Belediyeler Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını Hayata Geçiriyor

Belediyeler Sürdürülebilir Enerji Eylem Planlarını Hayata Geçiriyor

Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’nda konuşmacı olarak yer alan Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından Marion Hoenicke, Doğu ülkelerinin belediyelerinin çalışmalarına 2007’den itibaren eğildiklerini ve ülkelerin sürdürülebilir enerji programları için Avrupa Yatırım Bankası’ndan hem fon hem de teknik desteği birleştiren paketlere ilgi gösterdiklerini söyledi.

unnamedAvrupa Birliğinin (AB) hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacak yatırımların finanse edilmesi amacıyla kurulan Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından Marion Hoenicke, belediye projelerini desteklenmesi amacıyla yaptıkları çalışmaları anlattı. Hoenicke şu bilgileri verdi: “AB, metro, tramvay projeleri gibi birçok örnekle doğu ülkelerine 2007 yılından itibaren girmeye başladı. Ama projelerin netlikle ortaya konması ve uyarlama kapasiteleriyle ilgili sorunlar ortaya çıktı. Oluşturulan projelerin fonlama için yeterli derecede çekici olamaması da ayrı bir husustu. Dolayısıyla Avrupa Yatırım Bankası yeni bir yapı ortaya koymak için AB fonlarıyla birlikte teknik desteği bir araya getirerek yeni paketler sundu. Bu paketler arasında belediyeler için sunulan sürdürülebilir enerji eylem planları da var. Yatırım Bankası’nın belediyelerle birlikte çalıştığı ülkelerden biri Ukrayna. Banka 147 Ukrayna şehri temsilcisinden 147 proje kabul etti. Bunların büyük kısmı su tedarik, temizleme sistemleri, ısı tedariği, yerel atık dönüşümü yönetim sistemleri ve yerel ışıklandırma projeleri.”

Barcelona da Avrupa Yatırım Bankası’yla işbirliğinde

İspanya Barcelona İl Genel Meclisi Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Politika Memuru Albert Vendrell Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile uygulanan enerji verimliliği yatırımlarını anlattı. Vendrell, Yatırımları nasıl uyguladığımıza ilişkin bilgiler verdi. Son 10 yılda enerji verimliliği ile ilgili senaryoların yükselişe geçtiğini söyleyen Vendrell, kamunun enerji tasarrufu yapma konusunda çok yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Vendrell; “Geliştirdiğimiz projeler doğrultusunda 2010 EIB ile kredi onayı anlaşmasını gerçekleştirdik. Haziran 2014’te ELENA-REDIBA Projesi sonuçlandı. Potansiyel yatırımlarımızı da gerçekleştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor” dedi. Vendrell, binalarda enerji verimliliği, aydınlatma sistemleri, tasarruflu elektrik üretimi gibi birçok projenin bir ayndan hayata geçerken diğer yandan yeni inovatif fikirlerle desteklendiğini de sözlerine ekledi.

Hüseyin B. Ekmekçi 

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Didim’e 2. RES Yolda

Aydın İl Genel Meclisi Enerji, Doğal Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret Komisyonu üyeleri ise Rüzgar Enerji Santrallerinin verimiyle ilgili olarak Didim sınırları içerisinde yer alan Akbük Rüzgar Enerji Santralinde incelemelerde bulundu.

HABERLER 0 Comments

“Çevreye Uyumlu Bir Enerji Politikası Yaratılmalı”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi Başkanı Seyfettin Atar: “Enerji üretiminde her zaman doğru seçenekler vardır. Bütün mesele enerji tüketiminin özendirilerek arttırılması değil, ihtiyaç üzerinden planlanan kamusal bir anlayışın tercih

HABERLER

Güneş Enerjili Sulama Hibeleri Verilmeye Başlandı!

Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, başvurular 14 Mayıs itibarı ile başladı ve 60 gün sürecek.  Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, 14.05.2014