Bir Son Kullanıcının Solarex İzlenimleri

Bir Son Kullanıcının Solarex İzlenimleri

f2Merhabalar,
Bugün Solarex Fuarına gitme şansım oldu. Gidemeyenler için ve firma çalışanları ve sahipleri için son kullanıcı güzünden nasıl gözüktüğünü dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.Fuar iki salon bir çadırda kurulmuş olsada fuarda üç tane genel bölüm vardı. PV üretici/satıcıları salonu, montaj sistemlerinin ağırlıkta olduğu bir salon ve bu salonda bir köşeye atılmış uzak doğu firmaları ve yüksek sesle bağırış çığırış konuşan temsilcileri. Bunun yanında bir iki yerli rüzgar türbini üreticisi ve yerli akü üreticileri mevcuttu.

Öncelikle montaj firmalarından biraz bahsetmek istiyorum. Masrafları arttırmamak için büyük ihtimal ile yeni yapacağım sistemlerde arazi üzeri montajı kendi temin edeceğim ürünler ile karşılayacağım ama ilgisiz de kalmak istemediğim ve belki fikrim değişir düşüncesi ile firmaların bazıları ile konuştum bazılarına da uzaktan baktım biraz çekingen kaldım. İki sene önce İzmir firması olan Alkor Aluminyum’un ürünlerini görmüştüm ve beğenmiştim. Özellikle diğer çoğu firmada bulunmayan yada sipariş üstüne onuda yapabiliriz şeklinde cevap aldığım mevsimsel eğimi değişebilir, beton set üzeri monte edilebilen sistemler Alkor da gerçekten gözüme hitap ediyor. Bütçe olarak kabataslak 0,12 euro watt gibi bir ortalama varmış. Diğer yandan ürünlerini beğendiğim SigmaTeknik, Meytek, Alka Group, İpekler Enerji nin ürünleri incelenmeye değer buldum. Şuan çatı montajında kullandığım İpekler Enerji nin Solvin ürünlerinde özellikle Galvaniz grubunda yada kiremit altı ayaklarında kusursuz bir işçilik olmasa da fiyat performans olarak (110 km/saat rüzgara dayandı )  işimi gördü. İpekler Enerji yi tercih etmemdeki nedeniyse, ürünleri görerek alma imkanım olduğu içindi. Eğer Alkor’un ürünlerini görme ve pazardaki annelerimiz gibi elleme şansım olsa idi büyük bir ihtimalle amatör bir pazarlamacı bile beni Alkor dan almaya ikna edebilirdi. Ama bu deminde dediğim gibi İpekler Enerji’nin ürünü olan Solvin ler kötü olarak algılamayın sadece son rutuşlar, ürünlerde çapaklar gibi detaylara, yada aynı üründe montaj delikleri minimetrik olarak aynı yerde olmaması (kiremit altında çok etken bir durum değil ) gibi ince detaylara biraz daha özen gösterilse daha albenisi olan ürünler ortaya çıkabilir.

Montaj kısmında konuştuğum yerli firmaların çoğunda çektiğim en büyük sıkıntı merhabalaşma kısmından sonra “Ne kadarlık bir sistem düşünüyorsunuz” sorusuna ezilerek 17 kW cevabını verdikten sonra yeterli ilgiyi veya cevapları alamamaktı. Öte yandan SolarGate Enerji firmasından gelen Dimitrios Tzortis ile yaklaşık yarım saatlik bir konuşmamız oldu. Dimitrios ürününü tanıtmak, özelliklerini anlatmak için, artı yönlerini nerelerde sabit nerelerde takip özelliği olan sistemler daha mantıklı hakkında uzun ama dinlemesi çok keyifli bir konuşma yaptı. Ayrıca montaj sistemlerinde önemli bir noktaya dikkat çekti. Çoğu firma kurulan panellerin şiddetli ve sert esen rüzgarlara dayanıp dayanmamasını kendi ürünlerinin bir kalite göstergesi olduğunu belirtiyor.Fakat Dimitrios tan edindiğim yada anlayabildiğim kadarı ile montaj sistemlerindeki büyük sorunlardan birininde panelin montaj sistemi üzerinde durup durmamasından ziyade ne kadar rijid durabildiğininde önemli bir ayrıntı olduğu. Araştırmaya değer bir konu, kısaca örneklemek gerekir ise burkulmuş bir kasaya cam monte ettiğinizde camı sıkıştırırsanız cam nasıl çatlayacaksa paneller içinde bu geçerli olabilirmiş.

Futbolda hep birinci siradakinden bahsedilir, arkadan gelenler çok önemli değildir ben de futbola ters bir anlatım yaptım. Farkettiyseniz Schletter dan hiç bahsetmedim, bahsetmeyede çok gerek yok  çünkü sistemleri gerçekten iyi ve kendini ispatlamış. 1 kw Galvaniz 90 Euro civarı, aluminyum 140 Euro civarı na denk gelebilir tabi istediğiniz özelliklere göre sanırım daha da pahallı olma şansı var. Montaj fiyatlarını çok kabataslak fiyatlar olarak verdim. Bu verdiğim fiyatlar bazı firmalardan “Üç aşağı beş yukarı neye gelir watt başına bir fikrim olsun” israrı ve ricası ile aldığım fiyatlar. Onun için maliyet hesabında kendi fiyat teklifinizi almadan bu fiyatlarla yola çıkmanız çok doğru olmaz.
Montaj firmalarını bu kadar uzun yazdıktan sonra PV bölümünde çok uzun yazmayacağım çünkü ürünler çeşit/cins olarak hep aynıydı. Pv, invertor, şarj cihazı on-grid, off-grid, led sokak lambası, solar pompa. Aslında bu alanda bir şeyin değişmediğini SMA nin standında 2012 evet yanlış yazmadım ikibinoniki kataloğunu dağıtmasından çok rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Liderliğin verdiği rahatlık mı diyelim yoksa çevreye duyarlılık mı diyelim bilemiyorum.İnternet’te o kadar dolaşmama rağmen Türkiye’de görmediğim bahsetmeden geçilmemesi gereken bir stand vardı. ZEN Enerji Enphase Micro İnvertör standı. Türkiye’ye yeni geldi ise getirilmesinde çok geç kalınmış Amerika’da sektör lideri ürün. Tabi sektörde lider olması açıklaması çok kolay ama o başka bir konu. ZEN standında İtalya’dan gelen Andrea ile uzun bir konuşma ve Türkiye ofisinden Ufuk beyle kısa ama verimli bir konuşma yaptık. Yine her zamanki karşılaştığım yabancı kültürü ile bana hiç soru sormadan Andrea Enphase’i biliyor olmama rağmen biraz daha detaylı anlattı. Özellikle inventör ün suyun altında çalışabileceğini söylediği anda göz göze geldikten sonra gerçekten çalışabiliyor diye tekrarlamak durumunda kaldı. Şebekeye bağlı küçük proje yapacaklar için, her paneli internetten takip ederim oynarım kurcalarım diyenler için çok eğlenceli olduğu kadar büyük sistemler içinde düşünülebilir yurt dışında örnekleri mevcut.

Genelde biz Türkler Fuar’da promosyon peşinde oluruz, bedava ne veriyorlar ise almanın derdindeyizdir. Kalem, defter, katalog, usb vs. Solarex’te bu senede Orman Bakanlığı fidan dağıtıyordu ama geçen senelerde şahit olduğum gibi herkesin elinde fidan yoktu. Bu sene sanırım fidan biraz daha az gitsin diye kendilerini köşede sote bir yere atmışlar. Zen Enerji’den Andrea ile iki aşamalı bir konuşma yaptık. İlk aşamada genel olarak sistemi anlattı, anlatırken broşürleri çıkardı, eli bir kutuya gitti ama sonra vermekten vazgeçti. Orda ilk aklıma gelen, firma sanırım tembihledi her gelene verme diye oldu. Anlatım bittikten sonra ben kenara çekildim Zen Enerji’den Ufuk beyi beklemeye başladım bu arada aklıma acaba Enphase leri Victron Multiplus İnventör ile beraber çalıştırıp çalıştıramayacağım geldi. İşte bu ikinci konuşmada Andrea dan USB belleği kaptık. =)

Hep yabancılardan bahsettim iyi anlatıyor, ürününe değer katıyor, tanıtıyor, kendini zorluyor diye onun için anlatmadan geçemeyeceğim yerli bir firma Mutlu Akü. İki yıl önce yada üç yıl önce fuarda Mutlu Akü standında bazı sorular sormuştum ve biraz da şikayet etmiştim ürünlerin teknik detayları şarj eğrileri vs. hiç yazmıyor internet sayfalarında diye. O şikayetimi yeniledim bu seferde zira internet sitelerine tek bir çivi çakılmadı görsel olarak takip edebildiğim kadarı ile. Öte yandan şikayet eden bir müşteri olmama rağmen aynı geçen seferki gibi karşılandım. Anlatmaya aç, ürününü tanıtmak için nefes almayan bir adam Mert Sarıkaya. Laf lafı açınca uzun uzadıya Opzs aküleri anlattı. Piyasada akü yenileme adı altında çalışanlardan biraz bahsettik. Aldığım bilgiler gerçekten şu an kullandığım Mutlu Full Enerji serisini biraz daha tanımama ve şuanki durumları hakkında daha sağlıklı bilgiler edinmeme neden oldu.

Fuarda bir bir başka tanıdık yüz ise Norm Enerji  ve  İbrahim Erkan Yenen’di. 7 yıldır nerede ise her sene bir şeyler aldığım Erkan bey ile uzaktan bir selamlaştık. Her zamanki gibi başı kalabalıktı.Fuarın bende içimde kalan bir eksikliği internette videolarını seyrettiğim ve konuşmalarını çok beğendiğim Form Enerji’den Enis Behar ile tanışmak istiyordum. Başı çok kalabalıktı iki kere turlamama rağmen boş bir anını yakalayamadım.  Öte yandan bir kazanım, SolarBABA platformu kurucusu Ateş bey ile tanışma ve kısa bir sohbet etme şansımız oldu. İkimizde sanırım çok diyecek bir şey bulamadık ama anlaması zor değil dertler aynı. Daha sonra bu yazıyı yazdıktan sonra Ateş bey’in gerçekten bu işe gönül vermiş ve gerçek bir inanan olduğu fikrim daha da pekişti. Çünkü kendisine fuarda 17 kW lık bir sistem kurmak istediğimi söylediğimde beni bir yere yönlendirmeye yada ilişkili olduğu firmadan bahsedip yollamaya çalışmadı. Fuara SolarBABA olarak gelmişti ve onun misyonu içindeydi. ( 6 Sene önce Ateş bey ile mailleşmemize rağmen bunca zamandır tanışmamam benim hatam )

Fuarda gördüğüm bir başka güzellikte, İstanbul dışında Konya’da kurulan bir solar firmasının katılımı idi. Her ne kadar ticaret İstanbul bazlı dönüyor olsada, adı çıkmış Konya’da kurulacak güneş enerji sistemlerine yerinde destek verecek dış görünüş olarak derli toplu bir firmanın Konya’da olması beni mutlu etti. Servis ve kurulum hizmetlerinde kesinlikle diğer firmalara bir adım fark atmak ve müşteri tercih nedeni olması için iyi firmanın Konya’da olması iyi bir sebep.

Diğer yandan, araştırdığım bir başka konunun sonuçları beni gerçekten çok üzdü. Lisanssız Elektirik üretimi konusunda gerekli izinlerin alınması ve gerekli belgelerin temininde firmalar 7.000 TL ile 15.000 TL ye kadar çıkan fiyatlar veriyorlar. Burda fiyatlandırma kurduğunuz sistemin 1 kW mı 1 MW mı olduğu önemli değil çünkü yapılan iş aynı. Ortalama 17 kW lık bir sistem kurduğunuzda bunun geri dönüş süresi 1 yıl daha uzuyor başvuru masrafından dolayı. Buda çatısına 3-5 kW lık sistem kurmak isteyenlerin önünde ciddi bir engel. Bir gerçek varki çatıya 5 kW lık sistem kuracak 200 kişi bulmanız çok zor değil, ama 1 MW lık bir yatırımı (1,5 ila 2 milyon $ arasi bir yatırım ) yapacak birini kolunuzu salladığınızda bulmanız çok zor.

Yukarıda saydığım eksiklik gibi bir başka eksiklik ise küçük yatıcımcıyı (100.000 $ ile 250.000 $ ) sektöre çekmek için üretilebilmiş bir formül yok. Fuarda herkes panel satmanın, 1 MW lık proje kurmanın derdinde idi ama gelir paylaşım modeli ile bir model henüz kuramamışlar.(Yasal bir engel var mı tabi bilmiyorum ama ). Örnek olarak nasıl biz Kurban Bayramın’da birleşip dana ya giriyorsak 7 kişi, Hollanda’da 7 kişi birleşip Rüzgar Türbinine giriyor. Bunu organize edende firmalar var. Masrafları bu 7 kişi karşılıyor ama yönetimi/kurulumu/işletmeyi bu firma yapıyor. Firma bundan belli bir işletme geliri alıyor. Tabi o hizmet bedelinide o kadar mantıklı bir seviyede tutuyor ki, yatırımcı bu işi kendim yaparım yada bu iş yeteri kadar karlı değil deyip yatırım yapmaktan çekinmiyor.
Amerika’da olan başka bir sistem ise çevreci firmalar çevreci olduklarını göstermek için kullandıkları elektirik kadar Yenilenebilir Enerji Üreten firmalardan ekstra elektirik üretmesini istiyorlar. Bunun karşılığında nasıl bir ticari ilişkileri oluyor bilmiyorum ama sonuç olarak ürünlerine veya web sitelerine size ulaştırılan bu ürün tamamen temiz enerji kullanılarak üretilmiştir gibi bir ekstra bilgi paylaşıyorlar. Yurtdışında bu ibare ürün tercih sebebi olabiliyor. ( bu model bize fazla gelir evet haklısınız )

Fuarın beni en çok şaşırtan ve üzen kısmı ise CSP konusunda hiç bir stand, örnek görememem oldu. Gözden kaçırdım mı diye çok dikkatli bakmaya çalıştım ama ne yazık ki CSP konusunda olmadığı gibi, pasif tavan aydınlatmaları konusunda sadece Form enerji vardı. Öte yandan Günısısı su ısıtma sistemleri artık güneşle çalışmıyor mu diye kendime sormak durumunda kaldım.  Gün Isısı sistemlerinde 3. jenerasyon tüpler (heat pipe) daha yeni yeni ülkemize geliyor ama bunla ilgili hiç bir firma yoktu. Bu kadar uzakdoğu firmasına 12 metre kare yer satana kadar eğer araya iki üç tane Günısısı firması alınabilseydi  biraz renk gelirdi. Fuarın ana teması PV Montaj ve PV den elektirik üretimiydi sadece ismi SOLAREX idi. Bunun dışında güneşten faydalanarak ortam ısıtma, ortam soğutma, su sterilizasyon, su damıtma, buhar üretimi, yemek pişirme şuan aklıma gelmeyen ve bilmediğim bir suru imkan/uygulama/başlık varken ne yazık ki bunların hiçbirinin yanından gerek ürün olarak gereksede akademik bir üniversite çalışması/araştırması örneği olarak Solarex fuarında  görme şansı elde edemedik. (İlk girişte YTU nun arabası mevcuttu gözümden kaçmadı.)

İnşallah önümüzdeki senelerdeki fuarlar daha iyi ve verimli olur.

Selçuk Elmas

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

“Halk İsteyince Bal Gibi Olur !”

Türkiye ilk nükleer santralini kurmaya hazırlanır, kömür gibi “kirli” enerji yatırımlarına devam ederken dünyada “yenilenebilir enerji” giderek önem kazanıyor. Bunun iki ana nedeni var: 1- Nükleerin riskleri. 2- İklim değişikliği tehdidi. Yenilenebilir enerjiye geçişte en

HABERLER

Avusturalya Başbakanı Abbott Temiz Enerjiye Neden Karşı ?

Avustralya Başbakanı Tony Abbot geçtiğimiz günlerde rüzgar türbinlerini “korkunç, gürültülü ve sağlık için tehdit” olarak nitelendirmişti. Bununla da kalmayan Abbot hükümeti, kısa bir süre önce bir devlet kuruluşu olan CEFC’nin

Köşe Yazıları

Pelin Cengiz: “İklim Dostu Belediyeciliğe Var mısınız?

Varşova’daki iklim zirvesi yine gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkelerin anlaşmazlıklarına sahne olurken, az gelişmişlerle sivil toplum kuruluşlarının da hayal kırıklığıyla evlerine dönmesiyle sonlandı. Kritik konular yine ileri tarihlere ötelendi. İklim