Balıkçılık Atıklarını Bertaraf Edecek Çevreci Bakteri

Balıkçılık Atıklarını Bertaraf Edecek Çevreci Bakteri

ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, atık sulardan zararlı maddelerin arındırılmasını sağlayan çevreci bakteri üretti. Bu bakteriler, kafes balıkçılığında kullanılan yemlerin havuz üzerinde oluşturduğu yosunların çökeltilmesine de yarayacak.

ae_atik_yonetimi_balikcilikGıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Gül Karahan, bilimsel araştırma projeleri kapsamında yeni bir bakteri ürettiklerini, bu bakteri ile kafes balıkçığında maliyetlerin azaltılmasının amaçlandığını söyledi. Çevre sorunlarının dünya çapında önem taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Karahan, nüfus artışına bağlı olarak doğada önemli bir kirlenme olduğunu hatırlattı. Atık suların arıtılmasının çevre bilinci nedeniyle önem taşıyan bir konu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karahan, arıtımda suda askıda kalan malzemelerin ayrıştırılmasının en önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti.

ZEHİRLİ MADDELERE KARŞI DOĞAL MÜCADELE

Atık suda askıda kalıp çökeltilmeyen malzemeleri ayırmak için genellikle kimyasal mücadele yöntemi kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Karahan, “Bu kimyasalların kendisi de zehirli bileşikler olduğu için burada hem artım var hem de zehirli maddeler kullanılıyor. O nedenle son yıllarda bu tür zehirli maddelere alternatif olabilecek, herhangi bir zehirli etkisi olmayan ve doğada kolaylıkla parçalanabilen mikroorganizmaların ürettiği yeni maddelerin kullanılması yolunda çabalar var. Biz de bu kapsamda üniversitemizde bir çalışma yaptık ve ilk kez elde ettiğimiz organizma ile atık sulardan zararlı maddelerin ayrıştırılması işlemini başarıyla tamamladık” diye konuştu.

KAFES BALIKÇILIĞINDA ALTERNATİF

Balık yemi olarak kullanılan bir tür yosunun çökeltilmesi için de bu organizmanın askıdaki maddeleri çöktürme özelliğini araştırdıklarını anlatan Prof. Dr. Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balık yemi olarak kullanılan bir yosun var. Yine bunun çöktürülmesi sanayide önemli bir sorun. Maliyetin en önemli kısmını bu algin, yosunun çöktürülmesi oluşturuyor. İşte bunu kolaylaştıracak organizmanın ürettiği organizmayı da biz izole ettik. Bakterilerimizi ayırdık, saflaştırdık. Daha sonra da bu askıdaki maddelerin çöktürme yeteneklerini belirledik. Malzememiz son derece başarılı bir materyal.”

Prof. Dr. Aynur Gül Karahan, sanayicilerin ilgisini bekleyen yeni materyalin, hem atık su arıtımında hem de balık yemi üreticileri açısından yararlı olacağını söyledi. Çalışmanın sonucunun haziran ayı sonunda makale olarak yayımlanacağını belirten Prof. Dr. Karahan, patent alma çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü Başvuruları Tamamlandı.

Yıldız Holding’in kurucusu merhum Sabri Ülker’in çevreye olan duyarlılığını devam ettirmek amacıyla oluşturulan TURMEPA Sabri Ülker Çevre Ödülü’nün ikincisi için başvurular tamamlandı. Rekor başvuru alan yarışmada yoğun istek üzerine proje

HABERLER 0 Comments

Diyarbakır’a Bir Güneş Enerji Santrali Daha

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Sümerpark Güneş Enerji Santrali’nin ardından Gözeli Havzası Güneş Enerji Santrali’ni devreye aldı. Solarex İstanbul Fuarı’nın açık bir şekilde gösterdiği gibi Türkiye’de artık güneş enerjisi sektörü var. Devreye

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli ve Hibrid Araç Teknolojileri Eğitim Programı 30 Haziran’da Düzenleniyor

Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu tarafından düzenlenen Elektrikli ve Hibrid Araç Teknolojileri Eğitim Programı, 30 Haziran 2016 tarihinde yapılacak. Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu tarafından düzenlenen Elektrikli ve Hibrid Araç