Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Türkiye’de biyokütleden enerji üretimi 2014 yılında yüzde 49 arttı.

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye başladı. Bu kaynaklar arasında biyokütle de yerini almaya başladı.

enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji kaynaklarında alternatifleri değerlendiren Türkiye, biyokütle enerjisinde atağa kalktı. Elektrik üretiminde biyokütle kaynaklarına dayalı güç 2002-2014 yılları arasında yıllık yüzde 22 büyüme oranına sahipken 2014 yılında yüzde 49 büyüme gösterdi.

Son yıllarda çalışmaların hız kazandığı biyokütle enerjisinde aktif santral sayısı 58’e ulaştı. Yenilenebilir enerji üretiminde Türkiye genelinde 200 megavatlık biyokütle enerji tesisi bulunurken, dünya genelinde tesislerin yüzde 80’i Çin, yüzde 10’u Hindistan ve Nepal’de yer alıyor.

Avrupa’nın en büyük çöp biyogaz tesisine sahip şehri ise İstanbul. Daha temiz çevre sağlayan biyokütle enerjisi üretimi sonrasında atıklar yok olmayıp organik gübre haline dönüştürülebiliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

“Biyogaz Üretimiyle İlgili Gelişmeler Sağlayalım”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: “Dünyanın uyguladığı teknik ve teknolojilerden biridir biyogaz üretimi. Bu gibi teknoloji konularında gelişmeler sağlayalım.” Atıkların yönetimi konusunda Türkiye, gelişmiş ülkelere göre

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

EBRD Zorlu’nun Jeotermal Santraline 70 Milyon Ek Kredi Verecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Zorlu Enerji’ye Kızıldere III jeotermal santralinin 2. Ünitesinin genişleme projesi için 70 Milyon USD ek kredi vermeyi planlıyor. Kredi Zorlu Enerji Elektrik Üretimi A.Ş. (Zorlu Enerji)

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Enerjisa’dan Muş’a Güneş Enerjisi Santrali

Enerjisa, Muş ilinde kurulu gücü 9 MW olan Alparslan Güneş Enerjisi Santrali kuracak. Türkiye’nin Karadeniz haricinde hemen her bölgesinde güneş enerjisi santrali kurulum çalışmaları gerçekleştiriliyor. Uzmanlar artık büyük çaplı projelerin