Boeing 2015’te Biyoyakıt Kullanımını %1’e Yükseltecek

Boeing 2015’te Biyoyakıt Kullanımını %1’e Yükseltecek

Havacılık sektörü biyoyakıtların kullanım oranını arttırmak için çalışmalarına devam ediyor. United Airlines ilk etapta 15 milyon galon alım için anlaşma yaparken Boeing, biyoyakıtların 2015’te yüzde 1 paya ulaşmasını öngörüyor.

ae_ulasim_biyoenerji_boeingHammadde ve yakıt üretiminde karşılaşılan zorluklara rağmen ticari havacılık 2015 yılına kadar uçak yakıtı ihtiyacının yüzde 1’ini sürdürülebilir biyoyakıtlardan sağlamayı hedefliyor. Biyoyakıt konusuna çok önem veren ve ciddi bir çalışma içinde olan Boeing, United Airlines ile ilk, küçük biyoyakıt alım anlaşmasını imzaladı ve daha büyük miktarlarda biyoyakıt alma planlarını açıkladı. Boeing yüzde 1 oranını dönüm noktası olarak seçerken ekonomik açıdan yeterli hacimlere sahip olunabileceğiyle ilgili fikir edinmeyi de hedefledi.

150 MİLYON LİTRE BİYOYAKIT ALACAK

United’ın AltAir Fuels ile alım anlaşması Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda kullanılacak 3 yıl için 57 milyon litreden fazla biyoyakıtı içeriyor. United Airlines, ilerde merkezlerinden birinde yılda 115 ila150 milyon litre biyoyakıt kullanmayı amaçlıyor. Yüksek miktarlarda biyoyakıt alma planları Midwest Havacılık Sürdürülebilir Biyoyakıt Girişimi’nin (Masbi) liderliğinde United, Boeing, Honeywell’in şirketi UOP, Chicgo Havacılık Departmanı ve Temiz Enerji Vakfı konsorsiyumunda bir çalışmayla hayata geçecek. Çeşitli bölgesel girişimlere de katılan Boeing, araştırmaların havacılıkta biyoyakıt anlayışı ve politikalarının olgunlaştığını belirtiyor. Geleneksel petrol endüstrisine bağımlılığı azaltmak için biyayakıtlara yatırımın desteklendiği ve hatta vergi muafiyeti getirildiğini aktaran Boeing, Avustralya, Meksika ve Brezilya gibi bölgelerde çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Bioyakıtlarla ilgili her çalışma havacılığın karbon izini azaltacak ve fosil yakıtlara bağımlılığı ortadan kaldıracak uzun vadeli amaçlara hız katıyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kırşehir’de Biyogaz Tesisi İçin İmza Töreni Yapıldı

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Kırşehir Biyogaz Tesisinin Kurulması Projesi’nin imza töreni yapıldı. Türkiye’de biyogaz tesislerinin sayısal açıdan çok yetersiz olduğu defalarca dile getirildi.

HABERLER

Güneş Enerjisine İlgi Artıyor

Enerji projeleri için verilen yatırım teşviklerinin rotası güneşe dayalı enerji üretimine kaydı. Güneş enerjisi, enerji sektöründe son dönemde revaçta. Almanya’nın örnek oluşturduğu dünya güneş enerjisi sektöründe Türkiye’de yerini almaya hazırlanıyor.

HABERLER

IFC Türkiye’de 2020’ye kadar 89 Milyar Dolar İklim Dostu Yatırım Fırsatı Öngörüyor

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, bugün yayınladığı raporda Avrupa, OrtaDoğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesinde yenilenebilir enerji, kaynakverimliliği ve iklim değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yaklaşan yatırım fırsatı olduğunu