“Birçok Belediye, Daha Sessiz Trafik İçin Girişimlerde Bulunuyor”

a.hacıyunusYeşil ulaşım dünyada yeni bir eğilim olarak gündemi belirliyor. Biz de bu konuda önemli bir adım atarak, Türkiye’de ilk elektrikli otobüsü üreten Otokar’ın Ar-Ge Direktörü Ahmet Hacıyunus’la görüştük. 

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üreten kuruluşun yöneticisi olarak, ‘temiz enerji’ kavramıyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Gelecek 15 yıl için otomotiv endüstrisindeki en önemli iki eğilim çevre sorunları ve şehirleşme. BM verilerine göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 70’i şehirleşmiş bölgelerde yaşıyor olacak ve şehir içi ulaşımda alternatif çözüm arayışları, toplu taşıma ihtiyacı artacak. Bütün bu trendler doğrultusunda biz de Otokar olarak temiz enerji ve alternatif yakıtlar konusuna çok büyük önem veriyoruz ve bu doğrultuda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Elektrikli otobüs üretme düşüncesi nasıl oluştu?

2005 yılından bu yana alternatif yakıtlı otobüsler konusunda çalışmalar yürütüyoruz. 2007 yılında Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü Doruk Hibra’yı geliştirdik. 2009 yılında Türkiye’nin ilk doğalgazlı orta boy otobüsü Doruk DG’yi ürettik. 2011 yılında ise doğalgazı 12 metrelik KENT DG’de kullandık. Bu yıl ise, üç yıllık Ar-Ge çalışması ürünümüz, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra’yı ürettik. Doruk Electra; daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlayacak. Egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri oldukça düşük olan Doruk Electra, Otokar olarak Ar-Ge konusunda ne kadar ilerlediğimizin de bir göstergesi.

Kent merkezlerinde elektrikli otobüslerin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar ne aşamada bulunuyor? Belediyelerin bu konuya yaklaşımı nasıl?

Bugün birçok belediye daha temiz çevre, daha sessiz trafik için girişimlerde bulunuyor. Belediyelerin alternatif yakıtlı araçlara olan pozitif yaklaşımı bizi de oldukça memnun ediyor.

electra_1Elektrikli otobüslerin seri üretimine başlanmasına yönelik hazırlıklarınız nelerdir?

Doruk Electra şu anda seri üretim için hazır. Ancak bu tür toplu taşıma araçlarının satışını belediyelerden gelen taleplere göre yapıyoruz. Gelen talepler doğrultusunda araçları çeşitli şehirlerde, yollarda görmeye başlayacağız. Doruk Electra ile de ilgilenen çeşitli belediyeler var, örneğin İETT Doruk Electra’yı İstanbul’da test etmeye başlıyor.

Ulaşımda elektrikli otobüslerin kullanılmasının, fosil yakıtlarına göre avantajları ve dezavantajları neler olacaktır?

 

Egzos emisyonları sıfır, gürültü ve titreşim seviyeleri oldukça düşük olan elektrikli otobüslerin ulaşımda kullanılması hem çevre hem de gürültü kirliliğinin önüne geçme anlamında büyük avantajlar sunuyor. Özellikle büyük şehirlerde ve kısa mesafelerde ulaşımda kullanılan diğer hatları tamamlayıcı alternatif yakıtlı araçlar yurtdışında birçok belediyenin kullandığı model kapsamında şehir trafiğinin bir vazgeçilmezi olacaktır.

Elektrikli otobüslerin teknik özelliklerinden kısaca söz eder misiniz?

Doruk Electra, 6-8 saat arasında tam şarj olsa da, onboard şarj ünitesi sayesinde duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj edilme imkanına sahip. Otobüs, ideal şartlarda tam şarj ile 280 km mesafe kat edebiliyor. Yoğun şehiriçi trafikte ve yolcu sayısının çok olduğu saatlerde ise, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak 170 kilometre menzil sunuyor. Ancak aracın menzilini gün içerisinde yapılan akıllı şarjlar ile yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün. Araç üstü (on-board) şarj ünitesi sayesinde ilave bir elektrik şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebiliyor. Uluslararası güvenlik sertifikasyonu olan ECE R100-01 yönetmeliğine uygun Doruk Electra’da kullanılan aküler ise aşırı şarj, çarpışma, yanma ve kısa devre gibi durumlarda çevresine zarar vermeyen yüksek güvenlikli Lityum Demir Magnezyum Fosfat teknolojisine sahip.

Temiz enerjinin ulaşımda kullanılmasının toplumsal, ekonomik ve çevresel boyutları ne olacaktır?

Küresel iklim değişikliğinin tüm dünyayı tehdit ettiği günümüzde enerji kaynakları çevreye büyük bir tehdit olarak ön plana çıkıyor ve özellikle İstanbul gibi büyük şehirler bu etkilerden çok fazla yara alıyor. Elektrik ile çalışan araçlar gibi alternatif yakıtlı araçlar bu anlamda hem ekonomik hem de çevresel olarak ulaşım sektörüne büyük katkı yapacaktır. Daha verimli ve daha temiz enerji kullanımı gelecekte belediyelerin en önemli gündem maddelerinden biri olacaktır.

Önümüzdeki döneme ilişkin olarak, temiz enerjiyle çalışacak diğer araçların üretimi konusunda bir projeniz var mı? 

Gelişen koşullar ve ihtiyaçları dikkate alarak, yeni ürün geliştirmeleri konusundaki Ar-Ge çalışmalarımız sürekli devam ediyor.

Yenilenebilir enerjinin diğer kaynaklarına (biyogaz gibi) üretim gerçekleştirmeye yönelik hedefleriniz bulunuyor mu?

Şu an için böyle bir hedefimiz yok. Ancak, biyogaz doğal gaz karışımlarının doğal gazla çalışan araçlarımızda kullanılabilmesi mümkündür.

Elektrikli otobüslerin Türkiye’nin geneline yayılması ve yurt dışına ihracı konusundaki hedefleriniz nelerdir?

Doruk serisi araçlarımızı halihazırda başta Avrupa olmak üzere dünyada 30’dan fazla ülkeye Vectio markası ile ihraç ediyoruz. Serinin elektrikli otobüsü Doruk Electra’yı hem Türkiye hem de ihracat pazarları için geliştirdik.

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Sektörel Röportajlar 0 Comments

İbrahim Ocak:” Globalleşen Ekonomide Uzakdoğulular Avrupalılaşıyor, Avrupalılar Çinlileşiyor”

.Sayın Ocak, bildiğimiz kadarıyla 2011 sektördeki 9. yılınız. 2002 yılına dönersek, 2001 yılındaki büyük bir ekonomik krizin ardından o dönemde neredeyse hiç duyulmamış bir sektörde yatırım yapmak kararına nasıl vardınız?

RÖPORTAJLAR

“Upsolar’ın İş Modeli; Geleneksel Üretici Modeli ve Fason Üretimin Birleşimini İçeriyor”

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat: Bugün modül tedarikçileri iki ana kategoride panel üretimlerini şekillendirmektedir. Geleneksel üretici modeli ve OEM dediğimiz fason üretim; her iki yaklaşımın da iyi bilinen avantajları ve

Sektörel Röportajlar 0 Comments

Osman Türkmen: “İnsan Dışkısı 5 Sene Sonra Yakıt Olacak”

İSTANBUL – 25 yıl önce TSK’daki görevleri sırasında geri kazanım, gazlaştırma ve piroliz teknolojileri ile tanışan Türkmen’in biyo enerji ve biyo yakıtla olan macerası emekliliği ardından fosil olmayan atıklardan enerji üretimi