Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore Limanı Güneş Enerjili Çöp Sistemiyle Temizleniyor

Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor. 

bel0Amerika Baltimore’de güneş enerjisiyle çalışan ve su tekerleğinden oluşan çöp sistemi her gün 50 bin liman çöpünü sıkıştırarak parçalıyor. Yetkililer bu yeni sistem sayesinde sevimli bir görünüşü olmayan çöp tenekelerinin artık güzel görünümlü ve eğlenceli olduğunu belirtiyorlar.

Sistemde yer alan 30 güneş paneli ve su akımı ile dönen su tekerleği sayesinde çöpler parçalanıyor. Yapılan temizleme çalışmalarıyla çöplerden arındırılan Baltimore limanının 2020’ye kadar yüzülebilir derecede temiz olacağı öngörülüyor.  Güneş enerjili çöp toplayıcısı günde 2,500 watt elektrik üretiyor.

Oksijeni azaltan ve amonyak yayan organik atıklar da toplanıyor

 

Sistemdeki 2 bom atıkların tünele doğru su çarkı aracılığıyla itilmesini sağlıyor. Güneş enerjisiyle çalışan pompalar bir saatte 20 bin galon suyu su tekerleğinde döndürüyor ve bu da taşıma kayışını harekete geçiriyor. Yaylı besleme tırmığı çöpleri tutuyor ve hareket eden taşıma kemerinin üzerine itiyor. Taşıma kemeri yüzer havuzun içerisindeki çöp kutularının içerisinde çöpleri boşaltıyor. Çöp kutusu bir seferde dolduğunda yüzen havuzun bağlantısı kesiliyor, bir bota takılıyor ve atıktan enerji üretme tesisi RESCO’ya getiriliyor. RESCO’da çöpler yakılıyor ve elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Çöp toplayıcısı, oksijeni azaltan ve amonyak yayan organik atıkları da topluyor.

Güneş enerjisiyle çalışan su tekerleğinin limanın temizlenmesinde etkin rol almasının yan sıra başka faydaları da mevcut; sabit devri sayesinde suya gerekli olan oksijen miktarından daha fazlasını aktarıyor. Suyun doğallığının ve kalitesinin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

bel

 

 

bel2

 

Kaynak: inhabitat.com/çeviri haber

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Döngüsel Ekonomi, Heba Edilen Değerin Peşinde”

Circle Economy CEO’su Andy Ridley: “Çizgisel ekonomiyle oluşturulan bu sistem yanlış. Bu durumla nasıl başa çıkacağız? Bu heba edilen bir değer. Değerleri çöpe atıyoruz. Döngüsel ekonominin peşinde olduğu şey bu

HABERLER

Brezilya’da Yenilenebilir Enerjiye Rekor Başvuru

Brezilya`da devletin açtığı enerji ihalesine güneş yatırımcıları toplam 21 gigawatt’lık 649 projeyle başvurdu. Güneş ve rüzgar enerjisinde özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yönelme çok önemli boyutlara ulaştı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Brezilya

Enerji Verimliliği

“Yalıtımsız Binalar 10 milyar Dolara Mal Oluyor”

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu: “Türkiye’de halen 16 milyon yalıtımsız bina bulunuyor ve bu nedenle yılda 10 milyar dolarlık fazla enerji kullanıyoruz.” Yaşanan iklim değişiklikleri ile ilgili