“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi kriz enerji ihtiyacının karşılanması yöntemlerini tartışmaya açarken, yenilenebilir enerjinin daha ön plana gelmesini sağladı.

www.yenimeram.com.tr’nin haberine göre, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Anabilim Dalı Başkanı da olan Akınerdem, Türkiye’nin enerji ihtiyacının çoğunlukla ithalata dayalı olmasının, bu alanda yeni kaynaklara yönelmeyi zorunlu kıldığını söyledi.

Enerjide dışa bağımlı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini belirten Akınerdem, rüzgar ve güneş enerjisinin yanında biyoyakıtların da öne çıktığına işaret etti.

Dünyada biyoyakıt üretiminin son 10 yılda 5 kat artarak, 20 milyar litreden 100 milyar litreye ulaştığına dikkati çeken Akınerdem, şöyle devam etti:

“Petrol fiyatlarının yüksek olması ve rezervlerin gittikçe azalması, biyoyakıtı her geçen gün daha cazip kılmaktadır. Gelecekte biyoenerji, tarımsal hammaddelerin üzerindeki baskıyı artıracak, su ve toprak savaşlarını kaçınılmaz kılacaktır. Biyoyakıtların hammadde kaynağı, tarım ve üretilen her türlü organik üründür. Bu konuda esas olan, doğru bitkiyi seçmektir. Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Dünya Bankası’ndan 300 Milyon Dolarlık Kredi

Dünya Bankası, Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki krediyi onayladı.  Dünya Bankası, Türkiye`nin rüzgar yatırımlarının hızlanmasını da sağlayacak Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Projesi`ne yönelik 300 milyon dolar tutarındaki

Biyo Enerji 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Konusu Stratejik Önemdedir”

Anadolu Ajansı Finans Haberleri Müdür Yardımcısı Hasan Arslan: “Bizim gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için yenilenebilir enerji konusu stratejik önemdedir. Bu noktada da bu konunun halka en doğru şekilde aktarımı

ENERJİ YÖNETİMİ

Türkiye, Endüstriyel Elektriğe Yüzde 16,1 Oranında Daha Fazla Harcıyor

Türkiye’nin yüzde 16,1 oranında enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin potansiyeli Almanya ve İspanya’dan yüksek olsa da Çin, Hindistan, ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply