Aydın’da Jeotermal Enerji Talebi İmza Kampanyası Başlattı

Aydın’da yaşayan ve PTT’den emekli Vedat Köseoğlu isimli bir vatandaş, Aydın’daki kurumların 20 yıldır bir türlü uygulamaya geçemeyişine isyan edip, kentteki konutların jeotermal enerjiyle ısıtılması için imza kampanyası başlattı.

ae_jeotermal010Bireysel olarak başlattığı “Aydın’da Jeotermal Enerji Var, Evimde Onu Kullanmak İstiyorum” adlı imza kampanyası hakkında Mücadele gazetesine bir açıklama yapan Vedat Köseoğlu, neden böyle bir girişimde bulunduğunu şu sözlerle açıkladı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir yasa getirdiler. Artezyen kuyularına sayaç takılmasını istiyorlar. Gerekçe olarak da ‘Bu sular kamu malıdır, 75 milyona aittir’ diyorlar. Peki Aydın’da Allah’ın bize lütfettiği en büyük zenginliklerden birisi olan ayaklarımızın altında duran jeotermal kaynaklarımızda hepimizin hakkı yok mu? Artezyen suları Aydın halkına aitse, bu büyük jeotermal enerji kaynaklarımız da Aydın halkına aittir. Kendileri bu yasa ile bunu tescillemiş olmuyorlar mı?

Aydın’ın dünyadaki en zengin jeotermal enerji kaynaklarına sahip iller arasında olduğunu bütün dünya, bütün bilimadamları kabul ediyor. Peki bu büyük jeotermal zenginlikten Aydın’da bir tek vatandaşımız faydalanabiliyor mu? Kimler yararlanıyor bu zenginlikten hepimiz biliyoruz.

Yıllar önce de Makine Mühendisleri Odası bu konuda her türlü çalışmaları yapmış ve Aydın’daki resmi kurumlara her türlü bilgiyi vermişti. Şehirdeki bütün evler ve işyerleri jeotermal enerji ile neredeyse bedava sayılabilecek bir ücretle ısıtılacaktı. Hava kirliliği de böylece sıfıra inecekti. Bildiğim kadarıyla tam projeler hazırlanıp uygulama aşamasına gelinmişken görünmez bir el bütün bunlara engel oldu sanki!

Şimdi ben sormak istiyorum; Türkiye’nin cari açığının en büyük nedeni ne? Başta petrol ve doğalgaz olmak üzere enerji ithalatı. Peki Aydın’daki jeotermal kaynaklarımız ne kadarlık petrole eşdeğer? Uzmanlar milyonlarca Dolar’lık petrole eşdeğer enerjiye sahip olduğumuzu söylüyor.

Peki biz Aydınlılar evlerimizi ısıtmak için bunun ne kadarını kullanıyoruz? Sıfır! Jeotermal elektrik santralleri kuruldu. Peki bizim elektrik faturalarımıza bunun ne faydası oldu? Sıfır! Neymiş? Özel İdare bu gelirin %1’ini alıyormuş. Bizim cebimize giren var mı? Onbinlerce Aydınlı klimayla, elektrik sobasıyla ısınıyor. Onların elektrik giderlerinde en küçük bir indirim var mı? Yok. Sadece köylerin kasabaların birtakım asfalt, tamirat vs. gibi ihtiyaçları karşılandı diye, milyonlarca Dolar değerindeki jeotermal servetimizin yüzde 99’unu kullanamayışımıza seyirci mi kalalım?

Kendi servetimizin yüzde 1’i ile yetinmek doğru mu? Neden bizim evlerimiz de 30-40 lira gibi çok cüzi ücretlerle ısıtılmıyor? Neden hem ısınma, hem de 24 saat sıcak su kullanma konforundan mahrum kalıyoruz?

İktidar, hükümet ve bakanlıklar, bu jeotermal servetimizin bütün evlerde ve işyerlerinde en verimli şekilde kullanılması için neden yıllardır özel teşvik yasaları çıkarmıyorlar? Japon bilimadamları yıllar önce Aydın’a gelip bu kaynakları incelediklerinde, ‘Ayağınızın altında petrolden daha değerli bir servet yatıyor ama haberiniz yok’ demediler mi? Kimdir bunu kullanmamıza engel olan?

Bakanlarımızı, siyasetçilerimizi, kurumlarımızı engelleyen nedir ki senelerdir Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar her nerede jeotermal varsa kullanıldı da Aydın halkı senelerdir bundan mahrum bırakılıyor?”

Odalar da İmza Vermiş

Vedat Köse, kampanyasına 14 Şubat 2013’te başladığını ve 3 ay boyunca imza toplamaya devam edeceğini belirtti ve Aydın halkının kampanyasını çok olumlu karşıladığını vurguladı. Aydınlıların ayaklarının altında ne büyük bir servet yattığının halen farkında olmayan, son derece duyarsız, bilinçsiz ve ilgisiz vatandaşlarla da karşılaştığını belirten Köse, buna rağmen kampanyasına ilginin beklediğinden çok daha fazla olduğunu görünce sevindiğini söyledi.

İmza toplamaya ilk olarak kendi yaşadığı mahalle olan 7 Eylül Mahallesi’nden başladığını, kahvehanelerdeki mahalle sakinlerinden büyük ölçüde destek gördüğünü belirten Köse, daha sonra yabancısı olduğu bir mahalleye giderek Aydın halkının tepkisini ölmeye karar verdiğini, Meşrutiyet Mahallesi’ne gittiğinde burada da büyük katılım ve destek görünce iyice moral bulduğunu anlattı.

Aydın’daki meslek odalarının temsilcilerinin büyük çoğunluğundan da imza almayı başaran Vedat Köse’ye imza veren odalar arasında şunlar bulunuyor: Ziraat Mühendisleri Odası, ADD, Aydın Kadın Girişimciler Kurulu, Aydın Ticaret Odası, TEMA Vakfı İl Temsilciliği, Emekli-Sen Aydın Şubesi, Aydın Şehit ve Gaziler Derneği, Aydın Ticaret Borsası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası, Aydın Sanayi Odası, ÇYDD Aydın Şubesi, Ayakkabıcılar Odası, Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası, Manavlar ve Çiçekçiler Odası, Bakırcılar Odası, Bakkallar Odası.

Vedat Köse’ye Mücadele ile görüşmesi sırasında eşlik eden Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şubesi Başkanı Ertuğrul Özdemir de kendisine Aydın’daki mahalle muhtarları olarak destek verdiklerini açıkladı.

(Güçlü ÇEZİK)

Kaynak: Mücadele Gazetesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Enerji Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Bosna Hersek

Savaş ve son ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren Bosna-Hersek’te özellikle yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere yatırımcılar için çok cazip imkânlar bulunduğu bildirildi Fırat Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Baylar ve Yrd.

Elektrik Üretimi

Enel, Dünyanın İlk Biyokütle ve Jeotermal Hibrid Santralini Kurdu

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden olan ve ülkemizde de enerji yatırımları bulunan İtalyan Enel Green Power şirketi, Toskana’nın Castelnuovo Val di Cecina bölgesinde bulunan Cornia 2 tesisinde dünyanın ilk jeotermal ve

HABERLER

Türkiye Enerji Rüzgarına Kapıldı

Yenilenebilir Enerjiler Yasası’nın çıktığının ve yönetmelikler ile sahanın hazırlandığı sektörde en önemli sorun bürokrasi… Büyük işletme santrali kurabilmek için 32-34 kurumdan belge alınması gerekiyor. 1 MW altındaki yatırımların da aynı