Bir Vitray Pencere Elektrik Üretebilir Mi?

Bir Vitray Pencere Elektrik Üretebilir Mi?

Yıllardır teknoloji şirketleri pencerelerde cam yerine kullanılabilecek güneş panelleri geliştirme projeleri üzerinde çalışırlar ve bu çabaların sonucunda da önemli yerlere gelindi, şeffaf paneller dahi geliştirildi: http://www.alternatifenerji.com/solar-teknolojisinde-yeni-bir-devir-seffaf-paneller-yolda.html.
Ama Current Window adındaki ürün, bunu 1 adım öteye taşıyan, hem görsel hem de teknik olarak eşsiz bir alternatif olabilir. Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel tarafından tasarlanan ve Stimuleringsfonds Creatieve Industrie tarafından üretilen bu ürün, pencereye vuran güneş ışığının (bitkilerdeki fotosenteze benzer bir tepkimeyle) bir renk pigmentine değmesi sonucunda bir elektrik akımı oluşturması prensibine dayanıyor. Ve üretilen bu elektrik, pencerenin kenarındaki USB girişine bağlanan ufak cihazlara enerji sağlıyor !
2Current-Window  3Current-Window

 

Ürünü anlatan van Aubel, “Vitray görünümlü bu cam parçaları “Boyaya Duyarlı Güneş Hücrelerinden” yapılıyor. Işığı absorbe den farklı tonlardaki yeşil klorofiller gibi, renkli pencere camları da enerji üretiyor. Bir “pencere” bir akıllı telefonu yaklaşık 7 saatte şarj edebiliyor.”

Bu elektrikli (!) vitray pencereler tek başlarına fazla bir güç üretmeseler de, binalardaki çoklu ve büyük yüzeyli kullanımlarda ihtiyaç duyulan enerjinin en azından bir kısmını karşılamak için yararlı olacaklardır.

Kaynak: inhabitat.com ‘dan çeviri haber

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

220PLUS Serbest Tüketiciye Farklı Seçenekler Sunuyor

220PLUS ile indirimli elektrik dönemi başladı. DOEN I Doğuş Enerji güvencesi ile 220PLUS’a geçmeniz halinde yılda en az bir fatura tasarruf edebilirsiniz. Aylık ortalama elektrik faturanız 125TL ve üzerinde ise

Elektrik Üretimi 0 Comments

“2 Milyar Dolarlık Rüzgar Yatırımının Gerçekleşmesi Gerekiyor”

4. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun:”Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 2023 yılı hedefi 20 bin megawatt. Bunu başarmak için yılda yaklaşık bin 950 megawattlık,

HABERLER 0 Comments

“Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelmeli”

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre İşeri ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurdan Yıldırım Özcan, Türkiye’nin yenilenebilir ve yerli enerji kaynaklarına yönelerek, bu krizi fırsata çevirebileceğini söyledi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji