Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir.

Mikropların daha hızlı üremesi için küçük miktarlarda sentetik boyanın oluşturduğu daha önce görülmemiş iğnemsi kristaller oluşturuluyor.

New South West üniversite’sinden Doç. Dr. Mike Manefield mikroplardan oluşan biyogazın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamada ve fosil yakıtlardan oluşan sera gazını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Araştırmacılar 150 yıldır tekstil boyası veya hücre renklendirmede kullanılan neutral red adında sentetik bir molekül üzerinde çalışmış.

Doç. Dr. Manefield ‘Neutral red‘i oksijensiz laboratuar ortamında kömür ve mikroplara eklendiğinde daha önce görülmemiş kristaller bulduk. Kristaller elektron süngeri gibi davranıp ortamdaki bakteri ve minerallerin elektronlarını alıp metan-mikroplarına iletip büyümelerini hızlandırdı.’ dedi.

Bu teknoloji Lithgow yakınlarında bulunan kömür madeninde hayata geçirildi.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

About author

Dilara Maria Subaşı
Dilara Maria Subaşı 4 posts

Dilara Maria Subaşı, 1994 Antalya doğumlu. Manavgat Bahçeşehir Koleji mezunu ve İstanbul Bilgi Üniversite'sinde Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencis. Alternatif enerji adına haber yazımında ve projelerde yer alıyor.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjili Uçaklarla Seyahat Dönemi Başlıyor

ABD’de ve Almanya’da görücüye çıkan sadece güneş enerjisi kullanarak uçabilen bir uçaklar çevre dostu teknolojinin ne kadar geliştiğini gözler önüne serdi. SolarWorld ve PC-Aero isimli iki güneş enerjili uçak Almanya’nın Friedrichshafen

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Artıyor

Dünyada genelinde 2015 yılında temiz enerji alanında 329 milyar dolarlık yatırım yapıldığı hesaplandı. Türkiye bu alandaki yükselen yıldızlar arasında gösterildi. Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları artış gösteriyor. Bu artışta yenilenebilir enerjinin

HABERLER

Niğde’de Biyogaz Tesisi Kurulacak

Damızlık süt sığırcılığı yapan Niğde’deki işletme, yeni yatırımla hem besihanesinin kapasitesini büyütecek, hem kuracağı biyogaz tesisinde hayvan gübrelerinden elektrik üretecek hem de istihdam ettiği işçi sayısını artıracak. Biyogaz tesislerinin sayısı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply