Bill Gates’ten Yeşil Depolama Teknolojisine Büyük Yatırım

Aquion Energy enerji depolama sistemlerini ticarileştirmek için 35 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdi. Büyük yatırım ise Bill Gates’in de içinde bulunduğu yatırım fonları tarafından gerçekleştirildi.

ae_depolama_bill_gates_enerji_yatirimKesintili enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin en büyük problemlerinden olan depolama sorununa çözüm getirecek inovatif sulu akü çalışmalardan birinin büyük yatırımcısı Bill Gates oldu.

Microsoft’un milyarder sahibi Bill Gates’den gelen 35 Milyon Dolar yatırım haberi ise Aquion Energy tarafından doğrulandı. Bu yatırımın doğrudan Aqueious Hibrit İyon Batarya’ların ar-ge ve ticarileştirme faaliyetlerine aktarılacağı açıklandı.

Tuzlu suyun elektrolit olarak kullanılacağı inovatif Aqueious bataryaların, aynı zamanda kimyasal içerikli akülere göre daha çevre dostu ve daha ekonomik olacakları vurgulanmakta.

2013’de Ar-Ge, 2014’de Üretim Kapasitesini Artırma

İlk round’daki yatırım Bright Capital tarafından organize edilmişti. Ardından Bill Gates’in de Gentry Ventures Partners’a katılmasının ardından büyük yatırım ise bu round’da gelmiş oldu. Kleiner Perkins Caufield & Byers, Foundation Capital and Advanced Technology Ventures da yatırımın diğer ayağını oluşturmuş oldu.

Yatırım miktarının bir kısmı 2013 Yılı’nda yeni nesil inovatif bataryaların prototip geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarında kullanılacak, 2014 Yılı’nda ise Pensilvanya’da bulunan üretim tesisinin kapasitesitesinin artırılması için kullanılacak.

Bright Capital Genel Müdürü Mikhail Chuchkevich, gelecekte depolama sistemlerinin akıllı şehir ve şebeke altyapılarının en önemli ayağını oluşturacağını, düşük karbon teknolojilerine geçişte en etken nedenlerden biri olacağını belirtti ve  enerji depolama ihtiyacının gelecekte ekponansiyel şekilde artacağını da sözlerine ekledi.

Bill Gates’in Enerji Sektöründeki 3. Yatırımı

Bloomberg’in yayınladığı haberde Aquion Energy yatırımının, LightSail Energy ve  Ambri şirketlerine yapılan yatırımlardan sonra Bill Gates’in enerji sektöründeki 3.yatırımı olduğu  belirtilmekte.  Enerji depolama teknolojilerine yaptığı yatırımların dışında Bill Gates’in, radyoaktif atığı minimize eden  yeni nesil dalga reaktörlü nükleer sistemlere de ticari anlamda ilgisi olduğu biliniyor.

Bu haber Green Business’dan Alternatif Enerji Editörlerince çevrilmiştir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON 0 Comments

Geleceğin Masasında Çalışırken, O da Sizin İçin Çalışacak

Bataryanız azalır da telefonunuzu şarj etme ihtiyacınız olursa, yakın bir gelecekte mutfak masanızdaki prize takmanız yeterli olabilir. Londra merkezli bir tasarımcının özel güneş  hücreleri kullanarak yaptığı bu tasarım masa, şu

HABERLER

Türbeye Güneş Enerjisi

Isparta’da elektrik kesintilerine kızan Gülcü Mahalle Muhtarı Ruhullah Dereli, Şeyh Alaaddin Efendi Türbesi’nin çatısına güneş paneli taktırarak elektrik üretti. Gülcü Mahalle Muhtarı Ruhullah Dereli, özelleştirmenin ardından bölgede elektrik kesintilerinin arttığını

HABERLER 0 Comments

Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Hedeflerini Gerçekleştirme Yolunda

Schneider Electric, “Gezegen ve Toplum Barometresi”, yıl sonu hedefi olan 10 üzerinden 4,5’in üzerine çıkmayı başardı. 100 endüstriyel sahanın 64’ü ise barometrenin yeni göstergesi olan «çöp sahasına sıfır atık gönderme»