Biyogazın Doğru Kullanılması İle 2.000 MW/h’lik Enerji Mümkün

Biyogazın Doğru Kullanılması İle 2.000 MW/h’lik Enerji Mümkün

Biyogaz ve biyokütle projelerine odaklanmış olan Hun Biyogaz Ltd. Şti. verdiği hizmet ile, hayvansal ve tarımsal atık oluşturan sektörlere, uygun fiyatlı ve rantabl tesis projeleri sunarak, çiftliklerin giderek artan enerji masraflarını minimize etmelerini ve ihtiyaç fazlası elektriklerini de devlete satarak ekstra gelir sağlamalarını hedefliyor.

ae_biyoenerji_hun_biyogazÜlkemizde değerlendirilemeyen ve çevresel sorun haline gelen ciddi  miktarda organik atık madde olduğunu ifade eden Hun Biyogaz Genel Müdürü Barış Samir, gazlaştırma ve biyogaz teknolojilerinin doğru kullanılması sonucunda yaklaşık 2.000 MW/saat elektrik üretilebileceğini ifade ediyor.

Barış Samir şöyle devam ediyor: “Biyogaz ve gazlaştırma teknolojilerinin kullanılması sonucunda, inek ve tavuk yetiştiricileri hem kendi elektriklerini, ısılarını ve organik gübrelerini üretecekler, hem de ihtiyaç fazlası elektriği ve karbon sertifikalarını satarak gelir elde edeceklerdir. Bu gelirle de, kurdukları biyogaz/biyokütle tesislerinin kredi ödemelerini yapacaklardır. Yani ceplerinden para çıkmadan kendi tesislerinin sahibi olacaklardır. Bu minvalde, Hun Biyogaz olarak önerdiğimiz sistemi mevcut durum ile karşılaştırınca, çiftlik sahipleri devlete ödeyecekleri yüksek elektrik ücretleri yerine kendi tesislerine sahip olmak için taksitli ödeme yapmış olacaklardır. Ayrıca bu tesislerin kurulması ile çiftliklerin çevreye verdikleri zararı sıfıra indirdikleri gibi, çiftlik sahipleri önlem almadıkları zaman gelecekte maruz kalacakları cezalardan da kurtulmuş olacaklardır. Öte yandan, projesi sağlam verilere ve iyi bir fizibiliteye dayanan firmalara bölgesel kalkınma ajanslarından ciddi tutarlarda hibe verilmesinin, 2013 yılında bu sektörün önünü açacağına inanıyoruz. Maalesef halihazırda, ülkemizdeki hayvancılık işletmelerinin kapasiteleri büyük ölçekli projelere imkan sağlamamaktadır. Bu nedenle kapasite tespitlerimizi ülkemiz gerçeklerine göre yaparak muhtelif kapasitelere göre ve standardizasyona dayalı birkaç yatırım modeli hazırladık, bu sayede proje ve tesis maliyetlerini rekabet edilebilecek fiyatlara getirdik. İnanıyoruz ki kısa vadede projelerin hayata geçmesi sonucunda nitelikli iş gücünün de kırsal kesimde ve çiftliklerde istihdam edilmesinin önü açılarak ülke ekonomisine önemli katkı sağlanacaktır.”

Planlamalarını 2013 senesine göre yapan Hun Biyogaz, kullanılan ekipman ve mühendislik girdisindeki yerli oranını arttırmak için Ar-Ge çalışmalarına da önemli bir bütçe ayırmayı planlıyor.

Halihazırda tavuk gübresi ile çalışan 2 MW’lık bir tesisi Aralık ayında devreye alacak olan Hun Biyogaz, geliştirdiği küçük ölçekli biyogaz sistemini aynı şekilde biyokütle sistemleri için de finalize etme aşamasında. Bu sayede birçok tavuk çiftliğinin ve tarımsal atık üreten kuruluşun da yukarıda anlatılan metod ile kendi kendine yeter hale gelmesi ve hatta kar etmesi mümkün olabilecek.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Köşe Yazıları

UNLICENSED SOLAR ENERGY PROJECTS: FINANCING PROBLEMS

This article is written by Özlem Döğerlioğlu for montly Gas and Power Magazine. Acting as the Senior and Managing Partner of Döğerli Law Office (which has been providing full legal service to

Köşe Yazıları

Biyogaz ve Biyokütlede Hayal Kırıklığı

Türkiye’de oldukça fazla olan organik atıklardan yapılabilecek Biyogaz ve Biyokütle tesisleri umulanın aksine hiçbir ilerleme kaydetmiyor. Bir kaç cesur girişimcinin dışında sektörde istenilen ivme sağlanamıyor. Derneğimizin yapmış olduğu çalışmalar ve

Köşe Yazıları

Bilgisizlik ve Öngörüsüzlük Gelecek Korkusu Yaratır (Kuraklık Sorunu)

Bu ara hafif siyasi biraz da makara-kakara Tweet’ler atınca benim güçlü olduğum alan biran gözden kaçıyor diye düşünüp Blog yazılarıma önem vereyim dedim. Son dönemde yaşadığımız doğa olayları bizlerde gelecek