Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir.

Mikropların daha hızlı üremesi için küçük miktarlarda sentetik boyanın oluşturduğu daha önce görülmemiş iğnemsi kristaller oluşturuluyor.

New South West üniversite’sinden Doç. Dr. Mike Manefield mikroplardan oluşan biyogazın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamada ve fosil yakıtlardan oluşan sera gazını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Araştırmacılar 150 yıldır tekstil boyası veya hücre renklendirmede kullanılan neutral red adında sentetik bir molekül üzerinde çalışmış.

Doç. Dr. Manefield ‘Neutral red‘i oksijensiz laboratuar ortamında kömür ve mikroplara eklendiğinde daha önce görülmemiş kristaller bulduk. Kristaller elektron süngeri gibi davranıp ortamdaki bakteri ve minerallerin elektronlarını alıp metan-mikroplarına iletip büyümelerini hızlandırdı.’ dedi.

Bu teknoloji Lithgow yakınlarında bulunan kömür madeninde hayata geçirildi.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

About author

Dilara Maria Subaşı
Dilara Maria Subaşı 4 posts

Dilara Maria Subaşı, 1994 Antalya doğumlu. Manavgat Bahçeşehir Koleji mezunu ve İstanbul Bilgi Üniversite'sinde Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencis. Alternatif enerji adına haber yazımında ve projelerde yer alıyor.

You might also like

HABERLER

“Gübreden mi Elektrik Üreteceğiz?” Sorusuna Devlet “Evet” Dedi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü büyükbaş hayvanların gübrelerini elektrik ve ısı enerjisine dönüştürecek biyogaz tesisleri kuracak. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), çiftliklerinin enerji ihtiyacını sığır gübresinden karşılamak için çalışmalarını hızlandırdı. AA

HABERLER 0 Comments

Şişecam Atıkısıdan İhtiyacının %60’ını Sağlıyor

BURSA – Şişecam, dünya genelinde, tek lokasyonda kurulu en büyük cam kompleksinin yeni yatırımlarını açtı. Şişecam’ın bu yatırımında atık ısıdan elektrik üretim sistemini devreye aldığı, düzcam üretim sürecindeki bacalardan atılan

HABERLER

RENSEF 2014 Fuarı Antalya’da Başladı

30 Ekim-02 Kasım tarihlerinde Antalya’da bu yıl ikincisi düzenlenen RENSEF 2. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı’nın resmi açılış töreni dün gerçekleştirildi. Güneşten ve çöpten elektrik üreten firmalar ile

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply