Bir Vitray Pencere Elektrik Üretebilir Mi?

Bir Vitray Pencere Elektrik Üretebilir Mi?

Yıllardır teknoloji şirketleri pencerelerde cam yerine kullanılabilecek güneş panelleri geliştirme projeleri üzerinde çalışırlar ve bu çabaların sonucunda da önemli yerlere gelindi, şeffaf paneller dahi geliştirildi: http://www.alternatifenerji.com/solar-teknolojisinde-yeni-bir-devir-seffaf-paneller-yolda.html.
Ama Current Window adındaki ürün, bunu 1 adım öteye taşıyan, hem görsel hem de teknik olarak eşsiz bir alternatif olabilir. Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel tarafından tasarlanan ve Stimuleringsfonds Creatieve Industrie tarafından üretilen bu ürün, pencereye vuran güneş ışığının (bitkilerdeki fotosenteze benzer bir tepkimeyle) bir renk pigmentine değmesi sonucunda bir elektrik akımı oluşturması prensibine dayanıyor. Ve üretilen bu elektrik, pencerenin kenarındaki USB girişine bağlanan ufak cihazlara enerji sağlıyor !
2Current-Window  3Current-Window

 

Ürünü anlatan van Aubel, “Vitray görünümlü bu cam parçaları “Boyaya Duyarlı Güneş Hücrelerinden” yapılıyor. Işığı absorbe den farklı tonlardaki yeşil klorofiller gibi, renkli pencere camları da enerji üretiyor. Bir “pencere” bir akıllı telefonu yaklaşık 7 saatte şarj edebiliyor.”

Bu elektrikli (!) vitray pencereler tek başlarına fazla bir güç üretmeseler de, binalardaki çoklu ve büyük yüzeyli kullanımlarda ihtiyaç duyulan enerjinin en azından bir kısmını karşılamak için yararlı olacaklardır.

Kaynak: inhabitat.com ‘dan çeviri haber

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Eğilim, Rüzgardan Güneşe Kayıyor

Temiz enerji sektörünün önde gelen araştırma ve danışmanlık firması Clean Edge, Mart 2014’te yayımladığı “Temiz Enerji Eğilimleri 2014″ (Clean Energy Trends 2014) adlı raporda, temiz enerji sektörünün 2013 yılında özellikle

HABERLER

Tübitak’tan Araştırmacılara Temiz Enerji Çağrısı Var

TÜBİTAK’ın Ulusal Destek Programları kapsamında yayınladığı 1003- Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı dahilinde özellikle enerji alanında birçok projeye destek verileceği ilan edildi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hdirojen enerjisi gibi

HABERLER

“Türkiye’de Rüzgar” Yarışması İçin Başvurular Başladı

TÜREB tarafından düzenlenen “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf yarışmasına herkes katılabilecek. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB tarafından iki yıldır 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü nedeniyle düzenlenen “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf yarışması