Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi.

jeotermal enerjiDoğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme de Bitlis’te gerçekleşti.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Bitlis Valiliği, 5 yıldır Bitlis’te jeotermal kaynak arama faaliyetlerini sürdürmekte olan Zorlu Holding ve Aytemiz Şirketler Grubu ile jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimine yönelik sözleşme imzaladı.

Zorlu Enerji’yi temsilen Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap ve Aytemiz Şirketler Grubu’nu temsilen Yatırımlar Genel Müdürü Turgay Karacalar ile Vali Orhan ÖZTÜRK arasında imzalanan sözleşmelerle verilen ruhsatlarla birlikte Valilikçe bugüne dek verilen jeotermal işletme ruhsat sayısı 10, arama ruhsatı sayısı ise 17’ye ulaştı. Toplam 7 noktada jeotermal enerji üretim çalışması başlatılacak.

Bu yıl içerisinde başlanması planlanan çalışmalarda asıl hedef, jeotermal enerji üretimi olmakla birlikte Aytemiz Enerji’nin hedefleri arasında konut ısıtma da bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Enerjili Destekli Meyve Bahçesi Kuruldu

Emin Tarım ve Enerji A.Ş, Konya Ereğli’de, sulama amaçlı elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayacak 450 bin ağaçlık organik elma üretim tesisi kurdu. Tarımsal sulama, suyun doğal ortamlarda bulunmaması durumunda ürüne

HABERLER 0 Comments

Bu Japon Köyü Sadece Güneş Enerjisi Kullanıyor

Japonya’da yaşanan Fukushima nükleer felaketinden sonra nükleer santrallerini durduran Japonya ciddi enerji problemi yaşadı. Büyük felaketin yıkımını üzerinden kısa sürede atan Japonya, yeni nükleer santraller inşa etmeye başladı. Bunun yanında

HABERLER

Akıllı Şehirler Projeleriyle Devrim Yaratan Carlo Ratti Subat’ta İstanbul’da!

Kendi enerjisini üreten dünyanın en büyük tropikal bahçesi Singapur Gardens Bay’in çevre mühendisi Professör Patrick Bellew ; transparan spiral formuyla Shanghay’ın şehir siluetinin en ikonik ve çarpıcı binalarından çevre dostu