Biyogazdan enerji üretiminin önümüzdeki 20 yıllık projeksiyon içerisindeki yeri ve önemi

future of biogasBiyogaz Derneği Başkanı Altan Denizsel:

Biyogazdan enerji üretimiyle ilgili Türkiye’nin 20 yılı kapsayan bir projeksiyonu maalesef yok.

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Dünyada çevre sorunlarına karşı duyarlılığın artması ile yenilenebilir kaynaklardan üretilen yeşil enerjiye ilgi de artmıştır. Nüfusun, sanayinin ve tüketimin artması çevre sorunlarının daha karmaşık bir hal almalarına sebep olmaktadır ve her geçen yıl bu sorunlar artarken çözümünden de uzaklaşılmaktadır. Hiç şüphe yok ki bu sorunların çözümünde en güçlü enstrümanlardan biri biyogaz teknolojisidir.

Nüfus artışına paralel gıda ihtiyacındaki yükselişin karşılanabilmesinin en temel kaynakları olan tarım ve hayvancılık sektörlerini destekleyen, dolaylı bazı sorunlarını çözen biyogaz tesisleri çevreyi koruyan ve aynı zamanda enerji üreten tesislerdir.

Türkiye’nin 2023 vizyonunu gerçekleştirebilmesi için enerji alanında yapılması gereken yatırımlar çok önemlidir. Bu hedefler doğrultusunda halihazırda yaklaşık 62 bin megawatt olan enerji santralleri kapasitemizin 120 bin megawatt’a çıkarılması gerekiyor. Bunun için, her türlü enerji kaynağının atıl durumdan çıkarılarak ekonomiye kazandırılması gerekmektedir. Büyük küçük demeden rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyogaz ve sair tüm enerji santrallerinin fizible olmak kaydıyla kurulması özendirilerek yatırımcıların bu alanlara çekilmesi sağlanmalıdır. Ülkemizdeki biyo kütle potansiyelinin büyük bir kısmının atıl olduğu düşünüldüğünde, bu enerji hamlesinde nisbi olarak en fazla kapasite artışının biyogaz santrallerinde beklenmesi şaşırtıcı değildir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:  

Pek çok Avrupa ülkesi yenilenebilir enerji üretiminin toplam enerji üretimi içindeki payının arttırılması için kendine stratejik hedefler belirlemiştir. Rüzgar ve güneş santralleri yılın belli zamanlarında ve günün belli saatlerinde üretim yaparlar. Yani direkt olarak mevsim koşullarına bağlısınızdır. İyi işletilmekte olan bir biyogaz tesisinde ise saatlik üretilen elektrik miktarı sabittir. Böylelikle ulusal elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki denge çok daha kolay kurulabilmektedir. Önümüzdeki yirmi yıl içinde beklentim, fosil kaynakların kısıtlı olduğunu düşünerek özellikle biyogaz, güneş ve rüzgar santralleri sayılarının dünyada ve Türkiye’de hızlı bir şekilde artmasıdır. Ar-Ge çalışmaları ile daha verimli çalışan tesisler elde edilmesi, biyogazın araçlarda kullanımı, depolanması, temizlenmesi ve taşınması konusunda pek çok ilerleme olacaktır. Biyogaz günlük hayatımızda her an kullanacağımız enerji kaynağı olarak karşımıza çıkacaktır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

KIA, çevre dostu politikalarıyla yükseliyor

Kısa süre önce uluslararası marka yönetim danışmanlığı Interbrand 2014 Best Global Green Brands sıralamasında 50 uluslararası marka arasında 35. olan KIA Motors, çevre dostu küresel otomotiv markaları arasında parlayan bir

Genel

Program

14 Mayıs 2014 Çarşamba 1.Gün 10:00 – 10:30 Kayıt, açılış ve konuşmalar 10:30 – 11:30 Yeni Enerji Teknolojileri alanındaki son gelişmeler, teknolojiler, Türkiye ve Dünya’daki uygulamalar, gelecek senaryoları. *Güneş Enerjisi – Upsolar

Genel

Kentsel Mekanda Yer Alan Parkların Aydınlatma Kriterlerinin İncelenmesi : Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı Örneği

Özet: Aydınlatma, parklarda; kullanım saatlerini, emniyeti ve güvenliği arttırarak parkın sahip olduğu estetik değerleri vurgular. Aydınlatmayla desteklenen atmosfer, park kullanıcılarının ilgisini çekerek o mekana doğru yönlenmelerini sağlar. Bu çalışmanın amacı,