Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir.

Mikropların daha hızlı üremesi için küçük miktarlarda sentetik boyanın oluşturduğu daha önce görülmemiş iğnemsi kristaller oluşturuluyor.

New South West üniversite’sinden Doç. Dr. Mike Manefield mikroplardan oluşan biyogazın gelecekteki enerji ihtiyacını karşılamada ve fosil yakıtlardan oluşan sera gazını azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

Araştırmacılar 150 yıldır tekstil boyası veya hücre renklendirmede kullanılan neutral red adında sentetik bir molekül üzerinde çalışmış.

Doç. Dr. Manefield ‘Neutral red‘i oksijensiz laboratuar ortamında kömür ve mikroplara eklendiğinde daha önce görülmemiş kristaller bulduk. Kristaller elektron süngeri gibi davranıp ortamdaki bakteri ve minerallerin elektronlarını alıp metan-mikroplarına iletip büyümelerini hızlandırdı.’ dedi.

Bu teknoloji Lithgow yakınlarında bulunan kömür madeninde hayata geçirildi.

Hazırlayan: Dilara Maria Subaşı

maria.subasi@bilgiedu.net

Dilara

About author

Dilara Maria Subaşı
Dilara Maria Subaşı 4 posts

Dilara Maria Subaşı, 1994 Antalya doğumlu. Manavgat Bahçeşehir Koleji mezunu ve İstanbul Bilgi Üniversite'sinde Enerji Sistemleri Mühendisliği 3. sınıf öğrencis. Alternatif enerji adına haber yazımında ve projelerde yer alıyor.

You might also like

HABERLER

Geycek Rüzgar Enerji Santrali Açılıyor

Geycek Rüzgâr Enerji Santrali, 150 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük rüzgar enerjisi santrallerinden biri konumunda ve yılda toplam 231.000 ton CO2 azaltımı gerçekleştirecek. Türkiye’nin rüzgar potansiyeli artış gösterirken,

HABERLER 0 Comments

Şirketler Karbon Vergisi ve Karbon Ticaretiyle Karşı Karşıya Kalabilir

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Çevre ve İklim Değişikliği Kurulu Başkanı Gamze Çelikyılmaz Aydemir, Türk firmalarını emisyon azaltımı konusunda önümüzdeki yıllarda iki alternatifin beklediğine dikkat çekti. Bu durumda şirketler ya

Finansman

İş Bankası’na Enerji Verimliliği Projeleri İçin Kredi

Türkiye İş Bankası, bir kısmı enerji verimliliği projelerinde kullanılmak üzere Avrupa Yatırım Bankası`ndan 200 milyon Euro`luk kredi sağladı.  İş Bankası ile AYB arasında; konutlarda deprem güvenliği ve enerji verimliliğinin artırılması

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply