar

HABERLER 0 Comments

Tarımsal Atıklar Samsun’da Enerjiye Dönüşecek

SAMSUN – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarımsal atıklardan yakıt üretiminin önünü açmak için Samsun’da Enerji Tarımı Araştırma Merkezi kurdu. Merkez Türkiye’nin yıllık 1,5 milyon ton olan tarımsal atıklarından yakıt

HABERLER 0 Comments

Apple’ın Elektrikli Aracı 2021’e Doğru Geliyor

Apple’ın yeni geliştirdiği elektrikli arabanın Tesla Model S’e rakip olması beklenirken, yeni aracın fiyatının 75.000 dolar civarında olacağı ve 2021’e doğru sunulacağı duyuruldu. Elektrikli araç piyasası hareketlenirken, Apple’ın yeni aracı