BM Su Yönetimi Kuralları’nı İmzalayan İlk Otel; Rezidor

BM Su Yönetimi Kuralları’nı İmzalayan İlk Otel; Rezidor

,Rezidor, küresel su krizine karşı yürütülen Birleşmiş Milletler CEO’lar için Su Yönetimi Kuralları (UN CEO Water Mandate) girişimini imzalayan 115 üye arasındaki tek otel grubu oldu.

blue_wave_of_water-wide-1

UN CEO Water Mandate Girişimi; Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından hayata geçirildiği 2007 yılından itibaren su kıtlığı, su kirliliği ile ürün ve hizmet sağlama süreçlerinin bu duruma etkileri konusunda iş dünyası ile ortak hareket edilmesi için çalışmalar sürdürüyor. The Rezidor Hotel Group, küresel su krizine karşı yürütülen Birleşmiş Milletler CEO’lar için Su Yönetimi Kuralları (UN CEO Water Mandate) girişimini imzalayan 115 üye arasındaki tek otel grubu unvanını aldı.

Girişime katılmanın önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rezidor Hotel Group Başkanı ve CEO’su Wolfgang M. Neumann, “Birleşmiş Milletler Çevre Programı, turizmde işimizi eskisi gibi yapmaya devam edersek, 2050 yılında su tüketiminin 2,5 katına çıkacağını tahmin ediyor. Rezidor, Gezegeni Düşün (Think Planet) programıyla çevresel ayak izini azaltma taahhüt ediyor. Su kıtlığının büyük bir problem olduğu gelişmekte olan pazarlardaki lider pozisyonumuz ve güçlü iletişimimizle Su Yönetimi konusunda liderliği üstlenmek istiyoruz. Birleşmiş Milletler CEO Water Mandate girişimi de bu hedefimizi başarmamızda en büyük yardımcımız olacak” şeklinde açıklama yaptı.

Yüksek sürdürülebilir standart hedefi

Birleşmiş Milletler CEO Water Mandate girişimine katılım sağlayan üyelerin, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UN Global Compact) de imzalamış olması gerekiyor. Rezidor, bu Sözleşme’ye 2009 yılında imza koymuştu.

Rezidor, bu imza ile Su Yönetimi’ne ilişkin Doğrudan Sunulan Hizmetler, Tedarik Zinciri ve Su Havzası yönetimi, Ortak Eylem, Kamu Düzeni, Toplumsal Katılım ve Şeffaflık ilkelerini kapsayan altı  konuda taahhütte de bulunmuş oldu. Girişimin kurallarına bağlılık, Rezidor’un sektöründeki en sürdürülebilir ve sorumlu otelcilik şirketi olma yönünde devam eden misyonuyla da uyumluluk gösteriyor. Girişime katılım, 2010 yılından beri her yıl dünyanın en etik şirketleri arasında gösterilen Rezidor’un, tüm otellerinde sunmaya çalıştığı yüksek sürdürülebilirlik standartları hedefini de yansıtıyor.

Rezidor, bu amaçla konaklama sektöründe su sürdürülebilirliği konusuna dikkat çekmek amacıyla Mart ayında GROHE, Grundfos, Purcell Miller Tritton ve Studiebureau Boydens firmaları ile birlikte “Otelcilikte Su Kullanımı” adlı bir ortak çalışma da gerçekleştirdi.Bu çalışmada, yeni otel binalarında sürdürülebilirlik için tasarımlar, mevcut binaların optimize edilmesi için yenileme ve değişen tüketici beklentileri ile davranışları gibi birçok konu ele alındı. Söz konusu ortak çalışmanın ardından Rezidor, odalardan bina tasarımlarına, banyo armatürlerinden, mutfak, pompa ve sistemlerin bakımlarına kadar su sürdürülebilirliğini artıracak yeni çözümlere odaklanacak yeni bir Çalışma Grubu’nu da hayata geçirdi.

Tüm bu girişimler Rezidor’un ödüllü ‘Sorumluluk Sahibi İş Anlayışı (Responsible Business)’ stratejisi ile de bütünlük sağlarken, çevre konularında farkındalık yaratmayı ve daha sürdürülebilir bir çalışma ortamını amaçlayan söz konusu insiyatifler; Gezegeni Düşün (Think Planet), İnsanları Düşün (Think People), Beraber Düşün (Think Together) şeklindeki üç temel unsurla birlikte işliyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

EBRD’den Vakıfbank’a Enerji Verimliliği Programları İçin Kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, enerji verimliliği programları için Vakıfbank’a 50 milyon avro kredi sağlayacak. Türkiye’de enerji politikasında en önemli unsurlarından birisini enerji verimliliği oluşturuyor. Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler,

HABERLER

İtalyan Mafyası’nın Yeni Yatırım Alanı Yenilenebilir Enerji

İtalyan mafyası son dönemde para aklama konusunda offshore (kıyı bankacılığı) yerine gözüne yenilenebilir enerji sektörünü kestirdi. Mafya bağlantılı 1.3 milyar Euro varlığa el koyan İtalyan yetkililer, yenilenebilir enerji bağlantıları ortaya

HABERLER

Mağazalarda Tasarrufun En Kolay Yolu

Philips’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, mağazalarda doğru aydınlatma satışlarda yüzde 3,45, satış hacminde ise yüzde 4,71 oranlarında artış sağlıyor.  İSTANBUL (AA) – Philips’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, mağazalarda doğru aydınlatma satışlarda yüzde