“Biyogaz 15, 20 yılda Toplam Enerjinin Yüzde 30’unu Karşılayacak”

“Biyogaz 15, 20 yılda Toplam Enerjinin Yüzde 30’unu Karşılayacak”

WBA Dünya Biyoenerji Birliği Başkanı Dr. Heinz Kopetz : “Biyogaz önümüzdeki  20-30 yıl içerisinde, toplam enerjinin yüzde 30’unu oluşturabilir”

heinz_3_12

IRENEC 2014 4. Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı , Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirildi. Konferansta konuşma yapan WBA Dünya Biyoenerji Birliği Başkanı Dr. Heinz Kopetz, biyogazın yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir potansiyel taşıdığına işaret ederek, “Biyogaz önümüzdeki  20-30 yıl içerisinde, toplam enerjinin yüzde 30’unu oluşturabilir” dedi.  Biyogazın diğer yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli avantajları olduğuna değinen Dr. Kopetz, istihdam oluşturma ve yeni iş alanları yaratma konusundaki rolüne işaret etti.

Biyogazın önce bölgesel daha sonra küresel bir emtia haline geldiğini söyleyen Dr. Kopetz, “Biyogazın yüzde 50’si Asya’da kullanılıyor. Avrupa’da biyogaz kullanım oranı son 10 yılda çok büyük bir artış gösterdi. Biyogaz üretiminde Almanya ön sırada yer alıyor. 2020 yılına kadar fosil yakıtların yerine rüzgar, güneş, jeotermal ve biyogaz enerjinin ön plana geçeceğini düşünüyoruz. % 100 enerjiye yönelim sürmeli” şeklinde açıklama yaptı.

Yeryüzündeki bütün biyogaz kaynağının çıkartılmasının olanaklı olmadığına dikkat çeken Dr. Kopetz, “Doğadaki biyogazın belirli bir bölümünü kullanmalıyız. Çünkü, toprağın verimliliğini yok edemeyiz” şeklinde konuştu.

Enerjide sürdürülebilirlik

Küresel Çevre Fonu (GEF) Yetkilisi Dr. Robert K. Dixon’da konferansta yaptığı konuşmada, enerjide sürdürülebilirliğin, toplumlar ile bireyler tarafından kabul edilebilir şekilde, insanların enerji ihtiyaçlarını uygun ekonomik koşullarda, çevreye uyumlu olarak karşılanması anlamına geldiğini ifade etti. Net sıfır enerji olgusunun mucizevi nitelik taşımadığını, yüzde 80-90 oranında net sıfır rakamına ulaşmanın avantajlı olduğunu belirtti. Dr. Dixon, “Bizim vizyonumuz binaların 2030 yılında binaların yüzde 50’sinde net sıfır enerjiyi gerçekleştirmektir” diye konuştu.

“Sektörün önünde engeller var”

Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, güneş enerjisi sektöründe görülen hız kazanmanın, güneş enerjisi başvuruların genel olarak olumlu sonuçlanması anlamına geldiğini, yatırımların başlamasını ifade etmediğini vurguladı. Kılıç, güneş enerjisi yatırımlarının başlaması için sektörün önündeki prosedürlerden kaynaklanan engellemelerin ortadan kalkması gerektiğini aktardı. Devletin alım garantisi olmadan piyasada yapılacak karşılıklı anlaşmalarla da pazarın gelişiminin sağlanacağına dikkat çeken Kılıç, bu duruma idarenin bakış açısının önemli olduğunu dile getirdi.

Optimum maliyetler optimum yatırım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  ETKP Genel Müdür Yardımcısı Atilla Gürbüz’de konferansta yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanında optimum maliyetle optimum yatırım yapılmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Dünyada güneş enerjisi yatırımların parasal olarak düşeceğini ama kurulu güç olarak büyüyeceğini tahmin ettiklerinin de altını çizdi.

Hüseyin B. Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

IAEE 2015 25-27 Mayıs Antalya

38. IAEE –Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği Kongresi 25-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.  Enerji Ekonomisi Derneği (EED) tarafından düzenlenen 38. IAEE –Uluslararası Enerji Ekonomisi Derneği Kongresi 25-27 Mayıs 2015 tarihlerinde

HABERLER

“Çevre Dostu Metro ve Raylı Sistemler, Kaza Riski En Düşük Ulaşım Araçları”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez:“Trafiği büyük ölçüde rahatlatan, çevre dostu metro ve raylı sistemler, kaza riski en düşük ulaşım araçları arasında da öne

HABERLER

Turboden Önemli Projelere İmza Atıyor

2012 yılında Türkiye’ye giriş yapan ve son olarak  Sun Group ile enerji alanında anlaşma yapan dünyaca ünlü İtalyan-Japon şirketi Turboden, Manisa ve Çanakkale bölgelerinde toplamda 300 milyon Euro’luk tanesi 100