Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı.

ae_biyoenerji_Wageningen_bitki_koku_enerjisiBitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.

Bitkilerin fotosenteziyle ortaya çıkan maddenin %70’inden faydalanan projenin kaynağında, bitki köklerinde toplanan organik maddenin bakterilerce yakılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan elektronlar yatıyor.Araştırma grubuna liderlik yapan Marjolein Helder sistem sayesinde enerjinin maliyetini düşürmeyi hedeflediklerine dikkat çekiyor.

15 metrekarelik bir örneklem üzerinde denenen sistemle üretilen elektrik, bir diz üstü bilgisayarı çalıştırmak için yeterli. Bitkisel biyoyakıtlar, Helder’in de belirttiği gibi, farklı amaçlara hizmet edebiliyor: “Bu sistem farklı uygulamalara uyarlanabiliyor. Bu teknolojiyi elektrik üretiminde kullanabildiğimiz gibi çatı izolasyonunda ya da su biriktirmede de kullanabiliyoruz. Daha büyük ölçekte örneğin elektrik üretirken pirinç üretmek, bu şekilde gıda ve enerji üretimini birleştirmek mümkün.”

Wagningen Üniversitesi’nin çatısına yerleştirilen bir prototip ile gözlemlerini sürdüren araştırma grubu, ilk saha çalışmasını 2014’te uygulamaya sokacak.

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

TARIM

Yozgat’ta Jeotermal Kaynaklardan Domates Üretimi Artıyor

Yozgat’ta, jeotermal kaynaklardan yararlanılarak Sorgun ve Sarıkaya ilçelerinde kurulan tesislerde organik domates üretimini artıyor. Türkiye’de jeotermal kaynaklarıyla meyve sebze üretimi artıyor. www.trthaber.com’un haberine göre, Domates üretiminde önemli mesafeler katederek, pazarda

HABERLER

Turseff Tarafından RENSEF’te Otel Teknik Müdürlerine Enerji Yönetimi İle İlgili Eğitim

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Turseff ve OTMF işbirliği ile eğitim programı düzenlenecektir. Eğitim kapsamında, enerji yönetimi ile ilgili teknik bilgiler; otel teknik müdürleri, yöneticileri ve turizm camiasına aktarılacaktır. RENSEF

HABERLER 0 Comments

Aydın Jeotermal Seracılığın Lideri Olabilir

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma ile bir kez daha doğrulanan jeotermal seracılık; Aydın’ın hem işsizlik sorununa çözüm olabilecek, hem de Aydın’ın geleneksel tarım ürünleri olan incir,