“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi kriz enerji ihtiyacının karşılanması yöntemlerini tartışmaya açarken, yenilenebilir enerjinin daha ön plana gelmesini sağladı.

www.yenimeram.com.tr’nin haberine göre, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Anabilim Dalı Başkanı da olan Akınerdem, Türkiye’nin enerji ihtiyacının çoğunlukla ithalata dayalı olmasının, bu alanda yeni kaynaklara yönelmeyi zorunlu kıldığını söyledi.

Enerjide dışa bağımlı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini belirten Akınerdem, rüzgar ve güneş enerjisinin yanında biyoyakıtların da öne çıktığına işaret etti.

Dünyada biyoyakıt üretiminin son 10 yılda 5 kat artarak, 20 milyar litreden 100 milyar litreye ulaştığına dikkati çeken Akınerdem, şöyle devam etti:

“Petrol fiyatlarının yüksek olması ve rezervlerin gittikçe azalması, biyoyakıtı her geçen gün daha cazip kılmaktadır. Gelecekte biyoenerji, tarımsal hammaddelerin üzerindeki baskıyı artıracak, su ve toprak savaşlarını kaçınılmaz kılacaktır. Biyoyakıtların hammadde kaynağı, tarım ve üretilen her türlü organik üründür. Bu konuda esas olan, doğru bitkiyi seçmektir. Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Batarya Teknolojisinde Önemli Gelişme

Araştırmacılar yaptıkları çalışmayla aracın menzilini ve hızlı şarj olma teknolojisini geliştirecek iki önemli elektrikli araç bileşenini bir araya getirmenin yolunu buldular. Konvansiyonel araç üreticilerinin de elektrikli araç pazarına yönelmesiyle, elektrikli

HABERLER 0 Comments

Axitec Solar Almanya’daki Ürünlerini Türkiye’deki Depolarına Çekiyor

Axitec Solar, İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğin yayınlanmasına istinaden, Tebliğ uygulanmasına başlamadan ürünlerini Türkiye stoklarına çekiyor. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliği’n Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesine istinaden firmalar çalışmalarına başladı.

Mevzuat 0 Comments

RENSEF Fuarında “Tarımda Temiz Enerji Destekleri” TKDK Tarafından Açıklanacak

Antalya RENSEF 4. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı, bu sene ülkemiz için hayati önem taşıyan tarım konusunda çok önemli bir oturuma ev sahipliği yapacak. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply