Balkanlar’da Jeotermal Enerji Atağı Başladı

Balkanlar’da Jeotermal Enerji Atağı Başladı

Jeotermal enerjinin yükselişi Balkan Ülkeleri’nde de  devam ediyor. Uzmanlar, jeotermal enerjinin doğal gaz ve elektriğe olan bağımlılığı azaltıp bölgede yeni iş alanları yaratabileceği görüşünde.

ae_jeotermal_balkan_irlanda-34Araştırmacılar, yüzlerce jeotermal su kaynağına ulaşım olanağına sahip Balkan ülkelerinin, bu alternatif gücü doğal gaz ve elektriğe olan bağımlılıklarını azaltarak paradan tasarruf etmek ve fosil yakıt tüketimini azaltmak için kullanabileceği görüşünde. Jeotermal su, dünyanın enerjisiyle ısıtılmış yeraltı suyu anlamına geliyor. Buhar ve ısının fiziksel özellikleri kullanılarak, jeotermal su elektrik üretiminde kullanılabiliyor. Jeotermal sistemlerin ana işlevi ise, suyu kuyulardan çıkarmak, nakletmek ve tüketicilere dağıtmak.

Araştırmalar, jeotermal enerjinin daha ucuz olduğunu gösteriyor: ısınmak için jeotermal su kullanan evsel kullanıcılar doğal gaz ve elektrik kullananlardan yüzde 40 ila 80 oranında daha az para ödüyor. Jeotermal sistemleri aynı zamanda elektrik direncinden elde edilen ısıdan üç ila dört kat da daha verimli.

Makedonya’nın Kocani şehrindeki Araştırma ve Geliştirme Bürosu’ndan Todor Kushevski SETimes’a verdiği demeçte, jeotermal enerjinin faydaları arasında daha düşük maliyetin dışında fosil yakıt kullanımında azalma ve işletim giderlerinin düşmesinin yer aldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde, Kocani’nin jeotermal sistemini geliştirmek amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen 145 milyon avroluk bir proje başlatıldı.

SETimes‘a konuşan Kushevski, “Proje, sanayi tesislerinin ihtiyaçları için ham petrole kıyasla daha ucuz ve daha temiz yakıt sağlayacak.” diyerek şöyle devam etti: “Jeotermal tesisleri istihdam yaratıyor, ticari büyümeyi hızlandırıyor, kırsal kalkınmayı destekliyor, vergi ödüyor ve turist çekiyor.”

Romanya’nın tarım sektörüne yapılan 2 milyon avroluk bir yatırım, seralara yönelik jeotermal ısıtma sistemleri geliştirilmesine katkı sağladı ve yeni iş alanları yarattı. Satu Mare eyaletindeki Negresti Oas kasabasında, termal sular kullanılarak bir mersinbalığı çiftliği kuruldu. Tesis starlet, beluga ve Rus mersinbalığı üretiminde 25 tonluk bir kapasiteye sahip.

Bükreş Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Fakültesi öğretim üyesi Daniel Scradeanu SETimes‘a verdiği demeçte, “Romanya’nın batı kesimindeki termal sular ihmal edilemeyecek bir enerji potansiyeline sahip. Kamu İdaresi, Avrupa topluluğunda, termal suların evler, seralar ve teknoloji sularının ısıtılmasında kullanılabilecek enerji potansiyelini kullanmayı amaçlayan projeler için gereken fonları tespit etmeye çalışıyor.” dedi.

Belgrad yeraltı jeotermal suları üzerinde kurulmuş ve şehir 100 megawatt’tan fazla termal güç üretiyor.

Sırbistan’ın jeotermal sistemlerine yatırım olanaklarını değerlendirmek amacıyla geçtiğimiz yıl ülkeyi ziyaret eden altı Alman ae_jeotermal_Iceland-2firmasından birisi olan Geotormon’un CEO’su Ralf Tilo Vajdler, Sırbistan’ın elektrik ihtiyacının büyük kısmını jeotermal kaynaklardan karşılayabileceğini ileri sürdü.

Vajdler, “Yerel ortaklar, özel yatırımcılar ve kamu-özel ortaklığı yoluyla ortak girişimlerde bulunmakla ilgileniyoruz.” dedi.

360plus Konsalt’ın genel müdürü Wolfgang Bauer’e göre, Balkanlar’daki merkezi konumları nedeniyle, Sırbistan ve Almanya komşu ülkelerde jeotermal projeleri başlatacak durumdalar. Bosna-Hersek’in Doboj bölgesindeki kırsal alanların yenilenebilir jeotermal enerji kaynaklarının kullanımını artırma amaçlı bir proje kapsamında, Çek Cumhuriyeti Kalkınma Dairesi Kasım 2012’de bir araştırma başlattı.

Doboj il meclis başkanı Esma Mahmutoviç SETimes‘a verdiği demeçte, daha önceden yapılan araştırmalara göre Doboj’un Pannon Denizi’nde yer aldığını ve çok büyük miktarda jeotermal enerji içerdiğini söyledi. Mahmutoviç, “Ucuz jeotermal enerji okulları, hastaneleri ve sağlık merkezlerini ısıtabilir ve bu da onların bakım maliyetlerini azaltır.” dedi.

Bulgaristan, jeotermal kaynaklarının yaklaşık yüzde 30’unu kullanıyor. Jeotermal enerji daha çok banyo bilimi, alan ısıtma ve soğutmasında ve seralarda kullanılıyor. Eylül 2011’de, Japon firması Aquafarm Bulgaristan’ın güneybatısındaki Sapareva Banya kasabasıyla, orada kurulacak ve gelecek yıl tamamlanması beklenen bir jeotermal enerji santrali hakkında bir anlaşma imzaladı.

Sofya’ya arabayla bir saatten kısa bir mesafede bulunan kasaba, tüm Avrupa’nın en sıcak mineral sularının (103°C) ve Balkanlar’ın tek aktif gayzerinin olduğu yer olarak biliniyor.

Bu haber, muhabirler Saraybosna’dan Ana Lovakoviç, Belgrad’dan Biljana Pekusiç, Bükreş’ten Gabriel Petrescu ve Bulgaistan’dan Svetla Dimitrova’nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kaynak: SETimes.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Sektörel Röportajlar 0 Comments

Ülke Enerji, 3D Yaklaşımı İle Servis Hizmetleri Veriyor

Ülke Enerji Operasyon Müdürü Burak Aydın: “Servis yaklaşımımızı biz, “Dinamik, Deneyimli ve Donanımlı” açılımı ile “3D Yaklaşımı” şeklinde adlandırıyoruz. Dinamik; çünkü yerli ve genç bir ekip kurduk. Diğer yandan da

HABERLER

Coca Cola, İklim Değişikliğine Karşı Işıklarını söndürüyor

Bu sene özellikle iklim değişikliğine dikkat çekmeyi hedefleyen Dünya Saati kampanyası kapsamında, 28 Mart cumartesi, 20.30 – 21.30 saatleri arasında, Coca-Cola Türkiye, İstanbul’daki binalarında ve reklam panolarında ışıkları 1 saat

Tarımsal Projeler

Biyogaz Üretimi Doğalgaz İthalatını Azaltabilir

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Yaldız, Türkiye’nin toplanabilir tarımsal ve hayvansal atıklardan biyogaz üretebilmesi durumunda doğal gaz ithalatında yaklaşık yüzde 30 azalma olabileceğini bildirdi.  Prof. Dr.