Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim insanları fotovoltaik hücrelerin verimliliğini 3.5 yıl içinde 3 puan artırarak yüzde 25`e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. 

gunes panellerinde verimlilikGüneş enerjisi endüstrisi açısından çok önemli olan güneş panellerindeki verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalar akademik düzeyde de gerçekleştiriliyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, beş araştırma enstitüsü, dört üniversite ve 2 şirket tarafından yürütülmekte olan Sharc25 projesinde, bilim insanları fotovoltaik panellerde Bakır-İndiyum-Galyum-Diselinede (CIGS) hücre verimliliğini 3 puan yükseltip yüzde 25 verimliliğe çıkarmak istiyor.

Proje ortakları bu çalışma ile Avrupa nın ince film endüstrisine belirleyici bir destek vermeyi ve Asya’dan gelen Multikristalin hücrelere karşı rekabeti artırmayı umut ediyorlar.

Araştırma sonrası panel üretim maliyeti 35 €cent/kWp ve komple kurulum maliyeti 60 €cent/kWp altına düşebilir.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Hidrojenle Çalışan İlk Otomobil Hyundai ix35 Artık Yollarda

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, bugün Hollanda’da hidrojenle çalışan ilk otomobilini meraklılarına tanıtıyor. Mevcut Hyundai ix35 modeli araç hidrojen yakıtıyla çalışan özel bir konuma getirildi. Elektro motorlu olan bu araç,

HABERLER

Escarus SıfırKarbon Metre Akıllı Telefonlarda!

Çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti veren Escarus, karbon hizmetleri bünyesinde geliştirdiği sertifikasyon sisteminin bir parçası olan SıfırKarbon Prensipleri’ni, bireylere sera gazı emisyonlarını hesaplama imkânı veren SıfırKarbon Metre olarak

HABERLER

Afyonkarahisar’da Biyogaz Tesisi

Afyonkarahisar ’da gerçekleştirilecek proje ile tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretilecek ve yüksek kaliteli gübre kazanılacak. Türkiye’de biyogaz tesisi kurulumu artış gösterirken,özellikle tavuk gübresinden elektrik enerjisi üretimi yaygınlaşıyor. Sayısal olarak, Avrupa