Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim insanları fotovoltaik hücrelerin verimliliğini 3.5 yıl içinde 3 puan artırarak yüzde 25`e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. 

gunes panellerinde verimlilikGüneş enerjisi endüstrisi açısından çok önemli olan güneş panellerindeki verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalar akademik düzeyde de gerçekleştiriliyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, beş araştırma enstitüsü, dört üniversite ve 2 şirket tarafından yürütülmekte olan Sharc25 projesinde, bilim insanları fotovoltaik panellerde Bakır-İndiyum-Galyum-Diselinede (CIGS) hücre verimliliğini 3 puan yükseltip yüzde 25 verimliliğe çıkarmak istiyor.

Proje ortakları bu çalışma ile Avrupa nın ince film endüstrisine belirleyici bir destek vermeyi ve Asya’dan gelen Multikristalin hücrelere karşı rekabeti artırmayı umut ediyorlar.

Araştırma sonrası panel üretim maliyeti 35 €cent/kWp ve komple kurulum maliyeti 60 €cent/kWp altına düşebilir.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerjisini Rüzgardan Karşılayan Keçi Çiftliği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kilis İl Müdürü Songül Kadıoğlu, alternatif enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi ile kendi enerjisini üreten 500 baş kapasiteli keçi çiftliği projesi uygulama alanında incelemelerde bulundu. İl

HABERLER

“Enerjiyi Yönetemezseniz, O Sizi Yönetir”

Dr. Robin Kent: “Enerji yönetimine başlarken; kar, çevresel etkiler farklı motivasyonlarımız olabilir. Siz üreticisiniz ve bu motivasyonun kar olması, daha fazla kazanmak istemeniz çok doğal. Ama bunların hepsi birbiriyle ilintili.

HABERLER

Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği Yayınlandı !

5 aydır beklenen Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği bugün (7 Ekim 2013) Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Dün Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte devlet temiz enerji