Belediyeler Enerji Verimliliğini Artırıyor

Belediyeler Enerji Verimliliğini Artırıyor

convenant,AB Üyesi Belediye Başkanları’nın oluşturduğu Covenant of Mayors’un (Belediye Başkanları Sözleşmesi) Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu’na katılan belediye yetkilileri ülkelerinde ve belediyelerinde yaptıkları projelerle enerji verimliliğini artırdıklarını vurguladılar.

Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı ve Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu, Kadıköy’de 14-15 Kasım 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk günü düzenlenen “Sözleşme Eylemleri: Binalarda Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji” oturumunda; Ukrayna Lutsk Belediye Başkanı Yardımcısı Taras Yakovlev, Kazakistan Astana Belediye Başkanı Yardımcısı Vasiliy Krylov, Tunus Ulusal Enerji Tasarrufu Ajansı(ANME) Genel Direktörü Hanchi Fethi, Fas Şehir Plancıları Komisyonu Üyesi Kentsel Danışman M. Samir Chariba söz aldı. Moderatörlüğünü AB’nin finanse ettiği GIZ/ MED-ENEC Projesi Takım Lideri Dr. Kurt Wiesegart’ın yaptığı oturumda ülkelerin ve belediyelerin enerji verimliliği çalışmaları ve konuya ilişkin yenilikler anlatıldı.

Ukrayna’ya verimlilik için 20 milyon dolarlık kredi desteği sağlanıyor

Ukrayna Lutsk Belediye Başkanı Yardımcısı Taras Yakovlev, enerji verimliliği üzerine yapabilecekleri en iyi çalışmaların yeni projeler üretmekten geçtiğini belirterek, otomobil yakıtları üzerine çalışmalar yaptıklarını belirtti. Son 10 yıl içerisinde enerji fiyatlarının 4 katı kadar hızlı bir artış göstermesinin maliyetlerdeki artışın etkisiyle enerji politikalarını olumsuz etkilediğini de ifade eden Yakovlev, 2012’de oluşturdukları sürdürülebilir enerji planı ile enerji verimliliğinde yol kat ettiklerini açıkladı. Çevre Örgütü ile birlikte bu alandaki yatırımları ülkelerine çekmeye çalıştıklarını da açıklayan Yakovlev, “Avrupa Kalkınma Bankası’ndan 10 milyon dolarlık kredi kullanıyoruz. 4 milyon dolarının geri dönüşü yok ve bu tutarla izolasyon, mantolama işlemleri yapılacak” dedi. Yakovlev enerji verimliliğini artırmak için yaptıkları çalışmalar hakkında şöyle konuştu: “Enerji Denetim Tahkik Enerji Plan Dairesi sayesinde enerji kaynaklarının kullanımını takip ediyoruz. Enerjiyi en çok kullanan şirketleri belirliyoruz. Bu alana yönelik bütçemizi aldığımız bilgiler doğrultusunda ne şekilde kullanabileceğimizi doğru bir şekilde belirlemeye çalışıyoruz. Çeşitli farklı projelerimiz var, örneğin gece termal enerjiden yararlanarak okulu ısıtıyoruz ve gündüz öğenciler geldiğinde okul ısınmış oluyor ve enerji tasarrufu sağlanabiliyor.”

Astana’da 45 megawatt’lık rüzgar çiftlikleri kuruluyor

Kazakistan Astana Belediye Başkanı Yardımcısı ve aynı zamanda Enerji Uzmanı olan Vasiliy Krylov, Astana’nın iklim açısından zor koşullara sahip olduğunu ve kışın çok soğuk yaz ise çok sıcak olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. 2017’de Astana’da enerji fuarı yapılacağını da belirten Krylov, Astana’nın 2015-2020 arasında enerji verimliliğine dair bir dizi proje gerçekleştireceğini belirterek konuyla ilgili şu açıklamaları gerçekleştirdi: “ 2015’ten itibaren uygulayacağımız bir Enerji Verimliliği Kanunu oluşturduk. Standartlar doğrultusunda ilerliyoruz. Buna göre Ayrıca enerji denetimi, sayaçları, LED aydınlatmalar gibi uygulamalar zorunlu olacak.
Enerji tasarrufunu 2020’ye kadar yüzde 25 azaltmayı hedefliyoruz. Hükümet teşviği de söz konusu. Termal enerjiden yararlanmaları için bireysel destekler verilecek. İnsanlara kredi vereceğiz ve bu sayede insanlar binalarını modernize edebilecekler. Güneş pilleri ve elektrik panelleri de üretiyoruz. LED ampul ve sandwich panellerde önemli. Başka projelerimiz de var. 45 Megawatlık rüzgar çiftlikleri yeni enerjisi santralleri kuruyoruz.”

Fas yenerji teknoparkları gibi yeni yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık veriyor

Fas Şehir Plancıları Komisyonu Üyesi Kentsel Danışman M. Samir Chariba, Yenilenebilir enerji kaynaklarına ve projelerine verdikleri önemi vurgulayarak bu alanda yeni kanun ve projeleri devreye soktuklarını anlattı. Chariba; “Yenilenebilir enerji kanunlarını kabul ettik ve toplam enerjinin yüzde 42 oranında bir payı yenilenebilir enerjiye dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Klima, ısıtma sistemlerinde yenilenebilir enerjileri devreye soktuk.. Atıkların kullanımını projelendirdik. Günde 9 megawatt üretimle atık elektrik beslemesiyle özel binalar sağlıyoruz. Yeni enerji verimliliği teşvik sistemimizle de bu alandaki çalışmalarımızı geliştirmeyi amaçlıyoruz. Güneş pili ve panellerinden oluşan mahalle yerleşim projesi, yenilenebilir enerjiden faydalanarak yapılan Teknopark ve 6 sektörün baz alınarak yapıldığı bölgesel yenilenebilir ve gelişim projemizle yenilenebilir enerji yatırımlarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Tunus’a 2 milyar dinarlık sübvansiyon

Tunus Ulusal Enerji Tasarrufu Ajansı(ANME) Genel Direktörü Hanchi Fethi, son dönemde enerji alanında çok açık vermeye başladıklarında ve maliyetlerin 3 katından fazla artışını belediyeleri oldukça olumsuz etkilediğini belirtti. Fethi, “2012’de bu alanda 2. Milyar Dinarlık sübvansiyon devlet bütçesinden önemli bir enerji verimliliğine ayrıldı. Hanchi, enerji verimliliğini artırmak için Teşvik Kanunu çerçevesinde KDV maliyetlerini düşürdü, prim esası getirdik. Tunus’ta bu alanda belediyelerin rolü özellikle çok önemli” diye konuştu.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Azalma Gerçekleşti

Dünya genelinde yenilenebilir enerji yatırımları bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.2 azaldı. Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları sürüyor. Bu yıl bu açıdan geçen yıllara göre daha durgun gerçekleşti. enerjigunlugu.net’in haberine göre,

HABERLER

TCV’den, Yakıt Tasarruflu ve Çevreci Otobüsler

Karat CNG otobüsleri, güvenli, çevreci ve ekonomik olma özellikleri ile toplu taşıma sektörüne hizmet verecek. TCV’nin Bozankaya Ankara tesislerinde yüzde 100 Türk mühendisler tarafından tasarlanan Karat CNG otobüsleri, güvenli, çevreci