Basın Bülteni

 

Alternatif Enerji Seminerleri Gençleri

Yeşil İstihdama Hazırlıyor

 

7-8 Mart 2014 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirelecek olan ilk “Alternatif Enerji Semineri” ile yeşil istihdam çalışmalarına da destek olan Alternatif Enerji, Türkiye’nin 5 farklı üniversite ve sanayi şehrinde sektör temsilcileri ile üniversite öğrencilerini biraraya getirecek.

Türkiye’nin temiz enerji odaklı ilk online mecrası olan Alternatif Enerji ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleştirilecek olan “Alternatif Enerji Seminerleri”, Türkiye’nin 5 farklı şehrinde üniversite öğrencileri ile yenilenebilir enerji sektörü temsilcilerini biraraya getirmeye hazırlanıyor. İlki 7-8 Mart’ta Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan seminer serisinde, geleceğe hazırlanan gençlerin yeni ve yeşil istihdam alanları hakkında bilgilendirilmesi hedefleniyor. Alternatif Enerji Seminerleri programında; akademik ve teorik bilgilerin dışında sektörel ve rasyonel bilgilerin, programda yer alan sektör lideri firmaların temsilcileri vasıtası ile gençlere iletilmesi hedefleniyor.

Değişen Teknolojiler, Değişen Dünya, Değişen Kariyer

“Alternatif Enerji Seminerleri”, Değişen Teknolojiler, Değişen Dünya, Değişen Kariyer şeklinde üç farklı başlık dahilinde gerçekleştirilecek. Enerjisa, BASF, Upsolar, Fichtner, Barok Enerji firmalarının sponsorluğunda ve firmaların uzman temsilcilerin sunumu ile gerçekleştirilecek olan “Değişen Teknolojiler” bölümünde, gençlere alternatif enerji teknolojileri alanındaki ilerlemelerden, Türkiye ve Dünyadaki son gelişmelerden, gelecekle ilgili öngörülerden bahsedilecek. “Değişen Dünya” başlığı altında değişen şehirler, değişen fabrikalar, yaşam alanları teknolojileri son gelişmelerden bahsedilecek. “Avrupa Akıllı Şehirler Ağı Gaziantep Uygulaması” konusu ile Gaziantep Belediyesi ve yeşil bina uygulama örnekleri ile BASF Firması’nın sunumları ile bu alandaki uygulama örneklerine yer verilecek. Kapsam Danışmanlık ve EnerjİK Kariyer Portalı firmalarının sunumları ile gerçekleştirilecek olan “Değişen Kariyer” bölümünde, alternatif enerji teknolojileri alanında ticari ve inovatif fikre sahip, kendi girişimini kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik girişim destekleri, bu alandaki fırsatlar, hibe, fonlar ve networking alanlarından bahsedilecektir. Alternatif teknolojilerle ilgili Ar-Ge projeleri başlatmayı düşünen adaylar için Alternatif Enerji teknolojileri alanı girişimcilik dünyası bilgileri, destekler ve gelecek tahminlerinden bahsedilecek. Bu alanda kariyerini devam ettirmeyi düşünenler için mevcut ve potansiyel iş alanlarından, gelecek tahminlerinden, işe alım süreçlerinde ve bu alanda yer alan firmalardan bahsedilecektir. Yereldeki meslek örgütlerinin katkıları ile düzenlenen “Alternatif Enerji Seminerleri” serisi, Gaziantep’te Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu(ORET) işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

6 Yıl Sonra 200 Bin Kişi Güneş Enerjisinde İstihdam Edilecek

Her geçen gün önemi ve değeri daha çok artan yeşil iş alanlarında, istihdam edilen kişilerin sayısı da artmaya devam ediyor. Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’ın hazırladığı güneş enerjisi istihdam raporunda 2020’de Türkiye’de sadece güneş enerjisi alanında 200 Bin kişinin direk olarak istihdam edileceğinden bahsediliyor. Tüm dünyada rüzgar enerjisinde 300 Bin, güneş enerjisinde 850 Bin (200 Bin fotovoltaik endüstrisi, 650 Bin solar termal), biyokütle enerjisinde 1,2 milyon, jeotermal enerjide 25 Bin olmak üzere yaklaşık 2,5 Milyon kişinin istihdam edildiği yeşil sektörler Türkiye’de de önemli enerji yatırımları ile istihdam oranını artırmaya devam ediyor.

Yeşil İstihdamda Ücretler Daha Yüksek

Para Dergisi tarafından yapılan yeşil istihdam araştırmasında bu alanda istihdam edilen çalışanların diğer sektörlerde ya da farklı departmalarda çalışan kişilere göre %50’den %100’e kadar daha yüksek maaş aldıkları belirtilmekte. Neden olarak da yeşil sektörlerde kendini geliştiren kişilerin daha idealist ve daha tutkulu olduğundan, bu özellikler dolayısı ile bu çalışanların çalıştığı kuruma değer ve vizyon katma oranlarının daha yüksek olduğu belirtilmekte.

Alternatif Enerji Hakkında

2010 yılında yayın hayatına başlayan Alternatif Enerji Dijital Platformu, yeni enerji teknolojileri, alternatif enerjiler, ekolojik yapılar ve sürdürülebilirlik alanında faaliyet gösteren bir yayın ve networking platformudur. Temiz ve sürdürülebilir teknolojiler alanında farkındalığı artırma ve gerçekleştirmekte olduğu yayın, proje ve etkinliklerle kullanıcılarını temiz enerji ile buluşturma misyonu ile yola çıkan Alternatif Enerji, www.alternatifenerji.com adresinde ve sosyal medya kanallarında yayın hayatına devam etmektedir. Temiz enerji ve sürdürülebilirlik sektörüne dair en güncel haberlerin, özel sektör röportajlarının, farkındalık kampayalarının yer aldığı www.alternatifenerji.com dijital yayın platformu; sektöre yön veren seminer, konferans, workshop gibi etkinlikler ve www.solarharita.com gibi temiz enerji web uygulamaları ile tüketicileri bu alanda bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası Hakkında

2004 Yılında Almanya’da kurulan Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK – Türkisch und Deutsche Industrie und Handelskammer), Almanya’daki Türk işadamlarına yatırımlar konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır.Türkiye’den ve Almanya’dan 800’ü aşkın üye gücü ve uzmanlığı ile geniş hizmet portföyü ve sağladığı eşsiz çalışma ağı Alman – Türk ekonomi dünyasının eksenini oluşturmaktadır.Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası, iki ülke iş dünyasını birbirine yakınlaştıran, Almanya ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin gelişimine katkı sağlayan önemli bir kurum niteliği kazanmıştır.

 

Basın bülteni word dosyası için tıklayınız.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Volkswagen Elektrikli Araç Üretimine Yöneliyor

Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, 2020’ye kadar en az 20 yeni model elektrikli araç üreteceklerini ifade etti. Vikipedi’de yer alan bilgilere göre, Volkswagen AG, Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi

Genel

Kadir Has Üniversitesi’nden Enerji Verimliliğinde Başarı Hikayesi

Kadir Has Üniversitesi “Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Verimliliği Farkındalığı ve İklim Değişikliği” projesi UNDP’de başarı hikayesi oldu. Bu hafta Enerji Verimliliği Haftası’nı kutluyoruz. Avrupa Birliği 2020 yılı enerji verimliliği hedefini

HABERLER

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava