Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim insanları fotovoltaik hücrelerin verimliliğini 3.5 yıl içinde 3 puan artırarak yüzde 25`e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. 

gunes panellerinde verimlilikGüneş enerjisi endüstrisi açısından çok önemli olan güneş panellerindeki verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalar akademik düzeyde de gerçekleştiriliyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, beş araştırma enstitüsü, dört üniversite ve 2 şirket tarafından yürütülmekte olan Sharc25 projesinde, bilim insanları fotovoltaik panellerde Bakır-İndiyum-Galyum-Diselinede (CIGS) hücre verimliliğini 3 puan yükseltip yüzde 25 verimliliğe çıkarmak istiyor.

Proje ortakları bu çalışma ile Avrupa nın ince film endüstrisine belirleyici bir destek vermeyi ve Asya’dan gelen Multikristalin hücrelere karşı rekabeti artırmayı umut ediyorlar.

Araştırma sonrası panel üretim maliyeti 35 €cent/kWp ve komple kurulum maliyeti 60 €cent/kWp altına düşebilir.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Boğaziçi ve FSM Köprülerine LED Aydınlatması

Boğaziçi ve FSM köprüleri Türkiye’de LED’li ilk otoyol köprü olacak. Asya ve Avrupa’yı birleştiren Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve Boğaziçi köprüsünün yol aydınlatmasını Schréder üstlendi. Türkiye’de LED armatürleri ile gerçekleşecek

ENERJİ YÖNETİMİ

Binaların Yeni Sarmaşıkları: Solar Sarmaşık

Solar Sarmaşık asıl adı ile SMIT Grow, ince ve uçuşan güneş panellerinden oluşan bir tasarım. Üzerindeki güneş panelleri sayesinde binaların cephelerinden enerji üretilmesini sağlayan tasarım aynı zamanda uçuşma hareketinde rüzgar

ENERJİ YÖNETİMİ

Nazilli’ye Güneş Enerjisi Santrali

Nazilli Belediyesi yılda 1.480.000 MW elektrik üretecek güneş enerjisi santralinin kurulumu için düğmeye bastı. Türkiye’de ilçelerde güneş enerjisi santrali kurma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Nazilli Belediyesi yılda