Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı ‘Güneş Enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı.

Türkiye’de güneş enerjisi sisteminin yaygınlaşması için yerel yönetimlerin çeşitli projeler gerçekleştirdiğine tanık oluyoruz. Aslında bu gelişme, dünyadaki gelişmelere paralel olarak gerçekleşiyor.

Dünyada birçok yerel yönetim güneş enerjisi projeleri gerçekleştiriyor ve uygulamaya koyuyor. Türkiye’de de belediyelerin bu yönde çalışmalar gerçekleştirdiğine tanık oluyoruz. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Bursa’nın kaynaklarını vatandaşın lehinde kullanmak için tüm imkanlarını seferber eden Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ’ye ait Görükle G46 deposunun üzerine yerleştirdiği 960 panelle güneşten 250 KW’lık elektrik üretimine başladı. (Haber için tıklayın)

Türkiye’de yerel yönetimler tarafından güneş enerjisine yönelik projelerinin gerçekleştirilmesi, özel sektörü de olumlu yönde etkiliyor. Özel ve kamu sektörünün birlikte ya da bağımsız yaptıkları güneş enerjisi projeleriyle Türkiye, güneş enerji üssü olmaya doğru yavaş da olsa ilerliyor.

Bu doğrultuda, Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı güneş enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı.

Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı güneş enerjisi projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı. Hazırlanan proje kapsamında, Belediyeye ait hayvan pazarının üzeri kapatılarak, elektrik enerjisi üretimi yapılacak. Boğazlıyan ilçesinde daha önce Yenipazar Belediyesi tarafından güneş enerjili sulama sistemi devreye sokuldu.

Yenipazar Belediyesi firmasına ait santral 110 KW kurulu gücü ile Türkiye’nin bin 425’inci Yozgat’ın ise 5’inci büyük enerji santrali olarak hizmetini sürdürüyor. Bu örnek çalışmaya Boğazlıyan ilçesinde bir yenisi ekleniyor. Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, ilçe girişindeki 13 bin metrekare büyüklüğündeki Canlı Hayvan Pazarı sahasının üzerinin kapatılacağını söyledi. Erdal, Kapatılan Canlı Hayvan Pazarı çatısına monte edilecek olan sistem ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilerek, ilçenin ve belediyemizin ihtiyaç duyduğu enerji buradan ücretsiz olarak temin edilecektir’’ dedi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerji Verimliliğinde Dünya Bankası Desteği

Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla; ‘Dünya Bankası Enerji Verimliliği Kredisi’ veriliyor. Dünya Bankası ile Vakıfbank arasında, Ticari İşletmelerde enerji kullanımında verimliliği artırmak amacıyla;

HABERLER

Esenboğa İlk Karbon Nötr Havalimanı Oldu

Ankara`daki Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin ilk karbon nötr havalimanı oldu. TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı, iklim değişikliğinin başlıca nedenleri arasında yer alan karbon salımlarını nötralize ederek Türkiye’de bu seviyeye

Elektrik Üretimi

MANZ AG Türkiye’de Yatırım Olanaklarını İnceleyecek

Türkiye’nin ulusal yenilenebilir enerji potansiyelini yakından takip eden solar donanım üretiminde öncü şirket Manz AG, 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında üst düzey Alman ekonomi heyetiyle birlikte Türkiye’yi ziyaret edecek. Türkiye

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply