Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı.

ae_biyoenerji_Wageningen_bitki_koku_enerjisiBitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.

Bitkilerin fotosenteziyle ortaya çıkan maddenin %70’inden faydalanan projenin kaynağında, bitki köklerinde toplanan organik maddenin bakterilerce yakılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan elektronlar yatıyor.Araştırma grubuna liderlik yapan Marjolein Helder sistem sayesinde enerjinin maliyetini düşürmeyi hedeflediklerine dikkat çekiyor.

15 metrekarelik bir örneklem üzerinde denenen sistemle üretilen elektrik, bir diz üstü bilgisayarı çalıştırmak için yeterli. Bitkisel biyoyakıtlar, Helder’in de belirttiği gibi, farklı amaçlara hizmet edebiliyor: “Bu sistem farklı uygulamalara uyarlanabiliyor. Bu teknolojiyi elektrik üretiminde kullanabildiğimiz gibi çatı izolasyonunda ya da su biriktirmede de kullanabiliyoruz. Daha büyük ölçekte örneğin elektrik üretirken pirinç üretmek, bu şekilde gıda ve enerji üretimini birleştirmek mümkün.”

Wagningen Üniversitesi’nin çatısına yerleştirilen bir prototip ile gözlemlerini sürdüren araştırma grubu, ilk saha çalışmasını 2014’te uygulamaya sokacak.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

İskoçya Gelgit Enerjisine Önemli Yatırım Yapıyor

Gelgit enerjisi, denizlerde oluşan gelgit olayından yararlanan bir enerji kaynağıdır. Tidal enerji olarak ta adlandırılır. Gelgit enerjisinde, gelgit olayı için üretilmiş olan özel türbinler kullanılır. Bu türbinler, iki taraflı olarak hareket

HABERLER 0 Comments

Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu nükleer santrali için son olarak mimari görseller yayınlandı. Peki bu proje ne kadar karlı, ne kadar karlı değil? Basit birkaç matematik işlemi bile Akkuyu santralinin çok pahalı olduğunu gösteriyor.

HABERLER

“Belediyemiz Alternatif Enerji Kaynakları Kullanıyor”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: “Güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi alternatif enerji kaynakları belediyemizce kullanılmaktadır. Ayrıca elektrikli otomobil, doğalgazlı otobüs ve özellikle de tasarruf konusu belediyemizin enerji konusundaki