Bill Gates’ten Yeşil Depolama Teknolojisine Büyük Yatırım

Aquion Energy enerji depolama sistemlerini ticarileştirmek için 35 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdi. Büyük yatırım ise Bill Gates’in de içinde bulunduğu yatırım fonları tarafından gerçekleştirildi.

ae_depolama_bill_gates_enerji_yatirimKesintili enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin en büyük problemlerinden olan depolama sorununa çözüm getirecek inovatif sulu akü çalışmalardan birinin büyük yatırımcısı Bill Gates oldu.

Microsoft’un milyarder sahibi Bill Gates’den gelen 35 Milyon Dolar yatırım haberi ise Aquion Energy tarafından doğrulandı. Bu yatırımın doğrudan Aqueious Hibrit İyon Batarya’ların ar-ge ve ticarileştirme faaliyetlerine aktarılacağı açıklandı.

Tuzlu suyun elektrolit olarak kullanılacağı inovatif Aqueious bataryaların, aynı zamanda kimyasal içerikli akülere göre daha çevre dostu ve daha ekonomik olacakları vurgulanmakta.

2013’de Ar-Ge, 2014’de Üretim Kapasitesini Artırma

İlk round’daki yatırım Bright Capital tarafından organize edilmişti. Ardından Bill Gates’in de Gentry Ventures Partners’a katılmasının ardından büyük yatırım ise bu round’da gelmiş oldu. Kleiner Perkins Caufield & Byers, Foundation Capital and Advanced Technology Ventures da yatırımın diğer ayağını oluşturmuş oldu.

Yatırım miktarının bir kısmı 2013 Yılı’nda yeni nesil inovatif bataryaların prototip geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarında kullanılacak, 2014 Yılı’nda ise Pensilvanya’da bulunan üretim tesisinin kapasitesitesinin artırılması için kullanılacak.

Bright Capital Genel Müdürü Mikhail Chuchkevich, gelecekte depolama sistemlerinin akıllı şehir ve şebeke altyapılarının en önemli ayağını oluşturacağını, düşük karbon teknolojilerine geçişte en etken nedenlerden biri olacağını belirtti ve  enerji depolama ihtiyacının gelecekte ekponansiyel şekilde artacağını da sözlerine ekledi.

Bill Gates’in Enerji Sektöründeki 3. Yatırımı

Bloomberg’in yayınladığı haberde Aquion Energy yatırımının, LightSail Energy ve  Ambri şirketlerine yapılan yatırımlardan sonra Bill Gates’in enerji sektöründeki 3.yatırımı olduğu  belirtilmekte.  Enerji depolama teknolojilerine yaptığı yatırımların dışında Bill Gates’in, radyoaktif atığı minimize eden  yeni nesil dalga reaktörlü nükleer sistemlere de ticari anlamda ilgisi olduğu biliniyor.

Bu haber Green Business’dan Alternatif Enerji Editörlerince çevrilmiştir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Pasif Evi Urla’da İnşa Edildi

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi. Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk

HABERLER 0 Comments

Elektrikte 200 Bin Borçlu Aftan Yararlanacak

TEDAŞ, borç yükünün hafiflemesi ve ödemelerin artması için alacaklarını yapılandırma kararı aldı. Türkiye’de elektrik faturası borcu miktarı 3 milyar lirayı aştı. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), borç yükünün hafiflemesi

Elektrik Üretimi 0 Comments

TÜREK’te “Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” Dediler

“Rüzgarla Daha Güçlü Bir Türkiye” temasıyla gerçekleşen 5. Türkiye Rüzgar Kongresinin açılış konuşmalarında TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez,