Bakım kendini öder: Neden ihmal etmemelisiniz?

Bakım kendini öder: Neden ihmal etmemelisiniz?

Büyük FV sistemler geleceğin yatırımlarıdır. Özenli bir planlama ve gereksinimlere göre uyarlanmış bir SMA çözümü, sistemin karlılığını artırmakta ve yüksek verim getirmektedir. Tüm sistem bileşenlerinin uzun süre güvenli ve uygun şekilde çalışması için, düzenli bakımlar önemlidir. Bu sayede, küçük ve büyük kusurların gözden kaçması ve bu nedenle sistemi önemli ölçüde etkilemesi önlenmiş olur. Burada, FV sistemin bakımının ne kadar önemli olduğuna dair üç önemli neden sayılabilir.

1. SMA fabrika garantisinin alınması ya da sözleşme yükümlülüklerine uyulması
SMA’nın olumsuz durumlarda en kısa sürede ve bedelsiz olarak kurulum yerinde destek verebilmesi için ön koşul, belgelendirilmiş bir düzenli bakım yapılmasıdır. Bunun için, sistemin beş yıllık SMA fabrika garantisi boyunca öngörülmüş olan bakım periyotlarında muayenesinin yapılmış olduğundan emin olunmalıdır. Ancak sadece garanti süresi boyunca değil, daha sonra da düzenli bakımların yapılması, uygun işletim için bir gerekliliktir.

Örneğin yedek parçalar ve onarım çalışmalarını içeren bir servis sözleşmesinin yapılması için, düzenli bakımların yapılmış olduğunun kanıtlanması da önemlidir. Ayrıca müşterinin sözleşme yükümlülüklerinin arasında (bir servis sözleşmesi var olduğunda), bakım periyotlarına uyulmasının garanti edilmesi ve bunların kanıtlanması da yer almaktadır. Bu durum, SMA ile yapılan servis sözleşmeleri için de geçerlidir.

2. Fonksiyonel güvenilirlik ve beklenmedik maliyetlerden kurtulma
Düzenli bakımlar, aradan yıllar geçtikten sonra da güvenli bir sistem işletimi sağlar. Örnek olarak deneyimli bir tekniker bakım sırasında, eviricide soğutma havası girişinin doğru çalışıp çalışmadığını ya da buna uygun şekilde reaksiyon göstermesi gerekip gerekmediğini anlar. Ayrıca, tüm güvenlik tertibatlarının fonksiyonelliğinin her zaman ayrıntılı olarak kontrol ediliyor olması da önemlidir. Olumsuz bir durumda acil kapama düğmesine basıldığı zaman devreye girmeyen hatalı bir güvenlik tertibatı, tahribat verici sonuçlar doğurabilir. Zaman ilerledikçe güvenliği tehlikeye düşürebilecek daha fazla şey olabilir; kirlenmiş hava filtreleri, gevşemiş elektrik bağlantıları ve hava koşullarına doğrudan açık olan bileşenlerde aşınmalar, bunlardan sadece bazılarıdır. Genel olarak bir bakım, aşınma ve küçük kusurların erken teşhisini mümkün kılar, böylece bunlar doğrudan giderilebilir ve gereksiz dolaylı maliyetler ortaya çıkmaz.

3. Tutarlı çalışma, yüksek üretim anlamına gelir
Bakımlı ve korumalı FV sistemler tutarlı çalışır. Evirici her güneş enerjisi sisteminin kalbini oluşturduğu için, uygun sistem işletiminden sorumludur ve eğitimli uzmanlar tarafından düzenli kontrol edilmesi gerekir. Genel olarak şu da geçerlidir: Ancak tüm bileşenler birbirine en iyi şekilde uyumlu ve kusursuz durumda olduğunda, bir FV sistem en yüksek üretimleri sağlayabilir. Düzenli bir bakım böylece, birçok durumda sistem üretimini de yükseltir.

SMA Servis Bilgi Formu için tıklayınız.

İlgi duyduğunuzda servis uzmanları, servis@SMA.com.tr adresinde veya +90 242 243 06 05 telefon numarasında, SMA bakımı hakkında sizi memnuniyetle bilgilendirecektir. 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Karbonsuz Proje

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nün “Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” konulu projesi kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanlar Sözleşmesi taahhütleri doğrultusunda sunulması gereken Sürdürülebilir Enerji

HABERLER 0 Comments

Pınar, Karbon Ayak İzini Yüzde 11 Oranında Azalttı

Çevresel sürdürülebilirlik alanında, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, 2020 yılına kadar karbon ayak izini yüzde 15 oranında azaltma hedefi koyan Pınar, yoğun çalışmalar neticesinde 2014 yılı sonu itibarıyla karbon ayak

HABERLER

Gaziantep Türkiye’nin İlk Pasif Ekoevi İle Ecobuild Fuar’ında

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar Ve Şehircilik Daire Başkanı Sezer Cihan, Dünyanın en büyük ekolojik yapı fuarları arasında bulunan ECOBUİLD 2013’e katıldıldıklarını belirterek, ” Büyükşehir Belediyesi, 5 – 7 Mart 2013 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşen

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply