Bir inverterde kaliteyi belirleyen unsurlar nelerdir?

Kaliteli bir inverter ac şebeke tarafında şebekenin gereklerine uyum sağlayan bir yapıya sahip olmalıdır. Mesela çıkışında gerilimde ve frekansta dalgalanmalar oluşturan bir inverter şebekeye enerji basmada sıkıntı yaşayabilir. Tam tersi şeklinde bazı lokasyonlarda şebeke çok kaliteli olmayabilir. Bu durumda iyi bir inverter belirli sınırlar içerisinde şebekedeki voltaj ve frekans değerlerine uyum sağlayabiliyor olmalıdır. İyi bir inverter belirli seviyenin üzerinde harmonik üretmemelidir.

Kaliteli inverterin bir başka özelliği ise reaktif güç ile alakalıdır. Kimi zaman dilimlerinde elektrik şebekesi belirli kalitenin altına düşmektedir. Şebeke yöneticileri bu durumda kaliteyi yükseltmek adına enerji santrallerinden reaktif güç talep edebilirler. Bu durumda mevcut inverterler vasıtası ile bu reaktif güç talebi endüktif ya da kapasitif olarak yanıtlanabilmelidir.

İnverterler aynı zamanda fotovoltaik sistemlerin uzaktan izlenmesi ve müdahale edilmesini dsağlayan cihazlardır. Kullanılan uzaktan izleme ekipmanları vasıtası ile anlık ya da toplam olarak üretilen enerji miktarları ya da elektriksel değerler takip edilebilmekte ve kaydedilmektedir. Bu cihazların scada ya da benzeri izleme ve kontrol sistemleri ile  senkron olarak çalıştırılabilmesi, özellikle farklı enerji santral yatırımları bulunan enerji şirketleri ya da fabrikaların birden fazla santral ya da ekipmanı izleme ve kontrolü açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

İnverterlerin uzaktan erişilebilir olması, dataların izlenmesi yanında servis açısından da çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Genellikle bir hata olması durumunda email ya da sms yolu ile ilgili kişilere bilgi mesajı iletilmektedir. Bu hatanın kontrolü ve giderilmesi sahaya gidilmeden inverterlere uzaktan bağlanarak da çoğu zaman giderilebilmektedir. Buna ek zinverterlerde zaman zaman şebeke gereklerine bağlı olarak yazılım güncellemeleri de yapılmaktadır. Kaliteli bir inverter ihtiyaçlar doğrultusunda bu yazılım güncellemelerine uygun; geliştirilebilir bir şekilde programlanmış olmalıdır.

Kaliteli bir inverterin olmazsa olmazlarından bir tanesi kaliteli bir servis hizmetidir. İnverteri sadece bir ekipman olarak düşünmemek gerekir. Doğabilecek sıkıntılardan ötürü santraller çok uzun süre enerji üretmeksizin kalabilirler. İnverterler çok akıllı elektronik ekipmanlardır. Buna rağmen hiç kimse inverterlerin bozulmayacağına dair %100 garanti veremez. Bu yüzden arıza durumunda acil müdahalenin yapılması servisin gerekleri arasındadır. Servis ekibinin lokal bazlı olarak bulunması, telefon ya da email yolu ile ulaşılabilir olması ve uzmanlık alanının sadece fotovoltaik inverterler olması o servisin kalitesini gösteren en önemli unsurlardır.

Sistemin ve inverterlerin korunması bir başka önemli unsurdur. Kaliteli inverterlerde hem kendini hem de fotovoltaik sistemi koruyucu temel koruma ekipmanlarının olması gerekmektedir.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerin verimine olan etkisi nedir?

Teknik açıdan verimlilik sistem çalışır durumdayken panellerden gelen dc elektriğin ne kadarının ac elektriğe dönüştürüldüğüdür. Bu oran ne kadar yüksek ise o inverter o kadar verimli inverterdir diyebiliriz. Verimliliğin fazla

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Türkiye Yenilenebilir Enerji Kullanımında Doğru Bir Stratejiyle Hareket Etmeli”

Dünya Rüzgâr Enerji Birliği ve Dünya Biyoenerji Birliği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar: “Türkiye’nin yenilenebilir enerji kullanımı konusunda acil adımlar alması, doğru bir stratejiyle hareket etmesi gerekiyor.” Türkiye’nin

KARİYER

Axitec “Yönetim ve Pazarlama Asistanı ” Arıyor

Dünyanın önde gelen Alman fotovoltaik panel üreticilerinden Axitec, İstanbul Ataşehir ofisinde çalıştırmak üzere çok iyi derecede Almanca bilen “Yönetim ve Pazarlama Asistanı ” arıyor. İlgili pozisyonun ilanı sadece Almanca olarak hazırlanmıştır.