Balkanlar’da Jeotermal Enerji Atağı Başladı

Balkanlar’da Jeotermal Enerji Atağı Başladı

Jeotermal enerjinin yükselişi Balkan Ülkeleri’nde de  devam ediyor. Uzmanlar, jeotermal enerjinin doğal gaz ve elektriğe olan bağımlılığı azaltıp bölgede yeni iş alanları yaratabileceği görüşünde.

ae_jeotermal_balkan_irlanda-34Araştırmacılar, yüzlerce jeotermal su kaynağına ulaşım olanağına sahip Balkan ülkelerinin, bu alternatif gücü doğal gaz ve elektriğe olan bağımlılıklarını azaltarak paradan tasarruf etmek ve fosil yakıt tüketimini azaltmak için kullanabileceği görüşünde. Jeotermal su, dünyanın enerjisiyle ısıtılmış yeraltı suyu anlamına geliyor. Buhar ve ısının fiziksel özellikleri kullanılarak, jeotermal su elektrik üretiminde kullanılabiliyor. Jeotermal sistemlerin ana işlevi ise, suyu kuyulardan çıkarmak, nakletmek ve tüketicilere dağıtmak.

Araştırmalar, jeotermal enerjinin daha ucuz olduğunu gösteriyor: ısınmak için jeotermal su kullanan evsel kullanıcılar doğal gaz ve elektrik kullananlardan yüzde 40 ila 80 oranında daha az para ödüyor. Jeotermal sistemleri aynı zamanda elektrik direncinden elde edilen ısıdan üç ila dört kat da daha verimli.

Makedonya’nın Kocani şehrindeki Araştırma ve Geliştirme Bürosu’ndan Todor Kushevski SETimes’a verdiği demeçte, jeotermal enerjinin faydaları arasında daha düşük maliyetin dışında fosil yakıt kullanımında azalma ve işletim giderlerinin düşmesinin yer aldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde, Kocani’nin jeotermal sistemini geliştirmek amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen 145 milyon avroluk bir proje başlatıldı.

SETimes‘a konuşan Kushevski, “Proje, sanayi tesislerinin ihtiyaçları için ham petrole kıyasla daha ucuz ve daha temiz yakıt sağlayacak.” diyerek şöyle devam etti: “Jeotermal tesisleri istihdam yaratıyor, ticari büyümeyi hızlandırıyor, kırsal kalkınmayı destekliyor, vergi ödüyor ve turist çekiyor.”

Romanya’nın tarım sektörüne yapılan 2 milyon avroluk bir yatırım, seralara yönelik jeotermal ısıtma sistemleri geliştirilmesine katkı sağladı ve yeni iş alanları yarattı. Satu Mare eyaletindeki Negresti Oas kasabasında, termal sular kullanılarak bir mersinbalığı çiftliği kuruldu. Tesis starlet, beluga ve Rus mersinbalığı üretiminde 25 tonluk bir kapasiteye sahip.

Bükreş Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Fakültesi öğretim üyesi Daniel Scradeanu SETimes‘a verdiği demeçte, “Romanya’nın batı kesimindeki termal sular ihmal edilemeyecek bir enerji potansiyeline sahip. Kamu İdaresi, Avrupa topluluğunda, termal suların evler, seralar ve teknoloji sularının ısıtılmasında kullanılabilecek enerji potansiyelini kullanmayı amaçlayan projeler için gereken fonları tespit etmeye çalışıyor.” dedi.

Belgrad yeraltı jeotermal suları üzerinde kurulmuş ve şehir 100 megawatt’tan fazla termal güç üretiyor.

Sırbistan’ın jeotermal sistemlerine yatırım olanaklarını değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz yıl ülkeyi ziyaret eden altı Alman ae_jeotermal_Iceland-2firmasından birisi olan Geotormon’un CEO’su Ralf Tilo Vajdler, Sırbistan’ın elektrik ihtiyacının büyük kısmını jeotermal kaynaklardan karşılayabileceğini ileri sürdü.

Vajdler, “Yerel ortaklar, özel yatırımcılar ve kamu-özel ortaklığı yoluyla ortak girişimlerde bulunmakla ilgileniyoruz.” dedi.

360plus Konsalt’ın genel müdürü Wolfgang Bauer’e göre, Balkanlar’daki merkezi konumları nedeniyle, Sırbistan ve Almanya komşu ülkelerde jeotermal projeleri başlatacak durumdalar. Bosna-Hersek’in Doboj bölgesindeki kırsal alanların yenilenebilir jeotermal enerji kaynaklarının kullanımını artırma amaçlı bir proje kapsamında, Çek Cumhuriyeti Kalkınma Dairesi Kasım 2012’de bir araştırma başlattı.

Doboj il meclis başkanı Esma Mahmutoviç SETimes‘a verdiği demeçte, daha önceden yapılan araştırmalara göre Doboj’un Pannon Denizi’nde yer aldığını ve çok büyük miktarda jeotermal enerji içerdiğini söyledi. Mahmutoviç, “Ucuz jeotermal enerji okulları, hastaneleri ve sağlık merkezlerini ısıtabilir ve bu da onların bakım maliyetlerini azaltır.” dedi.

Bulgaristan, jeotermal kaynaklarının yaklaşık yüzde 30’unu kullanıyor. Jeotermal enerji daha çok banyo bilimi, alan ısıtma ve soğutmasında ve seralarda kullanılıyor. Eylül 2011’de, Japon firması Aquafarm Bulgaristan’ın güneybatısındaki Sapareva Banya kasabasıyla, orada kurulacak ve gelecek yıl tamamlanması beklenen bir jeotermal enerji santrali hakkında bir anlaşma imzaladı.

Sofya’ya arabayla bir saatten kısa bir mesafede bulunan kasaba, tüm Avrupa’nın en sıcak mineral sularının (103°C) ve Balkanlar’ın tek aktif gayzerinin olduğu yer olarak biliniyor.

Bu haber, muhabirler Saraybosna’dan Ana Lovakoviç, Belgrad’dan Biljana Pekusiç, Bükreş’ten Gabriel Petrescu ve Bulgaistan’dan Svetla Dimitrova’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: SETimes.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Otobüslere Toyota’nın Hidrojen Yakıt Teknolojisi

Toyota’nın Hino ile birlikte ürettiği çevreyi kirletmeyen otobüsün en önemli özelliklerinden biri, acil durumlarda binalara veya tesislere elektrik sağlayabilmesi. Hidrojen yakıtı ulaştırma sektöründe hızla yaygılaşıyor. Toyota’nın bu konudaki çalışmaları otobüsleri de

ENERJİ YÖNETİMİ

Enerjilerini Güneş Panelinden Üretiyorlar

Tunceli’nin Pülümür ilçesine bağlı Hasangazi köyüne bağlı Bayraklı mezrasında  yaşayan Rıza ve Fatma Yıldız çifti kendi enerjilerini üretiyor.  “İstenirse, olur” sözünü doğrulayan bir uygulama Tunceli’den geldi. Çift kendi enerji ihtiy Haberin

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Küresel Solar Konseyi Dönemi Başladı

Dünyanın önde gelen solar örgütleri Küresel Solar Konsey (Global Solar Council-GSC) çatısı altında bir araya geldi. Konsey`de Türkiye`yi GÜNDER adına Genel Sekreter Faruk Telemcioğlu temsil ediyor. Enerjide sivil toplum kuruluşlarının