Balıkesir’in 40 Yıllık Çöp Sorunu Bu Proje İle Çözülecek

Balıkesir’in 40 Yıllık Çöp Sorunu Bu Proje İle Çözülecek

Belediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir ve çevresindeki 6 ilçeyle bir belde belediyesinin 40 yıllık çöp sorununu çözecek olan 27 milyon Euro bütçeli Katı Atık Yönetim Projesi’nin yüzde 80 oranında tamamlandığını söyledi.

 ae_atikyonetimi_balikesir_cop_toplamaBelediye Başkanı İsmail Ok, Balıkesir-Savaştepe yolu üzerinde hayata geçirilecek projeyi muhtarlara tanıttı. Yirmi muhtarın katıldığı teknik gezide çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Ok, burada muhtarlara bilgi verdi. Ok, projenin şehir merkeziyle birlikte Susurluk, Bigadiç, İvrindi, Kepsut, Pamukçu ve Savaştepe belediyelerinin de çöp sorununa çözüm getireceğini söyledi. Projenin, kendileri için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan İsmail Ok, “Projemiz, son derece çevreci aynı zamanda projenin yaklaşık yüzde 90’ı AB tarafından hibe olarak yapılıyor. Bu projenin esas alanı lotların bulunduğu ve evsel atıkların depolandığı alan. Balıkesir belediyecilik tarihinde ilk defa Avrupa Birliği’nden kredi ve Avrupa’da da en yüksek oranda hibedir. Çevreye katkı sağlayan bu eserleri Balıkesir’e kazandırdığımız için mutluyuz. Tıbbi atıkları bizler Bursa’ya gönderiyoruz. Bu tıbbi atık olayı her şehirde yok ve onlar kaç para derse o fiyattan alıyorlar. Tıbbi atıkları ancak devletin gösterdiği yerlere götürüyorsun, yere atamıyorsun.” dedi.
Sadece Balıkesir’in değil, ilçeler ile komşu iller Kütahya ve Çanakkale’nin de tıbbi atıklarının bölgeye getirileceğini aktaran Başkan İsmail Ok, “Tıbbi atık konusunda o şehirler bir tesis yapmak istese bakanlık ‘Balıkesir’de var’ diyecek ve izin vermeyecek. Böyle önemli bir eseri Balıkesir’e kazandırıyoruz. Ancak birileri bunları kıskandığı için çamur at izi kalsın, ‘bunlar demode’ gibi söylemlerde bulunuyor. Bunlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile yapılıyor. Projenin işleri yüzde 80 oranında tamamlandı.” diye konuştu.
Projenin, 2014 yılının mayıs ayında bitirilmesinin planlandığına işaret eden Başkan Ok, şöyle devam etti: “Fakat mart ayına, seçimlerden öncesine yetiştirilecek. Yeni sistem ile dünyanın en tehlikeli suları arasında gösterilen çöp sızıntı suları arıtılacak. Proje bittiğinde çevremiz yaşanabilir bir çevre haline gelecek. Artık Balıkesir merkez ve çevre ilçelerimizde evsel katı atıklar dolayısıyla çevreye en ufak bir zarar gelmeyecek. Çöp sızıntı suları derelere akarak, gittikleri yerlerde her türlü canlıyı yok ediyor. Dolayısıyla çevremize ne kadar büyük bir katkı yapıldığı bu projeden sonra görülecektir.”Teknik geziye Başkan Yardımcısı Ali Öztozlu ve müteahhit firmanın şantiye şefi Nihat Demiroğlu da katıldı. Demiroğlu, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Google Yapay Zekayla Enerji Tasarrufu Sağlıyor

Google, bilgi işlem merkezilerinde yapay zeka teknolojisi DeepMind’ı kullanarak enerji tüketimini yüzde 15 oranında azalttığını açıkladı. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Google Inc., internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri

HABERLER

“Türkiye’de Rüzgar Enerji Sektörüne Yönelik Çok İmkan ve İlgi Var”

Danimarka İklim, Enerji ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen, Danimarka’yla Türkiye arasında çok önemli işbirliği olanakları olduğuna değinerek, “Türkiye, Danimarkalı firmaların yatırım yapabileceği bir ülke. Jeopolitik açıdan çok önemli ve

Projeler

Dünyada Yenilenebilir Enerji Üretimi Artıyor

2014 yılında dünya çapındaki enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 19’unun yenilenebilir enerjiyle karşılandığını ortaya koyuyor. Dünyada enerji ihtiyacı arttıkça, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç da doğru orantılı olarak artıyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre,