Avusturalya Başbakanı Abbott Temiz Enerjiye Neden Karşı ?

Avusturalya Başbakanı Abbott Temiz Enerjiye Neden Karşı ?

Avustralya Başbakanı Tony Abbot geçtiğimiz günlerde rüzgar türbinlerini “korkunç, gürültülü ve sağlık için tehdit” olarak nitelendirmişti. Bununla da kalmayan Abbot hükümeti, kısa bir süre önce bir devlet kuruluşu olan CEFC’nin (Temiz Enerji Finansman Kurumu) rüzgar ve küçük ölçekli güneş enerjisi yatırımlarını durdurmuştu.Bu karar özellikle çatı üstü uygulaması yapan solar şirketleri paniğe sürüklemişti.  Abbott geçtiğimiz sene “Kömür insanlık için iyidir” (Coal is good for humanity) diyerek halkın da tepkisini toplamıştı.

Hızla büyüyen solar sektör 18.000 kişiye istihdam sağlamakta iken, Abbot’un rüzgar aleyhindeki bu ani çıkışı ve CEFC’nin kararına bir anlam veremeye çok kişi oldu. Oysa cevap çok açıktı: KÖMÜR.

Avustralya Çin ve ABDden sonra dünyanın en büyük 3. kömür üreticisi ve ilk 3 ihracatçı ülkesinden biri. Peki Avustralya’nın en fazla kömür ihraç ettiği ülkelere bir bakalım: Çin, Japonya, ABD, Güney Kore ve Hindistan. Bu beş ülkenin dördü (Çin, Hindistan, ABD ve Japonya) temiz enerjiye çok büyük yatırımlar yapmakta ve özellikle de güneş enerjisine önümüzdeki 10 yıl içinde en az %10luk bir pay ayırmakta.

Bu durumda zaten her sene talebi azalan kömür üreticileri üzerinde bir baskı yaratıyor, zira önde gelen ihracat pazarlarında azalan talebin yanısıra iç talepte de azalma olması durumunda sektörü zor günler bekliyor. Azalan dış talebin nedenini elbette sadece temiz enerjiye bağlamak hayli “romantik” bir yorum olur, zira gerek Çin gerekse Hindistan pek çok ekonomik ve politik nedenden ötürü kömür ithalatına ciddi anlamda sınırlamalar da getirmiş durumda. Örneğin Hindistan’daki dağıtım şirketleri  ithal kömürden elde edilen “pahalı enerji”ye para vermekten şikayetçi. Çin ise 2 sene öncesine kadar net ithalatçı iken, önümüzdeki 2-3 yıl içinde üretim fazlasından dolayı ihracat yapabilecek duruma gelmesi bekleniyor.

Üstelik güneş panellerinde beklenen ikinci bir fiyat düşüşü dalgası ise, Çin ve Hindistan’da solar yatırımların daha da artmasına neden olacak. Dış talebe müdahale edemeyen Abbot hükümeti ise, iç talebi bu şekilde “dengelemeye” çalışıyor.

Yazan: Senem Gençer

alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“En Masum Enerji Türü Jeotermal Enerjidir”

Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat: “Her şeyden önce herkes enerjinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı. Çünkü enerji demek hayat demektir.  Tüm enerji

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Kayısı Bahçeleri Sulaması

Malatya’da kayısı bahçeleri güneş enerjisi santrali ile sulanacak.  Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Özel İdaresince Battalgazi ilçesine bağlı Hacıyusuflar Mahallesinde uygulamaya konan 290 kW’lık Şebekeye Bağlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali

Genel

Prof. Dr. Şener Oktik, yeniden GENSED’in Genel Başkanı

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) 3.Olağan Genel Kurul Toplantısında  2 yıl süreyle görev yapacak  yeni yönetim ve denetim kurullarını seçti.  GENSED’in 3. Olağan Genel Kurulu 23 Mayıs 2014