Bill Gates’ten Yeşil Depolama Teknolojisine Büyük Yatırım

Aquion Energy enerji depolama sistemlerini ticarileştirmek için 35 Milyon Dolar yatırım gerçekleştirdi. Büyük yatırım ise Bill Gates’in de içinde bulunduğu yatırım fonları tarafından gerçekleştirildi.

ae_depolama_bill_gates_enerji_yatirimKesintili enerji kaynaklarından güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin en büyük problemlerinden olan depolama sorununa çözüm getirecek inovatif sulu akü çalışmalardan birinin büyük yatırımcısı Bill Gates oldu.

Microsoft’un milyarder sahibi Bill Gates’den gelen 35 Milyon Dolar yatırım haberi ise Aquion Energy tarafından doğrulandı. Bu yatırımın doğrudan Aqueious Hibrit İyon Batarya’ların ar-ge ve ticarileştirme faaliyetlerine aktarılacağı açıklandı.

Tuzlu suyun elektrolit olarak kullanılacağı inovatif Aqueious bataryaların, aynı zamanda kimyasal içerikli akülere göre daha çevre dostu ve daha ekonomik olacakları vurgulanmakta.

2013’de Ar-Ge, 2014’de Üretim Kapasitesini Artırma

İlk round’daki yatırım Bright Capital tarafından organize edilmişti. Ardından Bill Gates’in de Gentry Ventures Partners’a katılmasının ardından büyük yatırım ise bu round’da gelmiş oldu. Kleiner Perkins Caufield & Byers, Foundation Capital and Advanced Technology Ventures da yatırımın diğer ayağını oluşturmuş oldu.

Yatırım miktarının bir kısmı 2013 Yılı’nda yeni nesil inovatif bataryaların prototip geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarında kullanılacak, 2014 Yılı’nda ise Pensilvanya’da bulunan üretim tesisinin kapasitesitesinin artırılması için kullanılacak.

Bright Capital Genel Müdürü Mikhail Chuchkevich, gelecekte depolama sistemlerinin akıllı şehir ve şebeke altyapılarının en önemli ayağını oluşturacağını, düşük karbon teknolojilerine geçişte en etken nedenlerden biri olacağını belirtti ve  enerji depolama ihtiyacının gelecekte ekponansiyel şekilde artacağını da sözlerine ekledi.

Bill Gates’in Enerji Sektöründeki 3. Yatırımı

Bloomberg’in yayınladığı haberde Aquion Energy yatırımının, LightSail Energy ve  Ambri şirketlerine yapılan yatırımlardan sonra Bill Gates’in enerji sektöründeki 3.yatırımı olduğu  belirtilmekte.  Enerji depolama teknolojilerine yaptığı yatırımların dışında Bill Gates’in, radyoaktif atığı minimize eden  yeni nesil dalga reaktörlü nükleer sistemlere de ticari anlamda ilgisi olduğu biliniyor.

Bu haber Green Business’dan Alternatif Enerji Editörlerince çevrilmiştir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Ulaşım

Güneş Enerjisiyle Çalışan ELF’ler

Doğrudan güneş ışığına ulaşıldığında ELF’lerin taşıtın yeniden şarj olabilmesi için 8 saat yeterli. Ulaşımda yeni teknolojiler sınır tanımıyor. Özellikle güneş enerjisi gündeme geldiğinde, ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Dünyanın en verimli

HABERLER

Upsolar ve Photon Enerji İşbirliği

Upsolar ve Photon Enerji İngiltere’de Belediye Projesi için işbirliği yaptı. Güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların çeşitli işbirliği çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede, güneş enerjisinin önümüzdeki yıllar için önünün daha

HABERLER

Güneş Kapasitesi: 101 GW’a Rüzgar Kapasitesi: 282GW’a Ulaştı

Avrupa Fotovoltaik Endüstrisi Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında dünya genelinde güneş enerjisi kullanımı kapasitesi 101 gigavata yükseldi. 2012 yılında 30 gigavatlık artışın görüldüğü güneş enerjisi kapasitesinde, 13 gigavatlık artışın