Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı.

ae_biyoenerji_Wageningen_bitki_koku_enerjisiBitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.

Bitkilerin fotosenteziyle ortaya çıkan maddenin %70’inden faydalanan projenin kaynağında, bitki köklerinde toplanan organik maddenin bakterilerce yakılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan elektronlar yatıyor.Araştırma grubuna liderlik yapan Marjolein Helder sistem sayesinde enerjinin maliyetini düşürmeyi hedeflediklerine dikkat çekiyor.

15 metrekarelik bir örneklem üzerinde denenen sistemle üretilen elektrik, bir diz üstü bilgisayarı çalıştırmak için yeterli. Bitkisel biyoyakıtlar, Helder’in de belirttiği gibi, farklı amaçlara hizmet edebiliyor: “Bu sistem farklı uygulamalara uyarlanabiliyor. Bu teknolojiyi elektrik üretiminde kullanabildiğimiz gibi çatı izolasyonunda ya da su biriktirmede de kullanabiliyoruz. Daha büyük ölçekte örneğin elektrik üretirken pirinç üretmek, bu şekilde gıda ve enerji üretimini birleştirmek mümkün.”

Wagningen Üniversitesi’nin çatısına yerleştirilen bir prototip ile gözlemlerini sürdüren araştırma grubu, ilk saha çalışmasını 2014’te uygulamaya sokacak.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

EPDK’dan Elektrik Faturalarını Hesaplama Modülü

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkat çekti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),

HABERLER 0 Comments

Braas’tan Güneş Enerjisi Çözümleri

Braas Çatı Sistemleri, kentsel dönüşüm sürecinde çatıları yapılarda bir enerji üssüne dönüştürmek amacı ile geniş solar ürün gamını tüketicilerine sunuyor. Her zaman söylenir: Türkiye’de çatılarda güneş enerjisinden elektrik üretimi elde

HABERLER

Türkiye’nin Floresan Lambalar İçin İlk Geri Dönüşüm Tesisi Kuruldu

Türkiye’de ilk defa floresan ve tasarruflu ampullerin geri dönüşümünü sağlayacak bir tesisin kurulduğu açıklandı. TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada tesisin “Cıva İçeren Ömrünü Tamamlamış Floresanların Geri Dönüşümü Sistemi” projesiyle TÜBİTAK TEYDEB