Bitlis’in 600 MW’lık Jeotermal Hedefi

Bitlis’in 600 MW’lık Jeotermal Hedefi

Valiliğinin geliştirdiği projeyle, Nemrut Dağı’ndaki krater göllerinin bulunduğu alandan elde edilecek jeotermal enerjiyle, kent merkezi ve bağlı 2 ilçenin ısınma sorunu çözülüyor.

ae_jeotermal_bitlis_600_mwJeotermal enerji için çalışma yürütecek Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ve İzlanda’da faaliyet gösteren Rarik-Turkison Genel Müdürü Bahadır Erdoğan, Vali Veysel Yurdakul’u makamında ziyaret etti.

Kabulde konuşan Yurdakul, kentte yenilenebilir enerjiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini, Nemrut Dağı eteklerinde yürütülecek çalışmayla elde edilecek jeotermal enerjinin, ulusal ve yerel ekonomiye katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Projede ısınma, enerji, sera alanları ve termal oteller, jeotermal yatırımların yer aldığını ifade eden Yurdakul, şöyle dedi:

“İzlanda firması ve yerli firma temsilcileri ilimize geldi. 1 veya 2 gün içinde bu görüşmelerimiz netleşecek. Nemrut’tan elde edilen jeotermal enerjinin, ulusal ve yerel ekonomiye katkı sağlayacağına inanıyorum. İlk etapta bölgede fizibilite çalışmaları yapılacak. Bu fizibilite çalışmaları, kuyularla olacak. Sıcak suya erişildikten sonra çalışmalara başlanacak. Jeotermal enerjiyle Bitlis merkez, Rahva bölgesi, Güroymak ve Tatvan ilçelerimizin ısınmasını sağlamayı planlıyoruz.”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ise bu bölgede ilk defa böyle bir yatırım yapmayı planladıklarını belirterek, jeotermal anlamda Türkiye’nin en büyük 80 megavatlık santralini önümüzdeki günlerde Denizli’de açacaklarını bildirdi.

2023 yılına kadar Türkiye’de 600 megavatlık bir jeotermal enerji hedeflendiğini belirten Ak, şöyle devam etti:

“Jeotermal enerji, Türkiye için çok önemli. Biz de buna ağırlık veriyoruz. 2023 yılına kadar Türkiye’de 600 megavatlık bir jeotermal enerji hedefleniyor. Zorlu Enerji olarak, bunun yarısını mevcut projelerimizde hedeflemiş durumdayız. Eğer Nemrut bölgesi de olumlu sonuç verirse, ilave kapasitelerde bunu artırmaya çalışacağız. Bu proje gerçekleşirse bölge içinde büyük önem taşıyacak. Öncelikli olarak bölgenin ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılamayı düşünüyoruz. Bu alanda değişik firmaların da yatırımları olacağını ve bunlar devreye gireceğine inanıyorum. Türkiyenin değişik yerlerinde bizim 80, 50 ve 15 megavatlık tesislerimiz devreye girdi. Türkiye’de 600 megavatlık hedefin üzerine çıkacağına inanıyorum.”

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Gürcistan’ın Gardabani Bölgesinde Güneş Enerjisi Tesisi Kurulacak

Gürcistan’ın Gardabani bölgesinde güneş enerjisi santralleri kurulacak. Gürcistan’ın Gardabani bölgesinde güneş enerjisi santralleri kurulacak. Gürcistan Enerji Bakanlığı Enerji Departmanı Başkanı David Shariqadze, dünyada enerji türleri arasında çok büyük bir paya

İNOVASYON

Akıllı Telefonlara Akıllı Direkler

Her geçen gün artan akıllı telefon kullanıcı sayısı ile ortaya çıkan şarj sorununa Kocaeli’de güneş enerjisi ile telefonları şarj etmek imkanı sunan “Akıllı direk” adlı çevreci bir çözüm getirildi. Yenilenebilir

HABERLER

Aydınlatmada Son Buluşlar 7. Lighttech Fuarı’nda Ziyaretçilere Sunuluyor

Senexpo Uluslararası Fuarcılık organizatörlüğünde düzenlenen 7. Lighttech Uluslararası Aydınlatma Avize ve Elektrik Teknolojileri Fuarı; bugün açıldı. 9 Mart’a kadar ziyaretçileri ve katılımcıları ağırlayacak fuarın açılışını Senexpo Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu