Bir biyogaz tesisi kurulmasının ortalama maliyetleri nelerdir?

beypazari biyogaz

 

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

1 megawatt biyogaz tesisinin ortalama maliyeti kullanılan atığa göre, 2.5-3 milyon Euro arasında değişiyor.

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

Biyogaz tesisi kurulum maliyetleri tesisin kapasitesine, hammadde kompozisyonuna, proses türüne (mezofilik veya termofilik olmasına), enterkonnekte sisteme bağlantı mesafesine ve en önemlisi tasarım ve mühendislik hizmetlerinin nereden alındığına bağlı olarak değişmektedir. Hammadde olarak kullanılacak malzemelerin proses için ön hazırlama ekipmanları parçalama ekipmanları gibi maliyetin belirleyen faktörlerdendir.
Prosesin mezofilik veya termofilik olmasına bağlı olarak hammadde ısıtma ve ısı yalıtımı maliyetleri farklılık arz edecektir. Tesisin kurulduğu yerin enterkonnekte sisteme mesafesi ve bağlantı için enerji nakil hattında ve trafo merkezlerinde yapılması gereken iyileştirmeler santrali kuran firmanın uhdesinde olduğu için, bu faktörler de biyogaz tesisinin kurulum maliyetini doğrudan etkilemektedir. Tesisi kurulumunun en önemli ayağı olan hammaddeye bağlı olarak proses tasarımı ve mühendislik çalışmalarının maliyeti, bu hizmetin alınacağı firmaya göre değişiklik arz etmektedir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak

Avrupa birliği ülkelerinde endüstriyel biyogaz tesisi kurulum maliyetleri ortalama 5.000-8.000 Euro/kilowatt/saat aralığındadır. Bu fiyat tesis büyüklüğüne göre, tesis teknolojisine göre değişmektedir. Almanya’da farklı teşvik koşullarına göre biyogaz tesislerinden üretilen elektriğin garanti alış fiyatının 18-20 Euro cent/kilowatt/saat aralığında olduğu düşünüldüğünde, geri dönüş süresi 5-7 yıl aralığındadır. Maliyetlerin düşürülmesi amacıyla, yerli üretim desteklerinin gerçekçi ve uygulanabilir olması gerekmektedir. Ayrıca, tesis sahibi işletmelerden görüş ve öneri alınması, yeni yapılacak olan tesislerin yatırım maliyetlerinin düşürülmesinde katkı sağlayacaktır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

İngiltere’nin Güneşte 5 GW’lık Kurulu Güç Atağı

İngiltere`nin PV kurulu gücü Ağustos ayının ikinci haftasında 5GW seviyesine ulaştı. NPD Solarbuzz haftalık analiz sonuçlarına göre, İngiltere’nin güneş enerjisi sektöründe kurulu gücü 5 GW’a ulaştı. Böylece İngiltere, Almanya, Çin,

HABERLER

“Yatırımcılar Olarak Korku İçerisindeyiz”

Alternatif Inversments Yetkilisi Matthew Vogel: “Yerli ve  yabancı yatımcılar olarak biz, ihale sürecinde korku içerisindeyiz. İşlerin net durumda olmadığı anlaşılıyor. Birçok yatırımcı, Türkiye güneş enerjisi piyasasından yılmış durumda.” Solarpraxis AG