Başka Bir HES Mümkün

Başka Bir HES Mümkün

hydromega 3Kanada’da yöredeki 3 yerel Aborjin komünü, bir belediye ve özel yatırımcı bir araya gelerek 22 MW’lık HidroElektrik Santrali projesi geliştirdiler. Yerli halk için neredeyse kutsal sayılan Kapuskasing Nehri üzerinde kurulmakta olan HES’in projelendirme sürecinde tüm çevresel, ekolojik ve manevi faktörler dikkate alındı. Ve en önemlisi yöredeki yerli halk ve belediye de santral yatırımına dahil edildi. Bu özellikleri ile Kapuskasing dünyanın ilk yerel halk, yerel yönetim ve özel şirketin birlikte projelendirme yaptığı ve eşit ortak olduğu HES’i oldu.

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Kapuskasing Nehri üzerinde 22 MW gücünde toplam 4 hidroelektrik projesi geliştiriliyor. Bu projeyi eşsiz kılan şey ise, belkide dünyada ilk defa, 5 farklı tarafın kollektif ortaklığı ile gerçekleşecek olması: Brunswick, Chapleau Ojibwe ve Chapleau Cree Yerli Kömünleri, Kapuskasing Belediyesi ve Hyodromega Services adındaki proje yatırımcısı firma.

Kanada yerlileri Aborjinleri ile bölgedeki nehirler arasında kutsal sayılan ve çevredeki tüm yerleşimciler tarafından saygı duyulan bir ilişki var. Yerliler Avrupalılar bölgeye yerleşmeden çok önceki zamanlardan beri nehirleri ulaşım ve hayatlarını devam ettirmek amacıyla kullanmışlar. 1951 yılına kadar da Ontario eyaletinin elektriğinin büyük bir kısmı barajlardan (HES) sağlanmış ancak sonrasında termik ve nükleer santraller de devreye girmiş. 1990’dan sonra Ontario’nun hidroelektrik sektörü özelleştirilince, bölgedeki akarsular tekrar kıymete binmiş. Ancak Ontario Eyaleti Doğal Kaynaklar Bakanlığı (ODKB) yerlilerin ve bölgenin çevresel, sosyal ve ekonomik refahını korumak amacıyla 2004 yılında bir dizi politikalar geliştirmiş. Bu süreçte ODKB, Kapuskasing civarının yerlileri olan Aborjinlerden sık sık bilgilendirme ve görüş alarak, enerji politikalarına yerel halkı aktif olarak dahil etmiş.

Hydromega adındaki özel şirket bölgede HES yatırımına girmeye karar verdiği zaman, yöredeki Yerli Kömünlere bu santralleri nasıl yapmaları gerektiğini sormuşlar. Kömünün ileri gelenleri şirket yetkililerini “işbirliğine istekli, kültürel değerlere saygılı ve orta ölçekli ama son derece açık fikirli ve yenilikçi” olarak nitelendirmekteler. Hydromega firması bölgede yatırım yapmak isteyen ilk ya da tek yatırımcı olmamış elbette. Ancak Komünlerin “bizim kullanacağımız elektrikte bizim de mülkiyetimiz olmalı” şartına saygı duyan ve buna uygun en paylaşımcı stratejileri geliştiren şirket olduğu için tercihleri bu yönde olmuş.

Kapuskasing HES

Çeviri haber: renewablenergy.com , haberin İngilizce orijinali için tıklayınız

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Vestas’a ABD’den Rüzgar Türbini Siparişi

Vestas, Amerika`da kurulacak 100 MW`lık rüzgar santrali için rüzgar türbini Sempra şirketine sağlayacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, ABD’de 2015 yılında gerçekleştirilen büyük ölçekli rüzgar enerjisi yatırımları bir yıl öncenin aynı dönemine

HABERLER

İnci Akü Elektrikli Araçların Getireceği Devrime Hazır

İnci Akü Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Göksel Paker elektrikli araçlar konusunda uzun ömürlü teknolojilerini hayata geçirebilecek alt yapılarının hazır olduğunu, elektrikli araç aküsü üretimine başlayabilecek durumda olduklarını söyledi. Türkiye

HABERLER

Elektrikli Araçları 5 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Oluyor Mu?

StoreDot firmasının adını 1 sene önceki haberlerde akıllı telefonları 30 saniyede şarj edebilen teknolojiyi geliştiren start-up şirket olarak duymuş olabilirsiniz. İşte bu İsrail firması geçtiğimiz günlerde Koreli teknoloji devi Samsung