Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası Tanıtımı

Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası Tanıtımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu yıl kuraklık olma ihtimali olduğunu söyleyerek, “Böyle bir durum olduğunda ümit ediyoruz ki Mart ve Nisan yağmurlarıyla bu açığımızı kapatmış, telafi etmiş oluruz ama yapamazsak doğalgaz kullanımındaki miktar bir miktar daha artmış olacak” dedi.

tr-energy-infographic-725Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası tanıtım programında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, yerli kaynaklar adına heyecan veren bir haritanın tanıtımı nedeniyle bir araya gelindiğini kaydederek, “Biz Türkiye’nin tüm kaynaklarını değerlendirmemiz lazım. Biz son 10 yılda devreye aldığımız yenilenebilir enerji kaynakları ile yıllık 12 milyar TL’lik cari fiyatlarla doğalgazı daha az ithal ediyoruz. Son 10 yılda işletmeye aldığımız bu santrallerin önümüzdeki 49 yıl içerisinde 600 miyar liralık bir doğalgaz ithalatını engellediğini söylemem lazım” diye konuştu.

Bu yıl kuraklık olma ihtimali olduğunu belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

“Böyle bir durum olduğunda ümit ediyoruz ki Mart ve Nisan yağmurlarıyla bu açığımızı kapatmış, telafi etmiş oluruz ama yapamazsak doğalgaz kullanımındaki miktar bir miktar daha artmış olacak. Şuana kadar biyokütleden bunun içerisinde neler var? Çöp gazı, biyogaz, atık su, arıtma olmak üzere toplam 237 megavatlık bir kurulu güç bulunuyor bugün biyokütleyle alakalı. Potansiyelin her ilde ne olduğunu arkadaşlarımızda çıkardılar. 157 milyon tonluk bir hayvansal atık, 142 milyon tonla bitkisel atık olduğunu görüyoruz. 30 milyon ton da belediyelerimizden çıkan çöplerimiz var. Çöpten elektrik elde etmek yalnızca elektrik elde etmek anlamına gelmiyor. Bizim çevreye olan borcumuzun bir kısmını ödediğimiz anlamına geliyor. Hedefimiz Ankara, Adana ve Eskişehir’de elektriğini bu tip enerji kaynaklarıyla elde etmiş olmak. Ankara’da Mamak’ta yaklaşık 25 megavatlık, Sincan’da 5 megavatlık şuanda devreye giriyor. Dolayısıyla Ankara’nın 30 megavatlık bütün çöplerinden elde edilen bir enerji miktarı var.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Kocaeli’de Hayvan Atıkları Biyogaz Olacak

İzmit Belediyesi köylere yönelik yeni bir çalışmayı daha hayata geçiriyor. Belediye tarafından hayvan atıklarından biyogaz üretme tesisinin fizibilite çalışmalarına başlandı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, köy ziyaretlerine Çayırköy, Yassıbağ

Biyo Enerji 0 Comments

“Enerji Üretiminde Yenilenebilir Enerji En Ucuz Unsur”

Energy Watch Group Başkanı Hans-Josef Fell:“Enerji üretiminde yenilenebilir enerji en ucuz unsur. Biz kullandıkça, yenilenebilir enerji daha ucuzlayacak. Konvansiyonel yatırımlar pahalılaşacak. Yenilenebilir enerji yatırımları artıyor. Büyük fonlar fosil ve nükleer

HABERLER

Salihli Belediyesi’nden Jeotermal Enerji Desteği

Salihli Belediyesi, 70 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan jeotermal aboneleri için branşman çalışması başlattı. Salihli Belediyesi, 70 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan jeotermal aboneleri için branşman çalışması başlattı.