Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Türkiye’de biyokütleden enerji üretimi 2014 yılında yüzde 49 arttı.

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye başladı. Bu kaynaklar arasında biyokütle de yerini almaya başladı.

enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji kaynaklarında alternatifleri değerlendiren Türkiye, biyokütle enerjisinde atağa kalktı. Elektrik üretiminde biyokütle kaynaklarına dayalı güç 2002-2014 yılları arasında yıllık yüzde 22 büyüme oranına sahipken 2014 yılında yüzde 49 büyüme gösterdi.

Son yıllarda çalışmaların hız kazandığı biyokütle enerjisinde aktif santral sayısı 58’e ulaştı. Yenilenebilir enerji üretiminde Türkiye genelinde 200 megavatlık biyokütle enerji tesisi bulunurken, dünya genelinde tesislerin yüzde 80’i Çin, yüzde 10’u Hindistan ve Nepal’de yer alıyor.

Avrupa’nın en büyük çöp biyogaz tesisine sahip şehri ise İstanbul. Daha temiz çevre sağlayan biyokütle enerjisi üretimi sonrasında atıklar yok olmayıp organik gübre haline dönüştürülebiliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Araştırmalar 0 Comments

Siemens Rüzgar Enerjisini Isı Depolamada Kullanacak

Enerji depolama konusu günümüzde hayli popüler bir konu, ancak şu ana kadar sizlerle paylaştığımız içeriklerin tamamına yakını elektrik enerjisi depolama ile ilgiliydi. Ancak Siemens, hayli ilginç bir teknoloji kullanarak rüzgar

ENERJİ YÖNETİMİ

Danfoss’tan Sporda Enerji Verimliliği

Danfoss ile Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda çimler yerden ısıtılıp 500 bin TL tasarruf sağlanacak. Sporda enerji verimliliği uygulamalarında önemli çalışmalara imza atılıyor. Uluslararası futbol ve atletizm şampiyonalarının yapılabileceği; IAAF, FIFA ve

Akıllı Şebekeler ve Şehirler 0 Comments

Özyeğin Üniversitesi Kampusundaki ScOLa Binası da Yıllık 200 Bin Dolarlık Tasarruf Sağlıyor

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlayacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası da yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine ışık tutuyor. EÇEM, Türkiye’nin