Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası Tanıtımı

Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası Tanıtımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu yıl kuraklık olma ihtimali olduğunu söyleyerek, “Böyle bir durum olduğunda ümit ediyoruz ki Mart ve Nisan yağmurlarıyla bu açığımızı kapatmış, telafi etmiş oluruz ama yapamazsak doğalgaz kullanımındaki miktar bir miktar daha artmış olacak” dedi.

tr-energy-infographic-725Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası tanıtım programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yerli kaynaklar adına heyecan veren bir haritanın tanıtımı nedeniyle bir araya gelindiğini kaydederek, “Biz Türkiye’nin tüm kaynaklarını değerlendirmemiz lazım. Biz son 10 yılda devreye aldığımız yenilenebilir enerji kaynakları ile yıllık 12 milyar TL’lik cari fiyatlarla doğalgazı daha az ithal ediyoruz. Son 10 yılda işletmeye aldığımız bu santrallerin önümüzdeki 49 yıl içerisinde 600 miyar liralık bir doğalgaz ithalatını engellediğini söylemem lazım” diye konuştu.

Bu yıl kuraklık olma ihtimali olduğunu belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

“Böyle bir durum olduğunda ümit ediyoruz ki Mart ve Nisan yağmurlarıyla bu açığımızı kapatmış, telafi etmiş oluruz ama yapamazsak doğalgaz kullanımındaki miktar bir miktar daha artmış olacak. Şuana kadar biyokütleden bunun içerisinde neler var? Çöp gazı, biyogaz, atık su, arıtma olmak üzere toplam 237 megavatlık bir kurulu güç bulunuyor bugün biyokütleyle alakalı. Potansiyelin her ilde ne olduğunu arkadaşlarımızda çıkardılar. 157 milyon tonluk bir hayvansal atık, 142 milyon tonla bitkisel atık olduğunu görüyoruz. 30 milyon ton da belediyelerimizden çıkan çöplerimiz var. Çöpten elektrik elde etmek yalnızca elektrik elde etmek anlamına gelmiyor. Bizim çevreye olan borcumuzun bir kısmını ödediğimiz anlamına geliyor. Hedefimiz Ankara, Adana ve Eskişehir’de elektriğini bu tip enerji kaynaklarıyla elde etmiş olmak. Ankara’da Mamak’ta yaklaşık 25 megavatlık, Sincan’da 5 megavatlık şuanda devreye giriyor. Dolayısıyla Ankara’nın 30 megavatlık bütün çöplerinden elde edilen bir enerji miktarı var.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Çataklı Enerji’den Yeni İçeriğiyle 2016-2017 Eğitim Dönemi

Türkiye’de Alman Güneş Enerjisi Birliği (DGS) sertifikalı ilk ve tek PV eğitimi veren kurum olan Çataklı Enerji, Ağustos ayında TEDAŞ dosyası hazırlama, temel eğitim ve teknik eğitimlerine devam ediyor. Şirket 2016-2017

HABERLER

Rio 2016 Olimpiyatları’nı Daha da Yeşilleştirmeye Hazırlanıyor

2016 Olimpiyatları’na hazırlanan Rio de Janerio Kenti, hazırlıklara yeşil bir bakış eklemeye devam ediyor. Yeşil ekonomiye ajandasında geniş yer veren Brezilya’da modern ve sürdürülebilir ahşap işçiliği  doğayla beraber işleniyor. Havaların güneşli

HABERLER 0 Comments

Enerji Bakanı Enerji Bakanlığına Karşı

Enerji Bakanlığı’nın güneş enerjisi santrali (GES) lisansı almak isteyen bütün yatırımcılardan ayrı ayrı ‘güneş ölçümü’ istemesi sektörü şoke etti. Santral kurulması düşünülen araziye gelen güneş ışığıyla ilgili değerlerin her yatırımcıdan istenmesi milyonlarca Euro’luk ölçüm krizini doğurdu.