Bezen: “Enerji Piyasasının Özgürleştirilmesi Gerekiyor”

Bezen&Partner Temsilcisi Yeşim Bezen, 4. Türkiye Enerji Konferansı’nda konuştu: “Enerji piyasasının özgürleştirilmesi, serbest oyuncuların rahat hareket etmeleri gerekiyor. Hükümetin pazarı serbest oyunculara devretmeyi isteyip istemediğini yatırımcılara açıklaması lazım.”

ae_yasalar_bezen4. Türkiye Enerji Konferansı bugün 5*Elite World Hotel Taksim’de başladı. Yerli ve yabancı enerji uzmanları ile firma temsilcilerinin katıldığı Konferans’ta enerji sektörü ele alındı.

Bezen&Partner Temsilcisi Yeşim Bezen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok sofistike bir hukuki alt yapısı olduğunu kaydetti. Bezen, “enerji piyasanın özgürleştirilmesi, serbest oyuncuların rahat hareket etmeleri gerekiyor. Hükümetin pazarı serbest oyunculara devretmeyi istediğini yatırımcılara açıklaması lazım. Hükümet tarafından domistik kömür sektörünün seçilmesiyle, serbest pazar modelinde yatırımcıların ikna edilmesi zorlaşmıştır” dedi.

Bezen, elektrik pazarında risk analizi yapılması gerektiğini ifade ederek, her ülkede coğrafi yapıdan kaynaklanan sorunlar olabildiğini söyledi. Bezen, yabancı yatırımcılardan bağımsız bir sorunun da ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.

“İstikrar olmadan yatırım olmaz”

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Şirketi Yetkilisi Farid Jarafoc, istikrar olmadan yatırım olmayacağını ifade ederek, Türkiye’de 10 yıllık bir istikrar ortamının yatırımcıların ilgi çektiğini belirtti.  Türkiye’de büyüyen bir enerji pazarı ve nüfus olduğunu kaydeden Jarafoc, hukuki alt yapıyı iyileştirmeye baş koymuş bir hükümet olduğunu söyledi. Jarafoc, Türkiye’nin bu özellikleriyle cazip bir ülke konumunda olduğunu söyledi. Jarafoc,  SORAC’ın Türkiye’deki petrol ve doğalgaz yatırımları ile Azebaycan’ın petrol koridoruna girdiğini belirterek, günde 11 milyon ham petrolü her gün bu bölgeden çıkarak, Batı’ya ve Doğu’ya aktaracağını söyledi. Jarafoc, bu projelerin yüzde 1.5-2 oranında Türkiye’nin cari açığın kapatılmasına yol açacağını belirterek, bütün proje gelirinin yüzde 40’ının Türkiye’de kalacağının da altını çizdi.

Türkiye’deki şirketlerin finans edilebilir durumda olduğunu kaydeden Jarafoc, hükümetin diyalog için açık olduğunu, temel enerji projelerinde teşvik ve destek verdiğini ifade etti. Jarafoc, Türkiye’nin 2023 enerji hedeflerine ulaşabilmesi için, enerji projelerine için en az 15 yıllık fonlama sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Jarafoc, enerji projelerinin rekabet edebilmesi için öncelikle finanse edilebilir olması gerektiğini söyledi.  Jarafoc, lokasyon ve tasarım açısından doğru projelerin finans zorluğu yaşamadığını ifade ederek, finanse edilebilir bir proje yaratılmasının bütün paydaşlar için hedef olması gerektiğini dile getirdi.

“Gelecek için uygun enerjiler seçilmeli”

Mott MacDonald mühendislik firması yetkilisi Clare Rhodes-James’de bir enerji projesinin analizi ve finanse edilebilirliğinin projeden ae_yasalar_bezen2projeye değiştiğini ifade etti. Projelerde ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi gerektiğini kaydeden James, projelerin doğru maliyetinin belirlenmesi için sürdürülebilirlik ve arzın güvenliği, konularında öngörülerin önemine dikkat çekti. James, gelecek için uygun enerjilerin seçilmesi gerektiğini kaydederek, enerji projelerde yapılması gereken bir şeyin yanlış yapılmasının gelirin yüzde15’ninin kaybolmasına yol açtığını aktardı.

James, finansal modeller için de yakıt dönüşümü, verimlilik ve etkinlik konusundaki detaylara dikkat edilmesi gerektiğini aktardı. James, enerji projelerinde küçük ve parçalı üretim modelinin başarısızlığa yol açtığını belirtti.

James, enerji projelerinde çok büyük bir primi inşaat kısmının yüzde 30 elde ettiğini kaydederek, küçük ve parçalı üretimin başarısızlığa yol açtığını kaydetti.

“Gaz tedariğinde endişe yaşanıyor”

Denham Kapital Yetkilisi Jens Thomassen de Kongre’de yaptığı konuşmada, enerji yatırımları için iyi bir kontrat yapılması, ara yüzlerin belirlenmesi ve bilinçli insanlarla çalışılması gerektiğini ifade etti. Avrupa’da birçok yatırımcının riski düşük alanlara yatırım yaptığına dikkat çeken Thomassen, “Türkiye’de enerji koridorunda belirleyici olan gaz. Gaz tedariğinde de bir endişe yaşanıyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Yeni tarifelerin gerçek bir rol oynamadığını görüyoruz. Gerçek değerlerin belirlenmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji pazarındaki durumunu da değerlendiren Thomassen, Türkiye’deki görünümün Avrupa’da yenilenebilir enerji pazarının çok ısındığı dönemleri hatırlattığını söyledi.

“Enerji projelerinde talebe bakılmalı”

DME Partners&Co Yetkilisi Mehmed Sami Çavuşoğlu da toplantıda yaptığı konuşmada, enerji ve altyapı projelerinde talebe bakılması gerektiğini ifade ederek, “enerji sektörü çok aktif. İçerden, dışarıdan birçok talep var. Türkiye enerji pazarında kritik noktalar bulunuyor. Uzun vadeli kontratlar yapılamaması, hükümetin pazara müdahalesi ve pazarın yüzde 50’sine sahip olması gelir güvenliği açısından sorun yaratıyor” dedi.

“Liberalleşmeyi fiyat mekanizması belirliyor”

Enerji Ticareti Derneği Temsilcisi Mustafa Karahan da Kongre’de yaptığı konuşmada, enerji alanında politika ve bürokrasi tarafının liberalleşmeye itirazları olmadığını ama libarelleşmeyi kamu varlıklarının özel sektöre devredilmesi olarak algıladıklarını ifade etti. Karahan, liberalleşmeyi fiyat mekanizmasının nasıl çalıştığı ve fiyatı belirleyen belgelerin, bilgilerin şeffafça paylaşılmasında gördüklerini söyledi.

Karahan, önümüzde görülebilen tek çıpanın hükümetin belirlediği 2023 hedefleri olduğunu kaydederek, “Enerji ne kadar yenilenebilirse, o kadar iyi. Ama Türkiye’nin doğal gaz, petrol ve kömür gibi enerji kaynaklarından vazgeçme niteliği yok” şeklinde konuştu.

Haber: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji.com özel haberi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Melikgazi’ye Güneş Enerji Santrali

Kayseri’de Melikgazi Belediyesi’nde Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş paneli yerleştirildi. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş

HABERLER

Güneş Elektriğine 496 Şirket Başvuru Yaptı

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için EPDK’ya rekor başvuru geldi. 600 MW’lık üretim lisansı için yerli ve yabancı toplam 496 şirket 8900 MW’lık başvuru yaptı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans

HABERLER 0 Comments

Petrol Şirketleri Karbon Salımını Azaltmak İçin Fon Kuruyor

Aralarında bundan 4 sene öncesine kadar güneş paneli üretimi yapan hatta Shell Solar ve BP Solar adında şirketler de kurmuş olan ve aralarında Hollandalı Shell ve İngiliz BP’nin de olduğu