Bir Konteynere Sığabilen Mobil Arıtma ve Biyogaz Tesisi

Bir Konteynere Sığabilen Mobil Arıtma ve Biyogaz Tesisi

The Bill and Melinda Gates Foundation tarafından düzenlenen Yeniden Keşfedilen Tuvalet (Reinvent the Toilet) Yarışması’nda dereceye giren Duke’s Pratt School of Engineering takımının ilginç buluşu: Poop-powered Atıksu Arıtma Konteyneri.

Duke Takımı bu proje ile doğrudan tuvaleti yeniden şekillendirmese de, tüm sistemi 20’lik konteyner şeklinde paketleyerek arıtma sistemlerine yepyeni bir soluk katmış oldu. Tek bir arıtma konteynırı 1200 kişilik bir topluluğun atık suyunu arıtabilmekte.

Sistemde atıksu uygun bir sıcaklık ve basınca getiriliyor ve ardından Supercritical Water Oxidization(SCWO) denilen süreç başlıyor. SCWO sırasında açığa çıkan ısı ise enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor. Bu ısının bir kısmı atıksuyu Supercritical fazı ısısına ulaştırmak için kullanılıyor. Kalan kısmındaki sıcak su ise bir elektrik jeneratörüne yollanarak doğrudan elektrik enerjisine çevrilebiliyor.

Sistemin pilot uygulamaları şuanda Orlando ve Florida eyaletlerinde bulunmakta. Sisteme anaerobik ayrışma sistemi entegre edilerek biyogaz ve kompost gübre eldesi için gerekli çalışmalara da devam edilmekte.

ae_atik_yonetimi_dogal_sihhi_tesisar ae_atik_yonetimi_dogal_sihhi_tesisat2

 

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Akıllı Telefonun İçindeki Güneş Enerjisi

Samsung’un güneş enerjisinden faydalanan telefonlar üzerinde çalıştığı ve bu telefonlardan bazılarını yakın zamanda piyasaya sürebileceği söyleniyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un, 2014′te yöneleceği teknolojilerden birinin de güneş enerjisi olduğu ve

ALTERNATİF TASARIMLAR

Fotoğraf Makinesinde Güneş Enerjili Devrim

Ama bu seferki makinenin kendisinde değil, taşıma kayışında. Bu teknoloji tutarsa, cep telefonları taşıma alışkanlığımızı bile değiştirebilir gibi…

ALTERNATİF TASARIMLAR

Şehirlerimiz Daha Akıllı Olduğunda Sahip Olmamız Gerekenler

Daha akıllı şehirlerin, daha akıllı gezginlerinin, daha akıllı karavanları. Hepsi birarada ! Kent merkezine girerken fazlalıklardan sıyrılın, şehirdışına çıkarken evinizi sırtınızda taşıyın. Alman tasarımcı Christian Susana tarafından tasarlanan bu akıllı karavan Colim (Colors of