Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor. 

bel0Amerika Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan ve su tekerleğinden oluşan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor. Yetkililer bu yeni sistem sayesinde sevimli bir görünüşü olmayan çöp tenekelerinin artık güzel görünümlü ve eğlenceli olduğunu belirtiyorlar.

Sistemde yer alan 30 güneş paneli ve su akımı ile dönen su tekerleği sayesinde çöpler parçalanıyor. Yapılan temizleme çalışmalarıyla çöplerden arındırılan Baltimore limanının 2020’ye kadar yüzülebilir derecede temiz olacağı öngörülüyor.  Güneş enerjili çöp toplayıcısı günde 2,500 watt elektrik üretiyor.

Oksijeni azaltan ve amonyak yayan organik atıklar da toplanıyor

 

Sistemdeki 2 bom atıkların tünele doğru su çarkı aracılığıyla itilmesini sağlıyor. Güneş enerjisiyle çalışan pompalar bir saatte 20 bin galon suyu su tekerleğinde döndürüyor ve bu da taşıma kayışını harekete geçiriyor. Yaylı besleme tırmığı çöpleri tutuyor ve hareket eden taşıma kemerinin üzerine itiyor. Taşıma kemeri yüzer havuzun içerisindeki çöp kutularının içerisinde çöpleri boşaltıyor. Çöp kutusu bir seferde dolduğunda yüzen havuzun bağlantısı kesiliyor, bir bota takılıyor ve atıktan enerji üretme tesisi RESCO’ya getiriliyor. RESCO’da çöpler yakılıyor ve elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çöp toplayıcısı, oksijeni azaltan ve amonyak yayan organik atıkları da topluyor.

Güneş enerjisiyle çalışan su tekerleğinin limanın temizlenmesinde etkin rol almasının yan sıra başka faydaları da mevcut; sabit devri sayesinde suya gerekli olan oksijen miktarından daha fazlasını aktarıyor. Suyun doğallığının ve kalitesinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

bel

 

 

bel2

 

Kaynak: inhabitat.com/çeviri haber

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Kadir Has Üniversitesi’nde Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı Açıldı

Kadir Has Üniversitesi tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına bir yenisini daha ekledi: Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Lisans Programı. Türkiye’de enerji sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Bununla birlikte, sektörde kalifiye

ENERJİ YÖNETİMİ

“Biyogaz Üretimiyle İlgili Gelişmeler Sağlayalım”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: “Dünyanın uyguladığı teknik ve teknolojilerden biridir biyogaz üretimi. Bu gibi teknoloji konularında gelişmeler sağlayalım.” Atıkların yönetimi konusunda Türkiye, gelişmiş ülkelere göre

Enerji Verimli Ürünler 0 Comments

‘ Yeni Binalarda Enerji Verimliliği’ İçin Ücretsiz Eğitim

Almanya merkezli develoPPP fonun desteği ile düzenlenen ve Enver İstanbul ve Ankara Şubesi, Knauf Insulation, Demirdöküm ve Çataklı Enerji tarafın dan desteklenen “Yeni Binalarda Enerji Verimliliği” eğitim programı başlıyor. Bu