Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi.

jeotermal enerjiDoğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme de Bitlis’te gerçekleşti.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Bitlis Valiliği, 5 yıldır Bitlis’te jeotermal kaynak arama faaliyetlerini sürdürmekte olan Zorlu Holding ve Aytemiz Şirketler Grubu ile jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimine yönelik sözleşme imzaladı.

Zorlu Enerji’yi temsilen Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap ve Aytemiz Şirketler Grubu’nu temsilen Yatırımlar Genel Müdürü Turgay Karacalar ile Vali Orhan ÖZTÜRK arasında imzalanan sözleşmelerle verilen ruhsatlarla birlikte Valilikçe bugüne dek verilen jeotermal işletme ruhsat sayısı 10, arama ruhsatı sayısı ise 17’ye ulaştı. Toplam 7 noktada jeotermal enerji üretim çalışması başlatılacak.

Bu yıl içerisinde başlanması planlanan çalışmalarda asıl hedef, jeotermal enerji üretimi olmakla birlikte Aytemiz Enerji’nin hedefleri arasında konut ısıtma da bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sabancı Enerjide Karlılığı Öne Alacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat (MW) bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’de uluslararası nitelikteki kuruluşların enerji alanına yönelik yatırım

ALTERNATİF TASARIMLAR

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğrencilerinden Solar Proje

Güneş enerjisi kullanılarak tasarlanan ve uygulamaya konan ürünlerin hem fonksiyonel hem de estetik olması çok önemli. Bu durum, bu ürünlerin yaygınlaşması ve güneş enerjisinin uygulanabilir örneklerinin sergilenmesi açısından çok önemli.

HABERLER

Lufthansa “Yosun Yeşili” Yakıt Kullanacak

Lufthansa Avustralyalı biyoyakıt şirketi Algae.Tec ile yosundan uçak yakıtı üretim tesisi kurmak için anlaştı. Geçtiğimiz hafta başında işbirliği ön anlaşması imzalayan iki şirket, adı henüz açıklanmayan ve endüstriyel CO2 kaynaklarına