Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi.

jeotermal enerjiDoğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme de Bitlis’te gerçekleşti.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Bitlis Valiliği, 5 yıldır Bitlis’te jeotermal kaynak arama faaliyetlerini sürdürmekte olan Zorlu Holding ve Aytemiz Şirketler Grubu ile jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimine yönelik sözleşme imzaladı.

Zorlu Enerji’yi temsilen Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap ve Aytemiz Şirketler Grubu’nu temsilen Yatırımlar Genel Müdürü Turgay Karacalar ile Vali Orhan ÖZTÜRK arasında imzalanan sözleşmelerle verilen ruhsatlarla birlikte Valilikçe bugüne dek verilen jeotermal işletme ruhsat sayısı 10, arama ruhsatı sayısı ise 17’ye ulaştı. Toplam 7 noktada jeotermal enerji üretim çalışması başlatılacak.

Bu yıl içerisinde başlanması planlanan çalışmalarda asıl hedef, jeotermal enerji üretimi olmakla birlikte Aytemiz Enerji’nin hedefleri arasında konut ısıtma da bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Sicilya ve Coca-Cola, Narenciyeden Enerji Elde Etmek İçin Güçlerini Birleştirdi

Sicilya ve dünyaca ünlü içecek şirketi Coca Cola, Milan Expo 2015 bünyesinde sürdürülebilirlik için ve gıda atıkları israfına karşı ortak hareket etmeye karar verdi. Bu fikir, Expo sırasında Sicilya’nın dünyaca

HABERLER

Apple’ın Güneş Elektriğine Olan İlgisinin Önüne Geçilemiyor

Apple’ın dur durak bilmeyen patent savaşları ve başvuruları tüm hızıyla sürüyor. Son olarak firmanın güneş enerjisini toplayabilen dokunmatik ekran ve panel patenti aldığı açıklandı. Biz “Apple yaparsa bir bildiği vardır

HABERLER 0 Comments

Eltemtek’in Atık Isı Projeleri 18 MW’a Ulaştı

Çimento fabrikalarının ısıtıcı kulelerinden ve klinker soğutma tesislerinden çıkan atık gazların değerlendirilerek elektrik enerjisi üretiminde kullanılması hem enerji verimliliği hem de bu gazların salınımı neticesinde oluşan karbondioksit emisyonunu bertaraf etmesi anlamında çok önemlidir.