Biyogazın diğer temiz enerji kaynaklarından farkı nelerdir?

temiz-enerji

 

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Biyogaz tesisleri sadece elektrik üretecek tesisler olarak görülmemelidir. Bu tesisler çevreye zarar veren birçok atığın yok edildiği veya başka bir yararlı ürüne dönüştürüldüğü tesis olarak görülmelidir. Elektrik ve ısı bence yan ürünlerdir. Ülke nüfusu arttıkça ortaya çıkan çöpler, hayvansal ve organik atıklar artmaktadır. Bunları gömerek veya etrafa bilinçsiz şekilde atarak yaşam alanlarını ve ekolojik dengeyi bozuyoruz. Vatan toprakları elden gidiyor ve gelecek nesillere yaşam ve üretim alanı kalmayacak.


Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Biyogaz teknolojisinin diğer temiz enerji türlerine göre, iki ana farklılığı vardır. Biyogaz tesisleri, diğer yenilenebilir enerji türlerinden daha çevreci santrallerdir. Zira, diğer yenilenebilir enerji santralleri sadece çevreye zarar vermemektedir, ancak biyogaz tesisleri doğru tasarlandıkları ve doğru işletildikleri sürece çevreye zararlı malzemelerin bertarafını da sağlamaktadırlar. Kuruldukları bölgelerdeki hayvansal, tarımsal, endüstriyel ve insan kaynaklı atıkları hammadde olarak kullanarak, bu atıkları bertaraf ederlerken bir yandan da enerji üretirler.

Biyogaz tesislerinin diğer farklı yönleri, kapasite faktörlerinin yüksek oluşudur. Rüzgar santralleri bulundukları yerdeki rüzgarın belli hız aralıklarındaysa çalışır, hidroelektrik santralleri o sezon yağış durumuna bağlı olarak akarsudaki su debisine bağlı bir verimlilik gösterirler. Güneş enerjisi santralleri de güneş olduğu saatlerde ve dönemlerde enerji üretirler. Biyogaz santralleri ise, hammadde beslendiği sürece enerji üretirler.

Kuruldukları yere bağlı farklılık arz etse de kapasite faktörleri, rüzgar santrallerinde yüzde 30-35, hidroelektrik santrallerinde yüzde 40-45, güneş enerjisi santralleri yüzde 15-20 iken biyogaz tesislerinde yüzde 95’dir. Diğer bir deyişle, 2 megawatt kapasitesindeki bir biyogaz tesisinden bir yılda üretilecek elektrik enerjisi için 6 megawatt gücünde rüzgar santrali, 4-5 megawatt gücünde hidroelektrik santrali veya 12-13 megawatt gücünde güneş enerjisi santrali kurulması gerekmektedir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak :

Biyogaz diğer temiz enerji türleri ile karşılaştırıldığında, daha faz iş gücü ve biyokimyasal proses tecrübesi gerektirmektedir. Hemen hemen tüm organik atıklar uygun teknoloji kullanıldığında çevreye zararsız hale getirilirken, ürün olarak biyogaz ve organik gübre elde edilmektedir. Ayrıca küresel ısınmaya neden olan metan gazı karbondioksite çevrilmekte, böylelikle diğer temiz enerji türleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda emisyon azaltımı sağlanmaktadır. Biyogaz tesisleri diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı olarak çevre kirliliğine yüksek duyarlılıkta tesisler olup, enerji üretirken aynı anda atık bertarafı da yapmaktadır. Biyogaz tesisleri yeterli miktar ve uygun nitelikte atık girdisi ile güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi diğer yenilenebilir kaynaklara oranla çok daha yüksek üretim saatlerine sahiptir.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

Bir inverterde kaliteyi belirleyen unsurlar nelerdir?

Kaliteli bir inverter ac şebeke tarafında şebekenin gereklerine uyum sağlayan bir yapıya sahip olmalıdır. Mesela çıkışında gerilimde ve frekansta dalgalanmalar oluşturan bir inverter şebekeye enerji basmada sıkıntı yaşayabilir. Tam tersi

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

‘ Yeni Binalarda Enerji Verimliliği’ İçin Ücretsiz Eğitim

Almanya merkezli develoPPP fonun desteği ile düzenlenen ve Enver İstanbul ve Ankara Şubesi, Knauf Insulation, Demirdöküm ve Çataklı Enerji tarafın dan desteklenen “Yeni Binalarda Enerji Verimliliği” eğitim programı başlıyor. Bu

Genel

“Fiyata endeksli bir pazarda kaliteden ödün verilerek yapılan her uygulama, bir sorun olarak karşımıza çıkar”

Solar inverterleri masaya yatırdığımız Ayın Dosyasının sponsoru SMA Solar Technology’nin Türkiye Satış Müdürü Ufuk Keser‘i sektörün en hareketli günlerinde yakaladık ve kısa bir röportaj yapma imkanı bulduk. Türkiye fotovoltaik sektörüne