Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı ‘Güneş Enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı.

Türkiye’de güneş enerjisi sisteminin yaygınlaşması için yerel yönetimlerin çeşitli projeler gerçekleştirdiğine tanık oluyoruz. Aslında bu gelişme, dünyadaki gelişmelere paralel olarak gerçekleşiyor.

Dünyada birçok yerel yönetim güneş enerjisi projeleri gerçekleştiriyor ve uygulamaya koyuyor. Türkiye’de de belediyelerin bu yönde çalışmalar gerçekleştirdiğine tanık oluyoruz. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Bursa’nın kaynaklarını vatandaşın lehinde kullanmak için tüm imkanlarını seferber eden Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ’ye ait Görükle G46 deposunun üzerine yerleştirdiği 960 panelle güneşten 250 KW’lık elektrik üretimine başladı. (Haber için tıklayın)

Türkiye’de yerel yönetimler tarafından güneş enerjisine yönelik projelerinin gerçekleştirilmesi, özel sektörü de olumlu yönde etkiliyor. Özel ve kamu sektörünün birlikte ya da bağımsız yaptıkları güneş enerjisi projeleriyle Türkiye, güneş enerji üssü olmaya doğru yavaş da olsa ilerliyor.

Bu doğrultuda, Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı güneş enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı.

Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı güneş enerjisi projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı. Hazırlanan proje kapsamında, Belediyeye ait hayvan pazarının üzeri kapatılarak, elektrik enerjisi üretimi yapılacak. Boğazlıyan ilçesinde daha önce Yenipazar Belediyesi tarafından güneş enerjili sulama sistemi devreye sokuldu.

Yenipazar Belediyesi firmasına ait santral 110 KW kurulu gücü ile Türkiye’nin bin 425’inci Yozgat’ın ise 5’inci büyük enerji santrali olarak hizmetini sürdürüyor. Bu örnek çalışmaya Boğazlıyan ilçesinde bir yenisi ekleniyor. Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, ilçe girişindeki 13 bin metrekare büyüklüğündeki Canlı Hayvan Pazarı sahasının üzerinin kapatılacağını söyledi. Erdal, Kapatılan Canlı Hayvan Pazarı çatısına monte edilecek olan sistem ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilerek, ilçenin ve belediyemizin ihtiyaç duyduğu enerji buradan ücretsiz olarak temin edilecektir’’ dedi.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Donald Trump, Bu Kez Rüzgar Santrallerine Karşı

Donald Trump, İskoçya’da sahip olduğu golf sahasının yakınlarına kurulacak olan off-shore rüzgar santralinin durdurulması için verdiği savaşı kaybetti.  Trump, İskoç Hükümeti’nin yaptığı bu hamleyi aptallık ve dar görüşlülükle suçlayarak tepki gösterdi. Aberdeen’in

HABERLER

Türk Güneş Şirketi SOLARTÜRK, TURSEFF Kredisi’ne İmza Attı

2013 yılında başlayan yeni program kapsamında Gaziantep te güneş enerjisinin yanı sıra tekstil, kimya, gıda, halı, gibi sanayi sektörlerinde çalışan işletmelere önemli miktarda finansman sağlamaya devam ediyor. TURSEFF, Avrupa İmar

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretim Başvuruları Geçici Olarak Askıya Alındı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrik dağıtım şirketlerine gönderilen bir yazı ile lisanssız elektrik üretimi için yapılan başvuruların, yönetmelik ve tebliğ güncelleme çalışmaları nedeni ile geçici olarak kabul edilmemesi istendi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply