Bor ve Hidrojenden Yakıt Üretildi

Bor ve Hidrojenden Yakıt Üretildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde hidrojen ve bor bulundurabilen, benzin ya da dizel motorlarda yakıta katkı olarak kullanılan sıvı yakıt geliştirildi.

Yenilenebilir enerji teknolojilerinde hız kesilmiyor. Bu alanda Türkiye’de de önemli çalışmalara imza atılıyor.

www.webtekno.com’un haberine göre, özellikle teknoloji devlerinin arasındaki yeni trend olan yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımı azalıyor.

Her ne kadar bir süre daha yaygınlığından dolayı petrol ve türevleri olan fosil yakıtları kullanacak ve doğayı bir süre daha kirletecek de olsak bu yakıtların da alternatifleri ve daha temizleri de geliştiriliyor ve içten yanmalı, fosil yakıtlarla çalışan motorlarımız için daha temiz enerji kaynakları geliştiriliyor.

Bunlardan bir tanesi de son olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Yardımcı Doçent Doktor Mükerrem Şahin önderliğindeki bir ekipten geldi.

Ekip hidrojen ve bor bulundurabilen, benzin ya da dizel motorlarda yakıta katkı olarak kullanılan bu sıvı yakıtı üniversite ve özel sektör iş birliği ile geliştirmiş.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

MZ Solar’dan Şırnak`ta Güneş Enerjisi Santrali

MZ Solar, Şırnak`ın İdil ilçesinde 10 MW kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali kuracak.  Türkiye’nin kuzey bölgesi hariç  hemen her kentinde güneş enerjisi santralleri kurulmaya devam ediliyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, MZ

HABERLER

Upsolar ve JMB Solar İşbirliği Yaptı

Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi kurulumu solar sistem için anlaştı.  Yenilenebilir enerji alanında dünyada önemli projeler hız kesmeden sürüyor. Bu kapsamda, Upsolar, JMB Solar ile Fransa Pouzol-Minervois’de 4.9 megawatt arazi

HABERLER

Upsolar’ın Panelleri Winsa’nın Elektrik Faturalarının Yükünü Azaltacak

Upsolar Panelleri ile Türkiye’deki en büyük PV santrallerinden biri daha hizmete başlıyor Dünyanın önde gelen PV modülleri tedarikçilerinden biri olan Upsolar, Türkiyenin en büyük PV sistemlerinden biri olan 650-kWp projesini Kocaeli’de hizmete