Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Biyokütleden Enerji Üretiminde Artış

Türkiye’de biyokütleden enerji üretimi 2014 yılında yüzde 49 arttı.

Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye başladı. Bu kaynaklar arasında biyokütle de yerini almaya başladı.

enerjienstitusu.com’un haberine göre, Enerji kaynaklarında alternatifleri değerlendiren Türkiye, biyokütle enerjisinde atağa kalktı. Elektrik üretiminde biyokütle kaynaklarına dayalı güç 2002-2014 yılları arasında yıllık yüzde 22 büyüme oranına sahipken 2014 yılında yüzde 49 büyüme gösterdi.

Son yıllarda çalışmaların hız kazandığı biyokütle enerjisinde aktif santral sayısı 58’e ulaştı. Yenilenebilir enerji üretiminde Türkiye genelinde 200 megavatlık biyokütle enerji tesisi bulunurken, dünya genelinde tesislerin yüzde 80’i Çin, yüzde 10’u Hindistan ve Nepal’de yer alıyor.

Avrupa’nın en büyük çöp biyogaz tesisine sahip şehri ise İstanbul. Daha temiz çevre sağlayan biyokütle enerjisi üretimi sonrasında atıklar yok olmayıp organik gübre haline dönüştürülebiliyor.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Ulaşım

Designnobis’ten Ödüllü “Solar Taxi” Projesi ve Daha Niceleri…

ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu, AA muhabirine, ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen yarışmanın, dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödülleri arasında yer aldığı ifade etti. Designnobis ekibinin 7 ödül birden kazandığını bildiren Gürsu, tasarımlar arasında

HABERLER 0 Comments

Legrand’dan Enerji Verimliliği Atağı

Legrand, BM İklim Değişikliği Bildirgesi kapsamında düzenlenen Paris COP21 İklim Konferansı’nda taahhütlere imza atan ve eylem planını açıklayan 39 büyük Fransız firmasından biri oldu. Enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yapan

Mevzuat 0 Comments

Güneş Paneli İthalatında Gözetim Uygulaması

Tebliğ’e göre, güneş panelleri Ekonomi Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlşkin Tebliğ dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğ, güneş paneli ithalatında ileriye yönelik