Biyogaz tesislerinin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye’deki engeller

 

resmi-gazete

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Biyogaz tesislerinin kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye’deki en önemli engel, her şeyden önce sektöre dışarıdan veya yerli yatırımcı girişinin çok düşük olmasıdır. Atık yönetmelikleri olduğu halde uygulanması da başka bir engel oluşturuyor. Atık sahiplerinin birleşerek tesis yapma güçleri yok veya olsa bile böyle bir tesisi çalıştıracak teknik potansiyelleri yok. Kontratlar yapılsa bile bir problem karşısında hukuk yavaş çalışıyor. Türkiye’de proje finansmanı yok, bankalar sadece ipoteğe dayalı kredi verdikleri için teminat problemi yaşanıyor. Yerli firma sayısı az veya bu konuda yurt dışından destek alıyorlar ve yatırımcılar performans garantileri konusunda çok zayıflar ve tesis sahipleri kurulumdan sonra tek başlarına kalıyorlar. Atık sahipleri başlarına bela olan maldan kurtulmak için üstüne paralar öderken, tesis kurmak isteyenler “kontrat yapalım” dediklerinde olmayacak paralar istiyorlar.

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Almanya, Danimarka ve Hollanda gibi gelişmiş Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizdeki biyogaz tesisi sayısı hayli azdır. Farklı kaynaklarda farklı rakamlar ifade edilmekte olsa da Almanya’da muhtelif kapasitelerde yaklaşık 7 bin tane biyogaz tesisi olduğu bilinmektedir. Buna karşın ülkemizdeki biyogaz tesisi sayısı (çöp gazı tesisleri hariç) 7 tane bile değildir. Bunun en temel sebebi, yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın teşvikli elektrik fiyatlarının düşük olmasına bağlı olarak geri dönüş sürelerinin uzun olmasıdır.

Bu soruna çözüm olmak adına firmamız Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucu kendi biyogaz prosesini geliştirerek bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu çalışmaları Gönen Biyogaz Tesisine aktararak tesisin kurulumunu gerçekleştirmiştir. Kasım 2013’te işletmeye alınan 2,134 megawatt kapasitesindeki Gönen Biyogaz Tesisi tam kapasite ile çalışmaya devam etmektedir. Avrupalı firmalara göre daha ekonomik olarak gerçekleştirilen proses tasarımı ve mühendislik hizmetleri biyogaz tesislerinin ülkemizde yaygınlaşması açısından çok önemli bir adım olmuştur.

Biyogaz tesislerinin kurulması açısından ülkemizdeki diğer bir engel, bu tesislerin imar izinleriyle ilgili mevzuatlarımızdaki boşluktur. Biyogaz tesisleri doğası gereği tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde kurulması gerekmektedir. Ancak bu bölgeler genellikle tarım ve hayvancılık imarına açık olduğu ve biyogaz tesislerinin kurulması için sanayi imarı aranıyor olması bu tesislerin hammadde kaynaklarına uzak mesafelerde kurulması zorunluluğunu doğurmaktadır. Buna karşın, hammaddenin taşıma mesafesi arttıkça işletme maliyetleri yükselmekte ve yatırımı fizible olmaktan uzaklaştırmaktadır.

Biyogaz tesislerinin işletmesi ile ilgili en çok rastlanılan sıkıntılardan biri işletmede çalışacak yetişmiş personel bulmadaki kısıtlardır. Her ne kadar son yıllarda bazı eğitim kurumları bu alana yönelik yüksekokul ve fakülteler açmış olsa da bunun yaygınlaşması gerekmektedir.

Yukarıda işletme maliyetleri konusunda ifade edildiği üzere, hammadde tedarik maliyetleri yatırımın yapılabilirliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Biyogaz tesislerinin hayvan dışkısını alarak elektrik üretmek suretiyle para kazandığını gören hayvancılık işletmesi sahipleri daha önce nasıl kurtulacağını bilemediği atığı, bir süre sonra bir hammadde olarak görerek bundan kazanç sağlama yoluna gitmektedirler. Bu konuda yapılacak mevzuat düzenlemeleri ile biyogaz tesisi kurmak için büyük paralar harcamış yatırımcıların korunması gerekmektedir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Tesis kurulumu konusunda en önemli engel yasal mevzuat boşluğudur. Kurulacak bir biyogaz tesisi inşaat ruhsatından, ÇED görüşüne, elektrik üretim lisansından Çevre İzni’ne kadar birçok yasal yönetmeliğin kapsamındadır. Yatırımcının yol bulmasına yardımcı olmak için, tüm yönetmeliklerdeki biyogaz tesisi kapsamı net olarak özellikle ülkemiz koşulları göz önüne alınarak belirlenmelidir. Önemli konulardan biri de bu tür yatırımların önünü açacak olan düzenlemelerde tesis kuran ve işleten özel sektör temsilcilerin görüşlerinin değerlendirilmesi gerekliliğidir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Akıllı Şehirlerin Kilit Taşı Akıllı İletişim

Son yıllarda hızla yükselen akıllı şehir sistemleri şehir hayatında ciddi tasarruflar sağlıyor. Turkcell, bu sistemler kapsamında oluşturulan ‘Mobil Cihaz Yönetimi’ çerçevesinde Türkiye genelinde 2012 yılında 1 milyon 200 bin makine

Genel

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerdeki önemi nedir? Nasıl seçilmelidir?

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerdeki önemi nedir? İnverterlerin fotovoltaik enerji sistemlerinin beynini oluşturmaktadır. Enerji santralinin kontrolü ve üretilen enerjinin şebekeyi beslemesi inverterler vasıtası ile sağlanmaktadır. İnverterde  meydana gelecek herhangi bir sıkıntı, enerji

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları: AB Tecrübesi İsimli Konferans İstanbul’da Gerçekleştirilecek

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları:AB Tecrübesi isimli konferans, 29 Nisan 2016 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi, Vedat Yerlici Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Program: 14:00-14:30 Kayıt 14:30-16:00 AB Tecrübesi Başkan: