Bakanlık Verimlilik Finansmanı İçin Bankalarla Görüşüyor

Bakanlık Verimlilik Finansmanı İçin Bankalarla Görüşüyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski binalarda enerji tasarrufuna gidilmesi için bankalarla görüştüklerini söyledi.

ae_finans_taneryildiz_calikYıldız, yeni binalarda ısı yalıtımı olmayanların ruhsat verilmeyeceğine işaret ederek, eski binalarda enerji tasarrufunun sağlanması ile ilgili de bankalarla görüştüklerini kaydetti. Yıldız, “Bir kısım bankalar ile görüşerek onların da sürece dahil olmalarını temin etmeye çalışıyoruz” dedi.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu’nu ağırlayan Taner Yıldız, kabulde gazetecilerin sorularını da cevapladı. Yıldız, binalarda enerji tasarrufu sağlanması konusunda yeni tedbirler alınması ile ilgili yeni projelerin olup olmadığının sorulması üzerine, “Eski binalarda uygulanacak enerji tasarrufları ile ilgili yeni binalarda uygulanacaklar arasında bir takım farklılıklar var. 2011’den bu yana yalıtımı olmayan binaların ruhsat alması zaten söz konusu değil. Bu açıdan yeni binalarda sıkıntı. Eski binalarda bir kısım bankalar ile görüşerek, onlarında sürece dahil olmalarını temin etmeye çalışıyoruz. Bunu biraz zaman gösterecek.” cevabını verdi. Bankalarla yapılan çalışmaların ne olduğunun sorulması üzerine de “Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Toplumda farkındalığı oluşturan bir çalışma bu. Birbirinden ayrı ama birbirini destekleyen çalışma olacak. Biz bunların her birisini destekleyeceğimizi belirttik” şeklinde karşılık verdi.

“Yaz saati uygulamasını önümüzdeki sene değerlendireceğiz”

Bakan Yıldız, yaz saati uygulamasında nasıl bir politika uygulanacağına ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “İleri saat uygulamaları ile ilgili biz görüşlerimizi sunduk. Bizim görüşümüz enerji tasarrufu açısından yeknesak bir hale gelmektir. Ama bu yıl içerisinde ileri yaz saat uygulamaları yapılacak. Önümüzdeki sene için de tekrar durumu değerlendireceğiz.”

 

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Yakıt Pilleri Yaz Okulu Başladı

Bursa Teknik Üniversitesi, Karadeniz Üniversiteler Birliği ile ’Yakıt Pilleri Yaz Okulu’ programını başlatıldı. Etkinliğe 13 ülkeden yüksek lisans öğrencileri ve uzmanlar katılıyor. Havva Aslanoba Otelcilik Turizm Meslek Lisesi’nde düzenlenen ve

HABERLER

Rüzgar Enerjisi 3,5 Milyon Evin Elektriğini Karşıladı

Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon ev yıllık elektrik ihtiyacının rüzgar enerjisi santrallerinden karşılanıyor.  Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon evin yıllık elektrik

HABERLER

Gökhan Yıldırım, Viyana’daki Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün Başkanı Oldu

Viyana’da kurulan Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün (WSEIN) başkanlığına Yüksek Mühendis Gökhan Yıldırım getirildi. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’ne seçilen Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’ndan sonra, Viyana’da kurulan Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün (WSEIN) başkanlığına