Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir.

Mikropların daha hızlı üremesi için küçük miktarlarda sentetik boyanın oluşturduğu daha önce görülmemiş iğnemsi kristaller oluşturuluyor.

New South West üniversite’sinden Doç. Dr. Mike Manefield mikroplardan oluşan biyogazın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamada ve fosil yakıtlardan oluşan sera gazını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Araştırmacılar 150 yıldır tekstil boyası veya hücre renklendirmede kullanılan neutral red adında sentetik bir molekül üzerinde çalışmış.

Doç. Dr. Manefield ‘Neutral red‘i oksijensiz laboratuar ortamında kömür ve mikroplara eklendiğinde daha önce görülmemiş kristaller bulduk. Kristaller elektron süngeri gibi davranıp ortamdaki bakteri ve minerallerin elektronlarını alıp metan-mikroplarına iletip büyümelerini hızlandırdı.’ dedi.

Bu teknoloji Lithgow yakınlarında bulunan kömür madeninde hayata geçirildi.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

About author

Dilara Maria Subaşı
Dilara Maria Subaşı 4 posts

Dilara Maria Subaşı, 1994 Antalya doğumlu. Manavgat Bahçeşehir Koleji mezunu ve İstanbul Bilgi Üniversite'sinde Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencis. Alternatif enerji adına haber yazımında ve projelerde yer alıyor.

You might also like

HABERLER

F1’in Kuralları Değişiyor, Yakıt Verimliliği Önem Kazanıyor

Ferrari takımı, 2014’te turbo motorların gelmesiyle birlikte galibiyetin belirlenmesinde motor gücünden ziyade yakıt tüketimi etkili olabilir. Pat Fry “Gelecek sene yarışların daha farklı olacağını düşünüyorum. Yakıt yükü konusunda maksimum seviye

HABERLER

Google Uçan Rüzgar Türbinini Tanıtıyor

Google, havadan nakledilen enerjiyi depolayan rüzgar türbinini  tanıtıyor. Google, havadan nakledilen enerjiyi depolayan rüzgar türbinini  Kuzey California’nın üzerinde test ediyor. Uçan türbin, 8 pervanesi ile iple bağlanmış uçurtma gibi uçurulan

Ulaşım

Faraday Tesla Rekabeti Başlıyor

Genelde “alternatif akım”ın mucidi olarak bilinen Nikola Tesla’nın adını taşıyan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugünkü elektrik motorlarının çalışma prensibi olan “elektromanyetik rotasyon” üzerine çalışmış “Faraday” ile mücadeleye hazırlanıyor. Elektrikli araçlarda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply