“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi kriz enerji ihtiyacının karşılanması yöntemlerini tartışmaya açarken, yenilenebilir enerjinin daha ön plana gelmesini sağladı.

www.yenimeram.com.tr’nin haberine göre, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Anabilim Dalı Başkanı da olan Akınerdem, Türkiye’nin enerji ihtiyacının çoğunlukla ithalata dayalı olmasının, bu alanda yeni kaynaklara yönelmeyi zorunlu kıldığını söyledi.

Enerjide dışa bağımlı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini belirten Akınerdem, rüzgar ve güneş enerjisinin yanında biyoyakıtların da öne çıktığına işaret etti.

Dünyada biyoyakıt üretiminin son 10 yılda 5 kat artarak, 20 milyar litreden 100 milyar litreye ulaştığına dikkati çeken Akınerdem, şöyle devam etti:

“Petrol fiyatlarının yüksek olması ve rezervlerin gittikçe azalması, biyoyakıtı her geçen gün daha cazip kılmaktadır. Gelecekte biyoenerji, tarımsal hammaddelerin üzerindeki baskıyı artıracak, su ve toprak savaşlarını kaçınılmaz kılacaktır. Biyoyakıtların hammadde kaynağı, tarım ve üretilen her türlü organik üründür. Bu konuda esas olan, doğru bitkiyi seçmektir. Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bilim İnsanlarından İlk Sentetik Maya Kromozomu

 Mayanın 16 kromozomunun ilkinin laboratuvar ortamında üretilmesi, sentetik biyoloji alanında bir dönüm noktası sayılıyor. Yeni kromozomlar aşı ve biyoyakıt üretiminde kullanılabilir. Amerikalı bilim insanları laboratuvar ortamında ilk sentetik maya kromozomunu

HABERLER

BTM’den “Temiz Üretim” Projesi

Çevreci yaklaşımları ve sürdürülebilir üretim çalışmalarıyla adından söz ettiren yalıtım sektörünün öncü firması BTM, Türkiye’nin ilk “Eko-Verimlilik” (Temiz Üretim) projesinde başarı üstüne başarı sağlıyor. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir’de

Akıllı Ürünler

AB Çevre Ödülleri Verildi

AB Çevre Ödülleri inovatif şirketleri ödüllendirdi. Çevreyle ilgili duyarlılık günden güne artarken, Çevre Ödülleri de arka arkaya düzenleniyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2015 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply