Biyogaz tesislerinin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye’deki engeller

 

resmi-gazete

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Biyogaz tesislerinin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye’deki en önemli engel, her şeyden önce sektöre dışarıdan veya yerli yatırımcı girişinin çok düşük olmasıdır. Atık yönetmelikleri olduğu halde uygulanması da başka bir engel oluşturuyor. Atık sahiplerinin birleşerek tesis yapma güçleri yok veya olsa bile böyle bir tesisi çalıştıracak teknik potansiyelleri yok. Kontratlar yapılsa bile bir problem karşısında hukuk yavaş çalışıyor. Türkiye’de proje finansmanı yok, bankalar sadece ipoteğe dayalı kredi verdikleri için teminat problemi yaşanıyor. Yerli firma sayısı az veya bu konuda yurt dışından destek alıyorlar ve yatırımcılar performans garantileri konusunda çok zayıflar ve tesis sahipleri kurulumdan sonra tek başlarına kalıyorlar. Atık sahipleri başlarına bela olan maldan kurtulmak için üstüne paralar öderken, tesis kurmak isteyenler “kontrat yapalım” dediklerinde olmayacak paralar istiyorlar.

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Almanya, Danimarka ve Hollanda gibi gelişmiş Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizdeki biyogaz tesisi sayısı hayli azdır. Farklı kaynaklarda farklı rakamlar ifade edilmekte olsa da Almanya’da muhtelif kapasitelerde yaklaşık 7 bin tane biyogaz tesisi olduğu bilinmektedir. Buna karşın ülkemizdeki biyogaz tesisi sayısı (çöp gazı tesisleri hariç) 7 tane bile değildir. Bunun en temel sebebi, yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın teşvikli elektrik fiyatlarının düşük olmasına bağlı olarak geri dönüş sürelerinin uzun olmasıdır.

Bu soruna çözüm olmak adına firmamız Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucu kendi biyogaz prosesini geliştirerek bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaları Gönen Biyogaz Tesisine aktararak tesisin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Kasım 2013’te işletmeye alınan 2,134 megawatt kapasitesindeki Gönen Biyogaz Tesisi tam kapasite ile çalışmaya devam etmektedir. Avrupalı firmalara göre daha ekonomik olarak gerçekleştirilen proses tasarımı ve mühendislik hizmetleri biyogaz tesislerinin ülkemizde yaygınlaşması açısından çok önemli bir adım olmuştur.

Biyogaz tesislerinin kurulması açısından ülkemizdeki diğer bir engel, bu tesislerin imar izinleriyle ilgili mevzuatlarımızdaki boşluktur. Biyogaz tesisleri doğası gereği tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde kurulması gerekmektedir. Ancak bu bölgeler genellikle tarım ve hayvancılık imarına açık olduğu ve biyogaz tesislerinin kurulması için sanayi imarı aranıyor olması bu tesislerin hammadde kaynaklarına uzak mesafelerde kurulması zorunluluğunu doğurmaktadır. Buna karşın, hammaddenin taşıma mesafesi arttıkça işletme maliyetleri yükselmekte ve yatırımı fizible olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Biyogaz tesislerinin işletmesi ile ilgili en çok rastlanılan sıkıntılardan biri işletmede çalışacak yetişmiş personel bulmadaki kısıtlardır. Her ne kadar son yıllarda bazı eğitim kurumları bu alana yönelik yüksekokul ve fakülteler açmış olsa da bunun yaygınlaşması gerekmektedir.

Yukarıda işletme maliyetleri konusunda ifade edildiği üzere, hammadde tedarik maliyetleri yatırımın yapılabilirliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Biyogaz tesislerinin hayvan dışkısını alarak elektrik üretmek suretiyle para kazandığını gören hayvancılık işletmesi sahipleri daha önce nasıl kurtulacağını bilemediği atığı, bir süre sonra bir hammadde olarak görerek bundan kazanç sağlama yoluna gitmektedirler. Bu konuda yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile biyogaz tesisi kurmak için büyük paralar harcamış yatırımcıların korunması gerekmektedir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Tesis kurulumu konusunda en önemli engel yasal mevzuat boşluğudur. Kurulacak bir biyogaz tesisi inşaat ruhsatından, ÇED görüşüne, elektrik üretim lisansından Çevre İzni’ne kadar birçok yasal yönetmeliğin kapsamındadır. Yatırımcının yol bulmasına yardımcı olmak için, tüm yönetmeliklerdeki biyogaz tesisi kapsamı net olarak özellikle ülkemiz koşulları göz önüne alınarak belirlenmelidir. Önemli konulardan biri de bu tür yatırımların önünü açacak olan düzenlemelerde tesis kuran ve işleten özel sektör temsilcilerin görüşlerinin değerlendirilmesi gerekliliğidir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

SMA Servis’ten doğru montaj önerileri

Bu dosyanın hazırlanmasına destek olan , dünyanın önde gelen solar inverter üreticilerinden sponsorumuz SMA’nın Servis Birimi tarafından derlenen bazı bilgileri ve görselleri sizlerle paylaşmak istedik. KABLOLAMA İNVERTER İZOLASYONU VE IP

Genel

Bir biyogaz tesisi kurulmasının ortalama maliyetleri nelerdir?

  Biyogazder Başkanı Altan Denizsel: 1 megawatt biyogaz tesisinin ortalama maliyeti kullanılan atığa göre, 2.5-3 milyon Euro arasında değişiyor. Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

HABERLER

BMW Elektrikli Tır Üretiyor

Otomobil üreticilerinden BMW, bilindiği gibi BMW i3 ile ülkemizde dâhi satışa çıkan elektrikli arabalar üzerinde çalışıyor. Şimdi ise BMW, elektrikli tırlarını yollara çıkarttı. Elektrikli araçlarda sınır yok. Dünyaca ünlü otomotiv