“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi kriz enerji ihtiyacının karşılanması yöntemlerini tartışmaya açarken, yenilenebilir enerjinin daha ön plana gelmesini sağladı.

www.yenimeram.com.tr’nin haberine göre, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Endüstriyel Bitki Anabilim Dalı Başkanı da olan Akınerdem, Türkiye’nin enerji ihtiyacının çoğunlukla ithalata dayalı olmasının, bu alanda yeni kaynaklara yönelmeyi zorunlu kıldığını söyledi.

Enerjide dışa bağımlı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini belirten Akınerdem, rüzgar ve güneş enerjisinin yanında biyoyakıtların da öne çıktığına işaret etti.

Dünyada biyoyakıt üretiminin son 10 yılda 5 kat artarak, 20 milyar litreden 100 milyar litreye ulaştığına dikkati çeken Akınerdem, şöyle devam etti:

“Petrol fiyatlarının yüksek olması ve rezervlerin gittikçe azalması, biyoyakıtı her geçen gün daha cazip kılmaktadır. Gelecekte biyoenerji, tarımsal hammaddelerin üzerindeki baskıyı artıracak, su ve toprak savaşlarını kaçınılmaz kılacaktır. Biyoyakıtların hammadde kaynağı, tarım ve üretilen her türlü organik üründür. Bu konuda esas olan, doğru bitkiyi seçmektir. Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt üretiminin hızlandırılmasına ihtiyaç var.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

California’da Güneş Enerjisi Evirimi

California’daki güneş enerjisi sektörü öyle hızlı büyüyor ki, tüketicilerin yaptığı kurulumların sayısı 2006’dan beri on kat artınca eyaletin elektrik sistemi altüst olmaya başladı. ABD genel indeki elektrik şirketlerince yakından izlenen

Genel

Fina Enerji’nin Rüzgar Santralinin Yeri Değişecek

İşadamı Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fina Enerji’nin rüzgar santrali projesi 3. havalimanına takıldı. Ulaştırma Bakanlığı uçak rotasında yer alan rüzgar güllerinin başka yere taşınmasını istedi. Özyeğin, santrali taşımak için yer

HABERLER

“21. Yüzyılın En Büyük Sorunu Karbondur”

  İstanbul Karbon Zirvesi Bilimsel Komite Eş Başkanları Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, “21. yüzyılda insanlığın karşı karşıya kalacağı en büyük sorun karbon olacaktır” dedi.  Türkiye’de

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply