Biyodizel ÖTV’sinin Düşürülmesi Gündemde

Biyodizel ÖTV’sinin Düşürülmesi Gündemde

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar biyodizel için alınan ÖTV’nin düşürülmesinin gündemde olduğunu belirtirken atık yağların biyodizele dönüştürülme çabasının hızlanacağını belirtti.

ae_biyoenerji_biyodizel_vergi_indirimÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, biyodizelden alınan ÖTV ve kanunen atık yağları bedelsiz teslim etmesi gerekirken fahiş fiyatlar talep eden işletmelerin, biyodizel maliyetlerinin artmasına neden olduğunu belirtti. Bakan Bayraktar “Herkesin memnun kalacağı bir orta yol bulup atık yağların geri kazanım oranını şahlandıracağız. Biyodizele uygulanan ÖTV’nin indirilmesi için Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz” dedi.

Bayraktar, bitkisel atık yağların yarattığı çevre felaketinin önüne geçmek ve bu yağları ekonomiye geri kazandırmak için kolları sıvadıklarını söyledi.

Atık geri dönüşümünü çağdaş, sürdürülebilir şehirleşmenin temel taşı olarak gördüklerini dile getiren Bayraktar, bu nedenle bitkisel atık yağların geri kazanılmasını da çok önemsediklerini bildirdi.

Bakan Bayraktar, “Toplamak yerine lavabodan döktüğümüz bu yağlar evimizin tesisatını tıkıyor, şehrimizin kanalizasyonuna zarar veriyor. Zararı bununla da bitmiyor, atıksuyun güzergahındaki her karış toprağa, suya, etrafındaki canlılara bulaşıyor. Bu sular, derelerimize, ırmaklarımıza sızıyor, onları da kirletiyor. Bu felaketin önüne geçmek Bakanlığımızın görevidir” diye konuştu.

SADECE YÜZDE 4’Ü TOPLANIYOR
Yılda 400 bin tona yakın bitkisel atık yağ oluştuğuna dikkati çeken Bayraktar, bunun ancak yüzde 3-4’lük kısmını toplayabildiklerini belirtti.

Geri kalan atık yağların kanalizasyona karıştığını, bu durumun atıksu arıtma tesislerine getirdiği yükün 300 milyon lirayı bulduğunu anlatan Bayraktar, “Ekonomiye geri kazandırabileceğimiz bir maddeyi lavabodan dökerek kendimize zarar veriyoruz. Bakanlık olarak bu akışı memleketimizin hayrına döndürecek çalışmalara başladık. Toplanan bitkisel atık yağ miktarını artırma konusunda önümüzdeki her alternatifi değerlendirip ona göre adım atacağız” dedi.

ÖTV İNDİRİLECEK ATIK YAĞLAR BİYODİZELE DÖNÜŞECEK
Bitkisel atık yağların farklı yollarla geri kazanıldığına işaret eden Bayraktar, atık yağların sabuna, yemlik yağa dönüştürüldüğünü veya hiçbir işleme uğramadan direkt yurt dışına ihraç edildiğini belirtti.

Ancak bunların litre başına getirisinin 1,6 lirayı geçmediğini bildiren Bayraktar, “Oysa bu atık yağları biyodizel olarak değerlendirebilsek hem ülkemiz bir atıktan kurtulacak hem de çevre dostu, yenilenebilir enerji konusunda önemli adım atılmış olacak” şeklinde konuştu.

Biyodizel sektörünün sorunlarının farkında olduklarını belirten Bayraktar, gerek biyodizelden alınan ÖTV gerekse atık yağlarını kanunen bedelsiz teslim etmesi gerekirken fahiş fiyatlar talep eden işletmelerin biyodizel maliyetlerinin yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Bu durumun da kullanılmış yağları el altından toplayıp piyasaya geri sürenlere yaradığını anlatan Bayraktar, “Ancak herkesin memnun kalacağı bir orta yol bulup geri kazanım oranlarını şahlandıracağız. Biyodizele uygulanan ÖTV’nin indirilmesi için Maliye Bakanlığıyla görüşüyoruz” dedi.

APARTMANLARA ATIK AYRIŞTIRMA BACASI
Bayraktar, yönetmelikte yapacakları değişikliklerle işletme ve hanelerden atık yağ toplanmasını özendireceklerini, yağ üreticilerine denetimi artıracaklarını, atık yağ toplanması konusunda belediyeleri destekleyeklerini bildirdi.

Apartmanlara yağ tutucu takılmasını da teşvik edeceklerini belirten Bayraktar, bu sayede lavabolardan dökülen yağların kanalizasyona karışmadan ayrılmasının mümkün olacağını kaydetti.

Haziran başında yapılan yönetmelik değişikliğiyle üç ve daha fazla katlı binalara evsel atık ayrıştırma sistemini getirdiklerini hatırlatan Bayraktar, çevreyi korumanın paha biçilmez kıymetinin yanında atık geri kazanımı ve istihdam sayesinde 2023’e kadar 5 milyar liralık katma değer sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.    Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar

HABERLER 0 Comments

Nevşehir Üniversitesi Kendi Enerjisini Üretiyor

2007 yılında kurulan ve ‘Çevreci Üniversite’ vizyonu doğrultusunda birçok başarılı çalışmalara imza atan Nevşehir Üniversitesi (NEÜ), yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda da ilk uygulamasını Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirdi.

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisiyle Telefon Şarj Eden Akıllı Direkler

Avcılar Belediyesi her geçen gün artan akıllı telefon kullanıcısı ile ortaya çıkan şarj sorununa Avcılar’da güneş enerjisi ile telefonları şarj etme imkanı sunan “Akıllı Direk” adlı çevreci bir çözüm getirdi.