Bio İstanbul Projesi İçin İhale Dönemi Başlıyor

Bio İstanbul Projesi İçin İhale Dönemi Başlıyor

İstanbul’daki Sazlıdere Barajı’nın yakınında yapılan ve 2020 yılında bitecek olan Bio İstanbul projesi için ihale yaz sonunda yapılacak. Projenin ilk etabında bulunan ekolojik 600 konut ise ekim ayında resmi satışa çıkarılacak.

ae_akilli_sehir_bioistanbulYeni Şehir projesinin önemli bir parçası olan Bio İstanbul’daki konutlar ön satışa çıkarken, ihale süreci de başladı. Projenin inşaatını iki aşamada sürdüreceklerini belirten Bio City Development CEO’su ve Bio Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Elie Haddad, ilk etapta ön ihale yapacaklarını ve bu kapsamda 15 firmaya davet gönderdiklerini söyledi. İkinci etapta ise resmi ihale düzenleyeceklerini anlatan Haddad, “Şu anda hazırlıklarımız sürüyor. Yaz sonunda resmi ihaleyi yapıp inşaatı başlatacağız” dedi.

Elie Haddad, Bio Istanbul projesindeki konutları ön satışa çıkardıklarını ve gelen talepten memnun olduklarını anlatarak, “İlk etapta 150 daireyi ön satışa çıkardık ve gelen talep iyi oldu. Bu gerçek satış değil, biz sadece pazarı test ettik” dedi.
150 dairenin yanı sıra 450 dairenin daha tasarımını yaptıklarını ve 150 daireyle birlikte toplamda 600 dairenin lansmanını yapacaklarını açıklayan Elie Haddad, “Ekim ayında 600 konutu satışa çıkaracağız. Şu anda gelen ön talep beni memnun etti. Resmi satışta da bu ilginin devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Kişiye özel pazarlama
Elie Haddad, şimdiye kadar markayı öne çıkardıklarını ve ekim ayından itibaren ise farklı bir pazarlama stratejisiyle pazara çıkacaklarını belirterek, şunları söyledi:
“Projemiz merak ediliyordu. Bu nedenle ön satışa çıktık ve yakın çevreye satışlar oldu. Gerçek pazarlama ise ekimde başlayacak ama burada seçici olacağız. Hedef odaklı pazarlama stratejileriyle yolumuza devam edeceğiz. Kişiselleştirilmiş pazarlama yapacağız. Avrupa’daki elit projelerde uygulanan pazarlama yöntemini uygulayacağız. Daha önce Fransa, İsviçre ve Lübnan’daki projelerimizde bunu yaptık.”

Yabancılarla görüşüyor
Elie Haddad, konut, hastane, okul, alışveriş alanları, ofis ve inovasyon merkezinin yer aldığı projenin araştırma geliştirme binalarının ikisi için yatırımcılarla görüştüklerini belirterek, okul içinse uluslararası eğitim kurumuyla anlaşmayı planladıklarını söyledi.
Haddad, projenin PPP sistemine uygun olarak hayata geçirildiğini anlatarak, “Bio Istanbul’u Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ iştiraki EPP ile birlikte yapıyoruz. Özellikle Bakan Erdoğan Bayraktar projeyi destekliyor” edi.

Ekolojik yaşam alanı olacak
İlk etapta 600 konut, hastane, okullar, alışveriş alanları ve inovasyon merkezi yer alırken, bu etap 2 yılda bitecek. İkinci etapta 1500 konutun yanı sıra, Nişantaşı gibi tasarlanan cadde mağazaları ve büyük meydanlar olacak. Burada ekolojik yaşam konsepti devam edecek. Organik ürün satan mağazalar bulunacak. Ayrıca Bio Universite bu etapta hayata geçirilirken, sanat atölyeleri ve gösteri merkezleri yer alacak. Ofislerin de yer alacağı bu etap ise 2018’de hayata geçirilecek.
Üçüncü ve son etap ise villa ve sıra evlerden oluşan konutlara ev sahipliği yapacak. Bu etap ise 2020’de tamamlanacak. Metronun da geleceği Bio Istanbul’daki konutları ünlü mimar Murat Tabanlıoğlu tasarladı.

Proje maliyeti 2 milyar dolar
Bio City Development Company, TOKİ iştiraki olan Emlak Planlama Proje Yönetimi EPP ortaklığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ işbirliğiyle hayata geçirilen Bio İstanbul projesinde ar-ge merkezleri, üniversiteler, tam donanımlı ve farklı uzmanlıklarda çocuk hastaneleri, ofisler, mağazalar ve konutlar bulunacak. 3 etap halinde inşa edilecek projenin tamamı 2020 yılında bitecek.
Projenin toplam maliyeti 2 milyar dolar olurken, beklenen hasılat ise 3 milyar dolar.
2 milyon metrekarelik alanda yapılan projenin 1 milyon metrekaresi ise peyzaja veya doğal olarak tasarlanacak.

İngiliz botanikçi geliyor
Bio Istanbul’un yapıldığı arazideki endemik türleri koruduklarını ve tamamen doğal bir ortamda projeyi şekillendireceklerini vurgulayan Haddad, aynı zamanda Rahmi Koç’un bahçesini de yapan ünlü bir İngiliz botanikçiyle bu projeye özel olarak çalışacaklarını söyledi.

Kaynak: Milliyet

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Üretim Arttıkça, Yerli Üretim Maliyetleri de Azalacaktır”

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, “Asıl kavga, güneşten faydalanma olasılığının yüksek olması, maliyetlerin düşmesi ve karlı bir yatırım alanı olmasından kaynaklanıyor. Üretim arttıkça, yerli üretim maliyetleri de azalacaktır” dedi. GÜNDER

HABERLER 0 Comments

Arjantin Enerjisinin Yüzde 8’ini Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Karşılayacak

Arjantin 2017’ye kadar enerjisinin yüzde 8’ini yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılayacak. Arjantin’de son dönemde yenilenebilir enerji yatırımları artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta yoğun süren müzakereler ardından Arjantin’de yenilenebilir enerji ile ilgili

HABERLER

Philips’ten Enerji Verimliliği Anlaşması

Philips, Türkiye çapındaki OSB’lerde aydınlatmada enerji verimliliğine ulaşmak için ürün, sistem, servis ve eğitim desteği vermek, aynı zamanda OSB’lere finansal model sunmak amacıyla, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) ile bir