Başarılı Güneş Enerjili Damla Sulama Projeleri

Başarılı Güneş Enerjili Damla Sulama Projeleri

ae_solar_sulama_03

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN POMPA VE SULAMA

Mersin’in Emirler Köyü’nde 25 dönüm zeytinlik sulamak için, 90 metre derinlikteki kuyuda 70 metreye indirilen solar pompa ve 4 adet 180 Wp  24 V’luk panel kullanılmıştır. Bu projedeki dinamik su seviyesi 46 metredir. Çıkarılan su 135 metre yatayda taşınarak  85 tonluk su deposunda toplanmıştır.

Bu projede elektriği akülerde depolamak yerine su depolaması yapmak tercih edilmiştir. Günlük sulama için yaklaşık 18-20 ton su kullanılmaktadır. Bu tarlanın sahibi alana elektrik enerjisi getirmek için dağıtım şirketinin 70.000 YTL civarında katkı payı istemesi üzerine jeneratör de dahil olmak üzere alternatifleri incelemiştir. Bu karşılaştırma sonrasında her ay ödenecek fatura ile hatlar ve trafoda yaşanacak kayıpları da hesaba katınca, güneş enerjisinin en uygunu olacağına karar vermiştir. Sistem  yaklaşık 7500 Avro’luk maliyetle tamamlanmıştır.

TEMEV DAMLA SULAMA PROJESİ

Yurdumuzdaki ilk “Güneş Enerjisi ile Damla Sulama Projesi”  Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde Ekosolar firması tarafından uygulanmıştır.

10 dekarlık bir alanın damla sulama sistemi için 12 adet 80 Wp gücünde polikristal güneş paneli, bir adet güneş enerjisi ile çalışan pompa sistemi, şarj regülatörü ve bir adet otomatik damla sulama sistemi ile boru ağları kullanılmıştır.

Bu sistem 6 metre dikey ve 150 metre yatay mesafeden günde 45 m3 su pompalamakta olup, sadece panel gücü artırıldığında günlük debinin 60 m3 mertebesine kadar çıkarılması mümkündür.

Tarlaya ilk olarak ekilen mısırda çok verimli bir ürün alınmıştır. Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi, Dicle Üniversitesi Rektörü ve çok sayıda davetlinin katılımıyla 21 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreninde, bu tarlanın ürünü olan mısırlar, “güneş ocağında” haşlanarak davetlilere sunulmuştur.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Niksar Jeotermal Enerjiyi Artı Değere Dönüştürecek

Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Sarıyazı köyünde çıkarılan jeotermal suyun doğru kullanımı konusunda toplantı düzenleyen Belediye Başkanı Özdilek Özcan, “Niksar seracılık ve termal turizmde lider bir ilçe olacak” dedi. Jeotermal enerjinin

İNOVASYON

“İnsana ve Doğaya Saygı Duyan Anlayışımızı Sürdürüyoruz”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca: İnsana ve doğaya saygı duyan bu anlayışı bilimsel altyapımız, teknolojik olanaklarımız ve güçlü akademik kadromuz ile sürdürüyoruz ve ilk’leri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İTÜ Güneş

HABERLER

“Sürdürülebilirlik Kavramı, Herkese Göre Farklı Bir Şey İfade Ediyor”

Behnisch Architekten Kurucusu Mimar Stefan Behnisch: “Sürdürülebilirlik kavramı, herkese göre farklı bir şey ifade ediyor. Sürdürülebilir bina, kültürel, iklimsel, siyasal ve topografik bağlama oturmalı. Şehir bağlamında ise, kamusal alanı dikkate almamız