Bilgisizlik ve Öngörüsüzlük Gelecek Korkusu Yaratır (Kuraklık Sorunu)

Bilgisizlik ve Öngörüsüzlük Gelecek Korkusu Yaratır (Kuraklık Sorunu)

alphan_manasBu ara hafif siyasi biraz da makara-kakara Tweet’ler atınca benim güçlü olduğum alan biran gözden kaçıyor diye düşünüp Blog yazılarıma önem vereyim dedim.

Son dönemde yaşadığımız doğa olayları bizlerde gelecek kaygısı oluşturuyor. Tabii bu durum herkes için geçerli değil. Çünkü bilgili ve öngörülü olanlarımız gereksinimlerin, çözümleri de arkasından getireceğini biliyor. En azından geçmişte yaşadıklarımız bu durum için bir referans oluşturuyor.

Bugün “Kuraklık” konusunu incelemek istiyorum. Yıllardır söylediğim gibi gelecekte su sıkıntısı yaşamayacağız. Çünkü dünyanın %75′ini oluşturan deniz suyunu kullanmanın zamanı çoktan geldi. Özellikle “Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi” kullanılarak %90 üzerinde verimlilik sağlanıyor ve tuzdan arındırılmış su oldukça ucuza mal oluyor. Arıtma elbette sadece deniz suyunu arıtma ile sınırlandırılamaz. Ağırlıklı olarak “Ters Osmoz” kullanılan bu uygulamanın yanında, “Ultra Filitrasyon” atık su geri su kazanımında kullanılıyor. Her 2 uygulamada da ağırlıklı Cross-Flow Membrane Filtration (“Çapraz Akış FiItrasyonu“) kullanılıyor. Çapraz Akış FiItrasyonu askıda ya da çözünmüş maddelerin molekül ağırlıklarına ve büyüklüklerine göre ayrılmasını sağlayan bir yöntemdir. Basınç farkı uygulanması sonucunda membran bir elek etkisi gösteririyor. Bu teknoloji kolay kullanılabilir ve faz değişimine veya yardımcı madde ilavesine gerek duymamakta ve düşük miktarda enerji harcamaktadır.

Çin önlemini aldı bile. Şu an 700.000 m3 olan arıtma kapasitesini 2015 yılında 2.100.000 m3′e çıkaracak.

Bugün Kızılırmak suyu İstanbul’a getirilebiliyorsa, aynı şekilde Antalya’daki yüksek güneş radyasyonundan yararlanıp, Konsantre Güneş Enerjisi kullanılarak tuzdan arındırılmış deniz suyu da Orta Anadolu’ya gidebilecek. Hem de o bölgedeki yüksek güneş radyasyonundan faydalanarak. Bu konuda ortağı olduğumuz (Greenway CSP) Mersin de Konsantre Güneş Enerjisi tesisi kurdu. Deniz Suyu Arıtma konusunda Pakistan’da bir projede ön yeterlilik aldık.

Buharlaşan deniz suyu dünyaya yağmur olarak geri dönüyor. Barajlarda toplanan suyu içme suyu olarak kullanıyoruz. Yani doğal arıtma oluyorsa, bunu teknoloji kullanarak tekrarlamak zaten mümkün.

Patenti yakın bir zamanda alınmış olan yağmur bulutlarındaki elektronlardan elektrik enerjisi elde edilmesi konusunda çalışmalar başladı. Bir sonraki yazımı “Enerji rejimi’ne” ayıracağım.

 

14 Ocak 2014 tarihli bu yazı Manas’ın kendi blogu olan alphanmanas.com’dan alınmıştır.

http://www.alphanmanas.com/bilgisizlik-ve-ongorusuzluk-gelecek-korkusu-yaratir-kuraklik-sorunu/

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

Cengiz Aktar- “Kirli Enerji Lobicileri”

Kirli enerji lobicileri Salı günkü güneş enerjisinin çevresel önemine vurgu yapan yazı kirli enerji lobicilerini tetiklemiş. Hükümetin 600 MW ile sınırlandırdığı güneş enerjisinin bir vizyon ve tercih sorunu olduğunu yazmıştım.

Köşe Yazıları

“Bak Şu İtalyanların Yaptığına?”

‘Paris Match’ta gördüm bu sinir bozucu fotoğrafı! Biz şehrin göbeğindeki koca koca ağaçları söküp, yerlerine AVM’ler, plazalar dikerken Stefano Boeri adlı mimarın yaptığına bakın! Neymiş? Stefano Boeri, yıl sonunda Milano’da

Köşe Yazıları

Güneşin Önünde 10 Büyük Engel

Güneş enerjisi, hiç olmadığı kadar basının gündeminde son aylarda, Enerji Bakanımız Sn. Taner Yıldız bile artık konuşmalarının bir bölümünde mutlaka güneş enerjisinden bahsediyor, hatta geçen hafta Enerji Verimliliği fuarında dernek