Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi.

jeotermal enerjiDoğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme de Bitlis’te gerçekleşti.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Bitlis Valiliği, 5 yıldır Bitlis’te jeotermal kaynak arama faaliyetlerini sürdürmekte olan Zorlu Holding ve Aytemiz Şirketler Grubu ile jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimine yönelik sözleşme imzaladı.

Zorlu Enerji’yi temsilen Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap ve Aytemiz Şirketler Grubu’nu temsilen Yatırımlar Genel Müdürü Turgay Karacalar ile Vali Orhan ÖZTÜRK arasında imzalanan sözleşmelerle verilen ruhsatlarla birlikte Valilikçe bugüne dek verilen jeotermal işletme ruhsat sayısı 10, arama ruhsatı sayısı ise 17’ye ulaştı. Toplam 7 noktada jeotermal enerji üretim çalışması başlatılacak.

Bu yıl içerisinde başlanması planlanan çalışmalarda asıl hedef, jeotermal enerji üretimi olmakla birlikte Aytemiz Enerji’nin hedefleri arasında konut ısıtma da bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Ürünler 0 Comments

Havada Süzülen Balonlar Geleceğin Güneş Enerjisi Teknolojisi Olabilir

Kesintisiz gün ışığına ulaşarak büyük bir problemin üstesinden gelebiliriz… Konu güneş enerjisine geldiğinde, hepimizin bildiği gibi solar panellerin, elverişli çalışabilmesi için gün ışığına maksimum düzeyde maruz kalacak zemine yerleştirilmeli. Bu

Jeotermal enerji 0 Comments

“21 Dağıtım Bölgesinde Önümüzdeki 5 Yılda 18 Milyar TL Yatırım Yapacağız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, elektrik şebeke altyapısını iki şeritli, çok çukurlu bir yola benzetti ve “Bunu 4-5 şeride dönüştürüp yeni asfalt dökerek ciddi şekilde yenilememiz gerekir. 21 dağıtım

HABERLER

KOBİ’lere Enerji Verimliliği Destekleri Başlıyor

Türkiye ile Küresel Çevre Fonunun Uygulayıcı Kuruluşu Konumunda Bulunan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasındaki 6 Mayıs 2013 Tarihli Küresel Çevre Fonu Hibe Anlaşması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Küçük