Biyogaz kaynaklarından elektrik üretimi konusunda devletin enerji politikasının değerlendirilmesi

ALTAN DENİZSEL

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Biyogaz kaynaklarından elektrik üretimi konusundaki enerji politikası olduğunu zannetmiyorum. Türkiye’de yenilenebilir enerji denince akla rüzgar, HES ve güneşten başka hiçbir şey gelmiyor. Bu sektöre yatırım yapan şövalyeler, kendi başlarına bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.
 

çağrı özkök

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Özellikle, son 10 yılda ülkemizde yenilenebilir enerji konusunda hem kamuda hem de özel sektörde ciddi bir ilgi olduğu aşikardır. Devletimiz yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi çeşitli teşviklerle özendirerek özel sektörün ilgisini sürekli kılmaya çaba göstermektedir. Ancak bu desteklerin yetersiz olduğu bir gerçektir. Yetersiz olduğu düşünülen konular başlıklar halinde aşağıdadır:

– Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamında biyogazdan üretilen elektriğe verilen teşvikli fiyat 13,3 Dolar cent/kilowatt/saat’tir. Bu rakam Almanya’da yaklaşık 20 Euro cent/kilowatt/saat’tir.

 

–  Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamındaki teşvik mekanizmasında, özellikle yerli imalata verilen ilave katkılarla ilgili düzenlemelerde ciddi aksaklıklar yaşanmaktadır. Yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır.

 

–  Kamuda biyogaz tesislerinin, kapasiteleri itibarı ile, Türkiye’nin enerji sorununu çözecek tesisler olmadıklarına dair görüş hakimdir. Bu kanının değişmesi, hiçbir enerji santralinin diğerinin alternatifi olmadığının benimsenmesi biyogaz yatırımlarının sorunlarını çözümünü kolaylaştıracaktır.

 

– Almanya, Danimarka gibi yenilenebilir enerjide lider ülkeler örnek alınarak, bu ülkelerdeki uygulamaların ülkemizdeki şartlara uyarlanması yatırımları artıracaktır.

 

-Ayrıca, yerli biyogaz teknolojisi konusunda yapılacak Ar-Ge çalışmalarının daha fazla teşvik edilerek yerlileşme konusunda yol alınması çok önemlidir. Bu sayede, teknoloji konusunda dışarıya bağımlılığın azalmasının yanında yatırım maliyetlerinin düşmesi de mümkün olacaktır. Yatırım maliyetinin düşmesi ile biyogaz tesisleri yatırımcılar için daha cazip bir noktaya gelecektir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde kullanılmasına dair yasada yapılması gereken revizyon çok uzun süredir beklenen bir değişimdi. Pek çok sektör temsilcisi biyogazdan elektrik üretiminde fiyatın 14 Euro cent/kilowatt/saat olmasını beklerken son dakika revizyonları ile bu fiyat 13.3 dolar cent/kilowatt/saat olarak belirlendi. Açıklanan fiyatın beklentiden düşük olması, birim ilk yatırım maliyetlerinin daha yüksek olması nedeniyle küçük kapasitede tesislerin bir anlamda önünün kesilmesine neden oldu.

2013-2014 yıllarında işletmeye alınan tesislere baktığımızda biyogaza dayalı elektrik üretimi yapan lisans almış tesislerin orta ve büyük kapasitelerde olduğunu görürüz. Fiyatın düşük açıklanması, tesis geri dönüş sürelerini birebir etkilediğinden pek çok yatırımcı daha ucuz ilk yatırım maliyetine sahip olan biyogaz tesisi projelerini hayata geçirmiştir. Burada tehlike olarak gözlemlediğim kaliteden ve tesis kullanım ömrü gibi birçok parametreden ödün verilmesidir. Kanunda ayrıca biyogaz tesisi yerli üretim katkısı adı altında detaylı bir bonus tablosu bulunmaktadır. Ancak, bu desteklerin alınabilmesi için biyogaz tesisinin bu parçalarını üreten pek çok firmanın Türkiye’de ciddi yatırımlar yapması gerekmektedir. Teşvik fiyatının beklenenden düşük çıkması yatırımcıyı vazgeçirmese de konuya daha temkinli yaklaşmasına, yatırımların biraz daha ağır ilerlemesine neden olmaktadır. Yerli üretim yapacak firmaların Türkiye’de biyogaz tesisi ekipmanlarını üretebilmesi için, yeterli müşteri portföyü oluşturması karlılık için zorunluluktur. Şu an gözüken bir süre daha bu bonus tablosundaki teşviklerin alınamayacağı gerçeğidir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

İnverter seçiminde ve tasarımında hangi kriterler baz alınmalıdır?

İnverter seçimi konusunda pek çok önemli kriter mevcuttur. Bunları sıralarsak: 1) Tüm kriterlerin ilki ve en önemlisi inverter firmasının ne kadar kaliteli olduğunun tespitidir. “Kalite” ile ilgili kriterlere daha önce

Genel

1 milyar 300 milyon Liralık Elektrik Rüzgar Enerjisinden Elde Edildi

Türkiye’de yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik üretiminin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 1 milyar 300 milyon lirayı buldu. Türkiye’de yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık

Genel

Çin’in Yeşil Ekonomisi ve Türkiye

Ekonomi camiası sık sık Türkiye ile Çin’in adlarını birlikte dillendiriyor. Avrupa Birliği (AB) ve ABD’deki duraksamaya rağmen büyümeye (klasik anlayışa göre) devam eden bu iki ekonominin benzer özelliklerine dikkat çekiliyor.